Kriptovalūtu tirgum augustā kopumā bija lejupejoša tendence – vadošās kriptovalūtas piedzīvoja kritumu vidēji par 9 %.
Tomēr strauju palēcienu kriptovalūtas piedzīvoja pēc Grayscale – viena no lielākajiem kripto aktīvu pārvaldītājiem – negaidītās uzvaras tiesā pret ASV Vērtspapīru un biržu komisiju, norāda Binance pārstāve Latvijā un Igaunijā Polina Brotjē.
Mēneša pirmajā pusē kriptovalūtu tirgus bija ļoti stabils, bez straujām izmaiņām. Situācijā mainījās 15. augustā, kad kriptovalūtu tirgus vērtība kritās, sekojot kārtējam bāzes procentu likmju paaugstinājumam. Savukārt 29. augustā varēja novērot pilnīgi pretēju kriptovalūtu tirgus reakciju.
Pēc Grayscale uzvaras tiesā pret ASV Vērtspapīru un biržu komisiju kriptoaktīvi dažu stundu laikā piedzīvoja strauju kāpumu vidēji par 6 %. Tiesas spriedums paver ceļu Bitcoin ETF (biržā tirgoto fondu) izveidei ASV biržās. Tas atvieglos kriptovalūtu pieejamību institucionālajiem investoriem, piemēram, pensiju fondiem, tādejādi ievērojami kāpinot kopējo pieprasījumu pēc kriptoaktīviem. Tomēr straujais cenu kāpums bija īslaicīgs, jo kriptovalūtu vērtība pēdējā mēneša laikā atkal nokritās, atgriežoties iepriekšējā līmenī, kādā tā bija pirms tiesas lēmuma.
Tam ir divi galvenie iemesli. Pirmkārt, ASV Vērtspapīru un biržu komisija turpināja kavēties ar lēmumu par ETF pieteikumu apstiprināšanu. Otrkārt, dati liecina, ka pēc kriptovalūtu cenu pieauguma izdevīgo situāciju izmantoja Bitcoin ieguves kompānijas, kas aktīvi pārdeva iepriekš uzkrātos BTC, izraisot cenas kritumu.
Izvērtējot atsevišķi vadošo kriptoaktīvu cenu augustā, varam redzēt, ka Bitcoin mēnesi iesāka ar 26 558 eiro un noslēdza pie 24 083 eiro, tādejādi samazinoties par 9,3 %. BTC augusta augstākā cena bija 27 372 eiro, bet zemākā – 23 664 eiro. Tādejādi BTC augustā piedzīvoja lielākās svārstības pēdējo mēnešu laikā. Ethereum (ETH) augustu iesāka ar 1,685 eiro, bet noslēdza ar 1,528 eiro, arī piedzīvojot 9,3 % kritumu. Tostarp mēneša augstākā cena bija 1701 eiro, bet zemākā – 1478 eiro.
Attīstības ziņā Ethereum tīkls joprojām apsteidz Bitcoin, jo īpaši attiecībā uz tīkla izmantošanu un izaugsmi. Savukārt trešā lielākā kriptovalūta Build-and-build (BNB) mēnesi sāka ar 219 eiro un noslēdza ar 200 eiro, piedzīvojot nedaudz mazāku kritumu nekā BTC un ETH – 8,6 %. BNB mēneša augstākā cena bija 225 eiro, bet zemākā – 189 eiro.
Prognozējot kripto aktīvu tendences septembrī, jāsecina, ka vēsturiski septembris ir bijis “lāču” mēnesis – 12 Bitcoin pastāvēšanas gados septembrī tikai četras reizes ir novērots kāpums, un arī tas ir bijis visai pieticīgs. Līdz ar to īstermiņā tirgus dalībnieku vidū varam novērot pesimistiskas prognozes, savukārt pieaug optimisms attiecībā uz kāpumu 2024. gadā. Pēc lieliem kritumiem un akumulācijas perioda vienmēr seko cenu rallijs.