Baltijā lielākās vides resursu apsaimniekošanas uzņēmumu grupas AS “Eco Baltia” uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” iegulda 2,3 miljonus eiro divu būvgružu šķirošanas un pārstrādes laukumu būvniecībā un aprīkošanā.
Šie laukumi atradīsies Pierīgā (Rumbula) un Liepājā, un tos plānots atklāt šī gada pavasarī. Investīciju mērķis ir nostiprināt uzņēmuma ieņemto kursu aprites ekonomikas veicināšanā, samazinot radīto būvniecības atkritumu apjomu un nodrošinot to atkārtotu izmantošanu.
Būvgružu šķirošanas un pārstrādes laukuma Pierīgā plānotā platība ir 3 ha no kopējās 4 ha zemes teritorijas. Tā kapacitāte ļaus dienā pieņemt ap 50 tonnām dažāda veida celtniecības un lielgabarīta būvniecības atkritumu (betonu, cementu, dzelzsbetona konstrukcijas, flīzes, keramikas un ģipša materiālus, ķieģeļus, kokmateriālus u.c.) primāri no “Eco Baltia vide” apsaimniekotajiem reģioniem. Pirmajā gadā prognozētais apsaimniekojamais būvgružu apjoms sasniegs vairāk nekā 12600 tonnas.
Viena no šī laukuma priekšrocībām ir būvgružu daudzpakāpju pārstrādes tehnoloģija. Priekšškirošanu paredzēts veikt divos līmeņos – lielāka izmēra priekšmetus (virs 50 cm diametrā) atšķiros ar traktortehniku, bet mazākus – manuāli, novirzot uz automatizētām iekārtām tālākai sasmalcināšanai. Sasmalcinātos priekšmetus atsijās un pēc tam novirzīs uz divām kabīnēm. Katrā kabīnē 4 - 6 cilvēki sašķiros pārstrādāto materiālu dažādās frakcijās, piemēram, koksnes, ģipškartona, metāla, kartona, stikla, cietās plastmasas u.c. un veiks noslēdzošo kvalitātes kontroli, lai tādā veidā nodrošinātu pēc iespējas vairāk augstvērtīga materiāla. Iegūtos materiālus, piemēram, kartonu vai plastmasu plānots novirzīt uz pārstrādi, bet sasmalcinātos būvmateriālus – ceļu būvei un būvdarbu veikšanai. Kopā laukumā paredzēts nodarbināt 16 cilvēkus.
“Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts informē: “Līdz ar būvniecības nozares uzplaukumu pieaug, arī attiecīgo atkritumu daudzums. Savukārt iedzīvotāju gatavība būvgružus šķirot būtiski nepalielinās, tāpēc abpusējs ieguldījums kļūst par izšķirošu faktoru. Iedzīvotāju ziņā ir atbildīgi nodot visa veida būvniecības atkritumus, bet nozarei meklēt arvien jaunus un modernus risinājumus, lai veicinātu efektīvu resursu atkārtotu izmantošanu un otrreizējo pārstrādi. Viens no veidiem, kā to panākt, ir procesu automatizācija. Mūsu prognozes liecina – ap 85% no iegūtajiem materiāliem, kas faktiski veido teju visu Mendeļejeva tabulu, pārtapt par vērtīgiem resursiem pretēji riskam tikt apglabātiem poligonos, radot būtisku kaitējumu videi un mums pašiem.”
Liepājas būvgružu šķirošanas laukums Ezermalas ielā aizņems 140m2 plašu teritoriju. Visa veida būvniecības un celtniecības atkritumi tiks atvesti no “Eco Baltia vide” apsaimnekošanas reģioniem Dienvidkurzemē, piemēram, Liepājas, Grobiņas u.c pilsētām. Pieņemšanas kapacitāti pakāpeniski plānots audzēt uz 2400 tonnām gadā. Būvgružu priekšķirošana tiks veikta gan ar traktortehniku, gan manuāli, kopā nodarbinot 3-4 cilvēkus. Pēc pieprasījuma būvgružu pieņemšanu paredzēts paplašināt arī no citiem klientiem, mērķtiecīgi attīstot būvgružu apsaimniekošanu kā nozīmīgu biznesa virzienu.
Eiropas Savienības prasība tās dalībvalstīm ir līdz 2035. gadam samazināt poligonos noglabājamo atkritumu daudzumu uz 10%. Pašreiz Latvijā no ik gadu radītā sadzīves atkritumu daudzuma tiek noglabāta aptuveni puse. Eiropā šis rādītājs 2020. gadā bija uz pusi mazāks – 23%, kas norāda uz nepieciešamību straujāk īstenot Zaļā kursa politiku, gan stiprinot pārstrādes iespējas, gan maksimāli nodrošinot šķirošanas pieejamību ikvienam Latvijas iedzīvotājam atkritumu rašanās vietā.