Vērienīgās Zolitūdes traģēdijas krimināllietas izskatīšana Ķīpsalas izstāžu hallē otrdien, 8.decembrī sāksies pastiprinātas drošības apstākļos. Izvēlētās zāles nomas nomas maksa dienā ir 1160 eiro, svētdien vēstīja raidījums LNT Ziņu TOP 10.
Tiesas sēde otrdien nozīmēta plkst.10 no rīta, bet, lai izbēgtu no rindām un drūzmēšanās, visi lietas dalībnieki aicināti ierasties savlaicīgi. Tiesā aicina nākt vismaz stundu ātrāk, bet policijā min pat divas stundas iepriekš, jo notiks pastiprinātas drošības pārbaudes.
Tiesas dienā par drošību gādās ne viens vien policists, jo pastāvot apdraudējuma riski. «Vienkopus ir ļoti daudz cilvēku, iespējamas provokācijas, vai, nedod Dievs, kaut kādi terorakti. Kontrolēsim priekšmetus, ar ko var nodarīt miesas bojājumus vai kas var būt nozieguma izdarīšanas rīks,» raidījumam teica Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis.
Prāvas dalībniekiem un interesentiem tikšot skenētas somas. Policisti atradīsies arī pašā tiesas sēdes zālē, lai gan neviens no apsūdzētajiem nav roku dzelžos slēgts.
«Mēs zinām, ka neviennozīmīga attieksme ir pret personām, kas ir šajā procesā. Tas mums rada pamatotas bažas, lai mēs rīkotos,» piebilda Ķuzis.
Latvijas tiesās nav zāles, kas varētu uzņem tik lielu dalībnieku skaitu, kāds gaidāms pirmajās Zolitūdes krimināllietas izskatīšanas sēdēs, un Tiesu administrācijai bija jānodrošina atbilstošas telpas. Drošības riski bija viens no apsvērumiem, kāpēc izvēlēta Ķīpsalas izstāžu halle, lai gan cenu aptaujā bijuši arī lētāki varianti. Izvēlētās zāles nomas nomas maksa dienā ir 1160 eiro, ieskaitot arī tādus tehniskos risinājumus kā apskaņošanu.
«Izsverot šos te, tai skaitā drošības riskus sadarbībā ar Valsts policiju, un šīs ēkas funkcionalitāti, cilvēku skaists liels, [vajadzīgas] garderobes, stāvvietas, tika dota priekšroka šai izstāžu zālei Ķīpsala,» skaidroja Rīgas Zemgales priekšpilsētas tiesas tiesnesis Erlens Ernstsons. Jāpiebilst, ka stāvvieta halles priekšā būs pieejama bez maksas.
Konferenču zāle tiesas vajadzībām tika iekārtota jau savlaicīgi, un arī tiesas sastāvs dienu iepriekš jau dosies uz iekārtoto zāli, lai mazliet vairāk aklimatizētos.
Latvijas Juristu biedrības prezidents Aivars Borovkovs norāda, ka Zolitūdes lieta ir bezprecedenta lieta jaunāko laiku vēsturē. «Un tas, kādā veidā šobrīd viss tiek organizēts, ir tikai uzslavas vērts. Jo piemēru jau nav, bet gan jau pēc tam atradīsies cilvēki, kas visu kritizēs… Bet visu cieņu,» vērtēja Borovkovs. Viņš uzskata, ka šis ir tas gadījums, kad telpu nomai līdzekļi bija jāņem no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, nevis no kopējā tiesu budžeta.
Zāles ietilpība ir 500 cilvēku, līdz ar to, tā kā lietā ir 416 dalībnieku, tiks nodrošināta iespēja šādam dalībnieku skaitam šajā zālē atrasties, raidījumam norādīja Tiesu administrācijas pārstāvis Vjačeslavs Mitņičuks.
Lietā ir 263 cietušie, 144 liecinieki, desmit piesaistīti eksperti. Lietu veido 80 sējumi - katrs vidēji 400 lappuses biezs. Lietas materiālus bija tiesības saņemt ikvienam lietas dalībniekam. Ņemot vērā kopēšanas izmaksas, no prokuratūras puses bija aicinājums, aptuveni 32 000 lappušu biezo lietu izņemt digitālā formātā, jo pretējā gadījumā papīra komplektu sagatavošana prasītu miljonu. Ģenerālprokuratūrā informēja, ka lūgums tapis sadzirdēts un izsniegti vien 34 papīra komplekti.
Vai otrdien Zolitūdes traģēdijas krimināllietu sāks skatīt pēc būtības ar apsūdzības nolasīšanu, grūti prognozējams. Var notikt dažādas aizķeršanās, katram lietas dalībniekam izsakot dažādus lūgumus. Turklāt atliek neierasties kaut vienam no deviņiem apsūdzētajiem, un lietas izskatīšana automātiski tiek atlikta.
Tomēr pastāv vēl kāds iemesls, kas prāvas iztiesāšanu var apturēt, tai nesākoties. Jau lietu saņemot, no krimināllietas izskatīšanas vēlējās atstatīties gan tiesas sastāva priekšsēdētājs Ernstsons, gan tiesnese Dzintra Zemitāne. Tiesnesis Erstsons esot pazīstams gan ar vienu no apsūdzēto advokātiem, gan vienu no cietušo ģimenēm, arī otra tiesnese ar vienu no traģēdijas upuriem bijusi pazīstama. Tomēr tiesas priekšsēdētāja viņu attiekšanos atzina par nepamatotu.
Cietusī Marija Mizula, kura zem lielveikala drupām zaudēja tēvu, ir apņēmības pilna ierasties uz pirmo tiesas sēdi. Un šī vēlme ir lielākajai daļai cietušo. «Tiem, kuri ir apsūdzēti, viņiem ir jāredz, cik ir cietušo skaits, ka tie visi ir dzīvi cilvēki, kuriem sāp. Jāredz arī advokātiem, ka tie nav tikai vārdi, uzvārdi sarakstā, ka tie ir dzīvi cilvēki, kam tie bija ģimenes locekļi - vīrs, sieva, dēls, meita, tēvi, mātes,» norādīja Mizula. Bet par to, vai prāvas iztiesāšanai visu laiku sekos klātienē, viņa nav pārliecināta.
Arī telpas Ķīpsalas izstāžu zālē pagaidām rezervētas vien uz dažām dienām, jo nav izslēgts, ka notiks pārvākšanās uz telpām tiesas namā.