«Latvijas valsts ieguvusi 99,8% aviokompānijas airBaltic akciju, un tās pasažieriem nav pamata uztraukties. Akcionāru iekšējās darbības neietekmēs aviokompānijas ikdienas darbu un lidojumus,» uzsver Satiksmes ministrijas (SM) valsts sekretārs Anrijs Matīss.

Satiksmes ministrs Aivis Ronis informē, ka SM iegādājās otram akcionāram, BAS, piederošās airBaltic akcijas, jo valstij ir svarīgi, lai aviokompānija attīstītos un turpinātu nostiprināt savas pozīcijas tirgū. Tas ir svarīgi arī lidostas Rīga kā nozīmīga Eiropas transporta mezgla attīstībai. «airBaltic ir stratēģiski spēcīgs uzņēmums, un tam ir attīstības potenciāls,» akcentē finanšu konsultants Prudentia.

Summa (224 453 lati), kura nepieciešama akciju iegādei, segta no SM šī gada pašu ieņēmumu atlikumiem, kas saskaņota ar Saeimas budžeta un finanšu komisiju.

3.oktobrī starp akcionāriem un iesaistītajām pusēm noslēgtā vienošanās joprojām ir spēkā, un, ja BAS ir gatavs turpināt finansēt kompāniju, viņiem ir visas tiesības piedalīties airBaltic pamatkapitāla palielināšanā, tādējādi atgūstot daļēju līdzdalību, skaidro A.Matīss.

Tādā gadījumā pamatkapitāls tiks palielināts proporcionāli, emitējot jaunas airBaltic akcijas. Esošās akcijas, ko iegādājusies valsts, netiks pārdotas.

Ja līdz 22. decembrim BAS ieguldīs airBaltic 37,7 miljonus latu, tas iegūs aptuveni 47% akciju. Savukārt, ja BAS neiemaksās attiecīgos līdzekļus noteiktajā termiņā, tad valstij joprojām piederēs 99,8% kompānijas akciju. Tādā gadījumā valsts rēķinās, ka tai, iespējams, nāksies ieguldīt visu summu – aptuveni 109 miljonus latu.

Valsts jebkurā gadījumā turpinās iespējamo investoru apzināšanu, jo tās funkcijās neietilpst uzņēmējdarbības veikšana aviācijas sfērā. Šajā procesā stratēģisks partneris valstij ir ļoti nozīmīgs, akcentē Satiksmes ministrija.

Valdība lēmusi rīkoties proaktīvi valsts interešu aizsardzībai un pārņemt kontroli airBaltic, lai BAS finansiālās problēmas netraucētu valstij ieguldīt līdzekļus airBaltic pamatkapitālā, tā norāda.

Latvijas nacionālās aviokompānijas airBaltic potenciālajam stratēģiskajam investoram jābūt ar nevainojamu reputāciju, aģentūrai BNS norādījusi Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācijas (ALTA) prezidente Kitija Gitendorfa.

Viņa atzina, ka airBaltic privātajam akcionāram BAS piederošo akciju pārņemšana valsts īpašumā sākotnēji šķiet pareiza, taču ir pārāk daudz neskaidrību par airBaltic attīstību nākotnē.

«Gribas ticēt, ka airBaltic pārņemšana nesīs tikai pozitīvas izmaiņas, taču pagaidām ir pārāk neskaidrs, kas notiks tālāk. Valstij nav jānodarbojas ar komercdarbību, tāpēc nacionālajai aviokompānijai būtu jāatrod stratēģiskais investors,» paskaidroja Gitendorfa un piebilda, ka airBaltic investoram būtu jābūt ar nevainojamu reputāciju. «Cilvēkam vai kompānijai, kas investētu lidsabiedrībā, būtu jābūt ar nevainojamu reputāciju, skaidru naudas izcelsmi un sapratni par to, kā lidsabiedrība strādā. Jo airBaltic vēl vienu satricinājumu nepārdzīvos,» sacīja ALTA prezidente.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra