2024. gads, kuru ķīniešu astrologi nodēvējuši par Zaļā pūķa gadu, Latvijai varētu atvērt pamatīgas iespējas nākotnē, piesaistot starptautiskus kriptovalūtu operatorus tieši Rīgai.
Latvijas Blokķēdes attīstības asociācijas vadītājs Reinis Znotiņš intervijā Dienas Biznesam stāsta, ka, pareizi rīkojoties, Latvija finanšu tehnoloģiju attīstībā vēl var nostāties uz straujas attīstības ceļa.
Sakot “blokķēdes attīstība”, ja pareizi saprotu, domājat nākamo posmu interneta attīstībā jeb tā saukto web3 tehnoloģiju posmu. Pirms ķeramies pie nozares izaicinājumiem, kas kopumā ir šis nākamais attīstības pakāpiens vai posms?
Asociācija pastāv kopš 2017. gada. Pārstāvam uzņēmumus, kuri strādā ar web3 risinājumiem. Kādēļ blokķēde? Tā ir pamattehnoloģija, kas raksturo jauno interneta attīstības virzienu programmatūras līmenī. Kompāniju sarakstā ir tādas, kas nodarbojas ar digitālajiem mākslas darbiem, web3 spēles, kas paredz peļņas iespējas. Dažādu lielu kompāniju lojalitātes programmu veidotāji, piemēram, airBaltic ar to nodarbojas. Šajā laukā darbojas arī uzņēmumi, kas strādā ar kriptovalūtām. Ir kompānijas, kas licencējušas darbību gan Eiropā, gan ārpus tās, stabilizējot kriptovalūtu cenas. Proti, dažādās pasaules valstīs kriptovalūtu cenas atšķiras, un šīs atšķirības var stabilizēt. Ir programmēšanas kompānijas, kas specializējas tieši uz blokķēdes tehnoloģijām, piemēram, SIA Blockvis.
Kāds ir web3 tehnoloģijas pienesums, ja salīdzinām ar iepriekšējām divām paaudzēm? Kas mainās?
Web1 laikmets ir laiks no 1990. gada, kad interneta pārlūkā varējām atrast dokumentu, nosūtīt e-pastu. Web2 laikmets ir aktīva interneta saziņa, maksājumu sistēmu rašanās, rodas lielās interneta kompānijas, kā Google, Facebook, Amazon. Attīstās e-komercija. Šis laikmets ir no 2000. gada līdz 2020.gadam, un šobrīd mēs esam trešā laikmeta pirmsākumā. Web3 nodrošina lielāku datu drošību, caurskatāmību, privātumu un vienlaikus maina arī stāvokli, ka visa vara un resursi koncentrējas vienas milzīgas kompānijas rokās. Tieši šī tehnoloģija dod iespēju veidoto interneta saturu piedāvāt plašākam cilvēku lokam. Mēs saredzam, ka arī trešajā posmā veidosies lielas un pat vēl lielākas kompānijas, ja salīdzinām ar web2 periodu. Latvijai ir labs potenciāls, lai piesaistītu šādas kompānijas.
Ķeramies vērsim pie ragiem - pie jautājuma par Latvijas lielo iespēju 2024. gadā, kas saistīta ar blokķēžu programmēšanu un kriptovalūtām. Kas tā par iespēju?
Noteikti ne reizi vien kāds ir dzirdējis šaubas par to, vai kriptovalūtas vispār ir leģitīms pasākums. Eiropas Parlaments 2023. gada aprīlī paziņoja, ka kriptovalūtas ir leģitīms pasākums Eiropas Savienībā, un arī iedeva ļoti skaidru likumdošanas rāmi, kurā var darboties. Industrija, protams, ir ļoti priecīga par šo Eiropas Savienības regulu, kas jau ir nākusi klajā.
Visu rakstu lasiet žurnāla Dienas Bizness 2.janvāra numurā!
Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.
Meklē arī lielākajās preses tirdzniecības vietās!