Gala lēmumi par AS Parex banka turpmāko darbību un AS Citadele banka pārdošanu tiks pieņemti nākamās nedēļas valdības sēdē, šodien žurnālistiem pēc slēgtās sēdes sacīja Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V).
Valdība šodien uzklausījusi sagatavoto ziņojumu par Parex un Citadeles pārdošanas stratēģiju, tomēr ministriem sēdes laikā radušies papildu jautājumi, tāpēc gala lēmums tiks pieņemts pēc nedēļas, līdz tam laikam precizējot valdības sēdē pārrunāto
.
Dombrovskis žurnālistiem atzina, ka šis ir apjomīgs un tehnisks process, tāpēc ar plašākiem komentāriem valdība nāks klajā tikai pēc gala lēmuma pieņemšanas. «Komentēsim tajā brīdī, kad būs pieņemti gala lēmumi,» sacīja premjers.
Dombrovskis arī apliecināja, ka bankas Citadele pārdošanai vajadzētu notikt bez liekas kavēšanās un, iespējams, tas varētu notikt nākamgad.
Savukārt attiecībā uz Parex runa varētu būt par esošo aktīvu izstrādi, lai maksimāli atgūtu slikto aktīvu vērtību.
Jau ziņots, ka Ekonomikas ministrija 11.februārī neiesniedza valdībā pilnu Parex un Citadeles pārdošanas stratēģiju, jo ministrija turpināja apkopot un analizēt iesniegtos institūciju atzinumus.
Pārdošanas stratēģiju gatavo Privatizācijas aģentūra (PA) sadarbībā ar konsultantu Nomura.
Kā ziņots, Parex valdes priekšsēdētājs Kriss Gviljams iepriekš vairākkārt medijiem norādījis, ka par Parex pārdošanu patlaban nevajadzētu runāt, jo ieguvums no tā būtu neliels un valstij neizdotos atgūt visus patlaban bankā ieguldītos aptuveni 660 miljonus latu. Gviljams, vadoties pēc savas pieredzes, iepriekš teicis, ka tūlītējas pārdošanas gadījumā pie pozitīva scenārija iespējams atgūt tikai aptuveni 20% no aktīvu vērtības.
Patlaban Parex aktīvi ir aptuveni 830 miljoni latu, kas var nozīmēt, ka Parex tūlītējas pārdošanas gadījumā summa, ko valsts iegūtu, būtu nepilni 170 miljoni latu, bet 490 miljoni latu no bankā ieguldītā var tikt arī zaudēti.
Kā ziņots, pērn 1.augustā notikušās Parex bankas restrukturizācijas rezultātā tika izveidoti divi uzņēmumi - uz jaundibināto AS Citadele banka tika pārnesta lielākā daļa līdzšinējās Parex bankas aktīvu, bet neprofila aktīvi tika atstāti Parex bankā jeb risinājumu bankā. Uz Citadele banku tika pārcelta arī daļa Valsts kases noguldījumu.
2008.gada 8.novembrī valsts nolēma glābt finanšu grūtībās nonākušo Parex banku un par diviem latiem no tās lielākajiem akcionāriem un vadītājiem Valērija Kargina un Viktora Krasovicka iegādājās bankas kontrolpaketi.