Pandēmijas ietekmē iepirkšanās internetā ir kļuvusi par teju pašsaprotamu ikdienas paradumu. Pulcēšanās ierobežojumi un vēlme pasargāt savu un apkārtējo veselību ir radījusi labvēlīgu augsni pircēju paradumu maiņai, tādējādi paātrinot e-komercijas attīstību divas līdz pat piecas reizes.
Pagājušais gads ir iezīmējis paliekošas mazumtirdzniecības tendences, kas arī turpmāk būtiski attīstīs e-komercijas nozari un radīs jaunus pircēju paradumus.
Pircēji sagaida aizvien ātrākas piegādes
“E-komercija jau ir kļuvusi par plaši zināmu un apspriestu tematu un teju katrs uzņēmums meklē iespējas, kā attīstīt savu tirdzniecības platformu. Taču, pirkumiem internetā kļūstot aizvien populārākiem, pieaug arī pircēju vēlmes. Lielu pieprasījumu ir guvusi ātrā piegāde jeb q-komercija (quick commerce) – pircēji ne tikai vēlās saņemt savus pirkumus tajā pašā dienā, bet jau tuvāko stundu laikā,” stāsta Uģis Začs, StrongPoint klientu servisa vadītājs.
Izmaiņas pircēju iepirkšanās paradumos ir novērojis arī pārtikas un sadzīves preču interneta veikals Barbora.lv. “Īpaši liels pieprasījums iegādāties pārtikas produktus interneta veikalā ir vērojams tieši svētku laikā, kad pasūtījumu skaits sasniedz 40% pieaugumu pret ikdienas pieprasījumu,” skaidro Jēkabs Tutiņš, Barbora.lv komunikācijas speciālists, apstiprinot, ka pirkumu piegādes ekspektācijas sāk līdzināties piegādēm no restorāniem.
Izaicinājumi piegādes ķēdē – strauji iztukšotas noliktavas un darbinieku trūkums
Taču līdz ar strauju interneta pirkumu skaita pieaugumu aug arī slogs, ko izjūt uzņēmuma piegādes ķēdes aizkulises. Barbora.lv komunikācijas speciālists uzsver, ka viens no lielākajiem e-komercijas izaicinājumiem aizvadītajā gadā bija darbinieku trūkums, kas joprojām ir aktuāls, jo pieprasījums pēc pirkumiem internetā tikai turpina augt. Tāpēc uzņēmums meklē dažādus motivācijas programmas risinājumus esošajiem un potenciālajiem darbiniekiem.
“Liela daļa interneta veikalu piedzīvoja līdzīgus izaicinājumus pandēmijas izraisītajā e-komercijas lēcienā – noliktavas tika strauji iztukšotas, nespējot laikus papildināt preču sortimentu, un darbinieku trūkums ietekmēja gan pirkumu komplektēšanu, gan piegādes laiku. Meklējot risinājumus šajā gadā, ir vērts izvērtēt iespējamos investīciju virzienus, paturot prātā primārās pircēju vēlmes – pieejamas preces un ātra pirkumu piegāde – ko var īstenot ar mūsdienīgiem mazumtirdzniecības tehnoloģiju risinājumiem, kā, piemēram, pirkumu komplektēšanas sistēma, kas sniedz iespēju ātrāk atlasīt nepieciešamos produktus gan veikalā, gan interneta veikala noliktavā, vai pārtikomātu izvietošana pircējiem ērtās vietās, lai izņemtu iegādāto pirkumu sev ērtā laikā,” stāsta U. Začs.
Ko nesīs 2022. gads?
Kopš straujā pieprasījuma kāpuma 2020. gadā, Barbora.lv pārstāvis uzskata, ka iepirkšanās interneta vidē nemazināsies. Pircēji sāk pierast pie esošās situācijas un formēt jaunus iepirkšanās paradumus, kas iekļaujas viņu ikdienā. “Ērtības, ko sniedz e-komercija, attīstās un kļūst par ikdienas normu. Viegla preču apmaiņa, ātra pirkumu apmaksa, laika ietaupījums, videi draudzīga iepirkšanās, sasniedzamība, droša pirkuma veikšana ir iespējas, ko sniedz iepirkšanās interneta veikalā un ietekmē potenciālā pircēja lēmumu,” komentē J. Tutiņš.
Mazumtirdzniecība, kā nozare, ir pakļauta pircēju prasībām un iepirkšanās paradumiem, taču e-komercijas uzplaukums nenozīmē fizisko veikalu pilnīgu izzušanu. “Fiziskie veikali ir uz palikšanu, taču arī tie piedzīvos zināmas pārmaiņas. Pašapkalpošanās kases sistēmas jau tagad ir guvušas lielu popularitāti Latvijas veikalos, sniedzot pircējiem iespēju izvairīties no rindām pie kasēm ar kasieriem. Šīm kases sistēmām kļūstot vēl pieprasītākām, iespējams, arī Latvijā ieraudzīsim pirmos bezkasieru veikalus,” par nākotnes gaidām izsakās U. Začs.