«Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) ir jāmazina līdz 20%, bet nav teikts, ka tam jānotiek divu gadu laikā, jo nevaram paņemt 100 miljonus latu prom no valsts budžeta un cerēt, ka pietiks naudas visam, kam nauda nepieciešama,» finanšu ministrs Andris Vilks norādīja intervijā laikrakstam Diena.
«Ja virzāmies uz IIN samazināšanu līdz 20%, tad neredzu iespēju paralēli neko nedarīt ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) vai nekustamā īpašuma nodokli (NĪN),» pauda A. Vilks.
Finanšu ministrs ir pārliecināts, ka diskusijas par to, vai 2014. gadā IIN tiks samazināts no 24% uz 22% būs ilgas un asas, bet galvenais ir vienoties - ne tikai politiķu vidū, bet arī sabiedrībā -, ka darbaspēka nodokļu mazināšana tiek īstenota līdz ar sociālās nevienlīdzības mazināšanu un atbalstu demogrāfijai.
Ziņots, ka ienākumu nevienlīdzības mazināšanai partija Vienotība 2014. gada budžeta kontekstā piedāvā samazināt IIN nevis par plānotajiem diviem procentpunktiem, bet - vienu, liekot akcentu uz neapliekamā minimuma un ar IIN neapliekamās summas par apgādājamo palielināšanu. Savukārt, piemēram, uzņēmēji tam nepiekrīt, iebilstot, ka pērn pieņemtais likums par virzību uz IIN samazinājumu 2014. gadā par diviem procentpunktiem un 2015. gadā - līdz 20%, tomēr ir jāpilda.
«Dažiem politiķiem ir strikta nostāja - jābūt tā, kā iepriekš runāts. Tomēr jāņem vērā, ka dzīvojam strauji mainīgā vidē. Latvijā grūti noteikt vadlīnijas trim vai pieciem gadiem, cerot, ka piepeši neparādīsies negaidīti, bet būtiski faktori, kas jāņem vērā,» norādīja A. Vilks.
«Pat turpinot IIN samazināšanu, sabiedrība tik un tā teiks, ka samazinājumu neizjūt, bet mērķis esot panākt, ka tieši neto alga maciņos būtu lielāka ikvienam, it īpaši tiem iedzīvotājiem, kam papildu lati visvairāk vajadzīgi,» pauda A. Vilks.
Finanšu ministrs arī uzskata, ka var apsvērt variantu par atgriešanos pie iepriekšējās PVN likmes, tomēr konkrētu gadu, kad tas varētu notikt, nenosauc.
Kompleksi jārisina vienlaikus vairāki jautājumi - gan IIN mazināšana, gan valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu pārskatīšana, gan minimālās alga celšana, pārliecināts A. Vilks. «Tieši minimālās algas paaugstināšana ir ļoti pozitīvs solis, domāju, arī turpmāk minimālā alga augs,» viņš uzskata.