Dienas Bizness

 • 27 ceturtdiena,
  oktobris

  Lilita, Irita, Ita

 • Eiro kalkulators

   EUR  LVL
 • Valūtu kursi

  GBP: 0.8947

  USD: 1.0925

Ražošana

Foto: Vitālijs Stīpnieks, Dienas Mediji

Ceļu lietošanas maksu plāno ieviest ar 2014. gadu  9

Pēc vairāku gadu darba šonedēļ tikušas pabeigtas sarunas ar Eiropas Padomi par eirovinjetes jeb autoceļu lietošanas maksas ieviešanu, stāsta Eiropas Parlamenta Transporta un tūrisma komitejas loceklis Roberts Zīle, piebilstot, ka tas bijis sarežģīts jautājums. Svarīgi, ka pievienošanos eirovinjetei iecerēts atstāt dalībvalstu ziņā, norāda R. Zīle.

«Pirmkārt vajag infrastruktūru,» par ceļu lietošanas maksas ieviešanas morālo pusi spriež autopārvadātāju asociācijas Latvijas auto prezidents Valdis Trēziņš. Viņš arī norāda, ka tiem autopārvadātājiem, kuri darbojas Krievijā izmaksas augtu līdz 5%, jo līdz ko Latvija ieviestu šādu maksu, būtu jāmaksā arī par Krievijas autoceļu izmantošanu. Kā taisnīgāku risinājumu viņš redz maksas autoceļus, kā, piemēram, Portugālē vai Spānijā. Tad autobraucēji var izvēlēties, vai maksāt un braukt ātrāk, vai arī braukt pa mazākiem ceļiem.

Saistītie raksti

Direktīvas priekšlikuma mērķis ir pieņemt autotransporta maksas ietvaru, rosinot dalībvalstis aprēķināt un variēt ceļu nodokli pamatojoties uz tādām autotransporta radītajām ārējām izmaksām kā gaisa piesārņojums, troksnis un sastrēgumi, ieviešot sistēmu piesārņotājs maksā, skaidro Satiksmes ministrija.

Direktīvas projekts veicinās ilgtspējīgas transporta attīstības stratēģiju, vienlaikus tā dod iespēju veikt pasākumus, lai labāk pārvaldītu satiksmes sastrēgumus, ierobežotu transporta radītās emisijas, tādējādi veicinot tīrāka transporta tehnoloģiju izstrādi.

Tā kā autotransports, īpaši kravu pārvadājumi, rada lielāko daļu negatīvās ietekmes uz apkārtējo vidi, tad Latvija atbalsta nepieciešamību attīstīt ilgtspējīgu transporta politiku, ieviešot efektīvāku ceļu nodevu iekasēšanas sistēmu, kas balstās uz principiem «lietotājs maksā» un «piesārņotājs maksā», jo nodarītais kaitējums videi ir jākompensē, norāda Satiksmes ministrija.

Latvijā tiek plānots ieviest ceļu lietošanas maksu, kas ir proporcionāla infrastruktūras lietošanas ilgumam (diena, nedēļa, mēnesis, gads), nevis ceļa nodevu, kas maksājama par transportlīdzekli atbilstīgi nobrauktajam attālumam, izmantojot attiecīgo infrastruktūru.

Jau vēstīts, ka Autoceļu lietošanas nodevas likumā sākotnēji bija noteikts, ka eirovinjete tiks ieviesta 2009. gada 1. jūlijā, tomēr, ņemot vērā ekonomisko situāciju valstī un autopārvadātāju nozares pārstāvju lūgumu, šī maksājuma ieviešana tika atlikta uz 2011. gada 1. janvāri, bet vēlāk – uz 2014. gadu.

Jaunākās ziņas kategorijā

Latvijas dzelzceļš izveido eksperimentālu risinājumu drošības paaugstināšanai

Latvijas dzelzceļš izveido eksperimentālu risinājumu drošības paaugstināšanai  3

VAS Latvijas dzelzceļš (LDz) Siguldā izveidojis pirmo regulējamo gājēju pāreju pār sliežu ceļiem Latvijā, kas aprīkota ar luksoforu un skaņas signālu. Edvīns Bērziņš, LDz prezidents, skaidro: «Šā gada laikā esam apzinājuši visas gājēju...

Reklāma