5G tehnoloģijas būs ko vērtas tikai tad, ja tās sekmēs sabiedrības labklājību 

Telekomunikācijas nozares karstākais temats šobrīd ir 5G ieviešana. Par to tiek runāts, rādīti testi un darbināti dažādi prototipi, taču, cik tālu reāli esam ar 5G ieviešanu Latvijā? Vai mēs visi iesaistītie – telekomunikāciju operatori, uzņēmēji, iekārtu ražotāji un valsts, esam tai gatavi?

Valdis Vancovičs, Tele2 valdes priekšsēdētājs, 2018. gada 11. oktobris plkst. 16:01

Tele2 valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs

Foto: publicitātes

Patiesi, nozarē šis temats tiek plaši apspriests! Interesi par to šogad un nākamgad turpinās uzkurināt miljonus un miljardus eiro lielās summas, ko operatori samaksājuši izsolēs par 5G tehnoloģijai paredzētā spektra lietošanas tiesībām. Tas vedina domāt, ka mēs redzēsim ne tikai pirmos 5G komerciālās ieviešanas soļus, kuri, piemēram, ASV operatora Verizon izpildījumā šobrīd nozīmē fiksētā interneta pieslēguma aizvietošanu ar 5G pieslēgumu, bet arī plašāku un daudzslāņaināku 5G izvēršanu.

Runājot par Latviju - kā allaž, līdz ar pirmajiem jaunas tehnoloģijas iedarbināšanas gadījumiem, būs daudz mārketinga trokšņa. Taču, kritiski raugoties, 5G tehnoloģija mūsu sadzīvi varētu sākt mainīt ne ātrāk kā pēc diviem trīs gadiem, kad tā kļūs plašāk pieejama valsts teritorijā. Pirmie soļi tās ieviešanā nozīmēs iespēju saņemt ātrus mobilā mājas interneta pakalpojumus ierobežotā teritorijā, pilsētās, taču 5G patiesais potenciāls atklāsies vēlāk - sniedzot iespēju gan uzņēmumiem, gan mājsaimniecībām optimizēt, automatizēt darbību, padarīt dzīvi ērtāku un izvairīties no liekas rutīnas. Šī situācija, gan, domāju, atrodas vismaz 5 gadu attālumā.

Lai 5G pilnībā funkcionētu un dotu patiesu pievienoto vērtību, gatavām ir jābūt visām iesaistītajām pusēm: telekomunikāciju operatoriem, tehnisko iekārtu un programmatūru ražotājiem, uzņēmumiem – klientiem, kā arī valstij. Proti, 5G nav tikai stāsts par interneta ātrumu, ko var nodrošināt operatori. Tas ir stāsts par to, kā un kam šo ātro internetu izmantot, un vai būs iekārtas, ko ar to darbināt, jo būtībā tehnoloģijas kļūst nozīmīgas tikai tad, ja tās ir vērtīgas klientam, nevis operatoram. 5G ļaus klientiem definēt saviem pieslēgumiem nozīmīgākos parametrus – tostarp garantētu minimālo ātrumu, pakešu aiztures laiku, maksimālo ātrumu, un citus.

Šobrīd mobilo sakaru operatori, tostarp, «Tele2» turpina attīstīt infrastruktūru – daļa mūsu bāzes staciju jau ir aprīkotas ar Nokia 5G-Ready AirScale aparatūru un šobrīd testējam programmatūru, kas ļaus sasniegt ātrumu līdz pat 1 gigabitam sekundē (Gbps). Taču tā ir tikai neliela daļa no 5G idejas. Ir vajadzīgi arī uzņēmumi jeb biznesa klienti, kuriem ir iekārtas un biznesa risinājumi, kurus nepieciešams darbināt ar 5G. Klienti runās nevis par 5G, bet par darbības automatizāciju, mākslīgā intelekta pielietojumiem, viedām ierīcēm un sensoriem, kas saslēgti tīklā, nodrošinās ātrāku, ērtāku biznesa darbību. Šobrīd pasaulē jau ir vairāki piemēri, kur lokāli tiek darbināts 5G tīkls, piemēram, Hamburgas osta, kur ar 5G palīdzību tiek risināti loģistikas jautājumi. Tāpat arī Bosch savā ražotnē atsevišķus robotus darbina ar 5G. Latvijā salīdzinoši lielo izmaksu dēļ automatizācijas eksperimenti ar 5G vēl šādā apjomā nenotiek, bet, domāju, tas ir tikai laika jautājums.

5G ieviešanai ir jāgatavojas arī valstij, gan nodrošinot radiofrekvenču resursu pieejamību, gan arī izstrādājot vairākus jaunus regulējumus, jo digitālā pasaule tieksies ārpus ierastajām robežām un skars sfēras, par kurām līdz šim nedomājām šādas kategorijās. Tas attiecas gan uz infrastruktūras politiku, gan dažādiem normatīvajiem aktiem, kas regulē nozaru un sabiedrības savstarpējās attiecības. Piemēram, dronu izmantošana piegādes un loģistikas pakalpojumu sniegšanai – pasta nosūtīšanai, ēdiena piegādei u.tml. Tāpat ideja par transportlīdzekli bez vadītāja. Tas viss prasīs paplašināt juridisko regulējumu, jo būs mainījušies spēles noteikumi. Protams, tas nav tuvākā gada vai divu jautājums. Pirmie noteikti 5G ieviesīs uzņēmumi savu iekšējo procesu darbināšanai un efektivizēšanai, kā arī dažādu mobilo viedo ierīču ražotāji, kas piedāvās jaunākās paaudzes tehnoloģijas mājsaimniecībām.

Kā redzams, 5G stāsts būs daudz plašāks nekā šobrīd šķiet. Tas sniegs ļoti daudz iespēju, bet visām iesaistītajām pusēm vēl ir ļoti daudz jāstrādā, lai spētu nodrošināt 5G sniegtās iespējas pilnībā. Tele2 5G tīklu plānojam iedarbināt nākamajā gadā, taču tas būs tikai pirmais solis, uz kā būvēt tālāk šo tehnoloģisko platformu. Ceram, ka 5G attīstība stimulēs darba produktivitāti, nodrošinot Latvijai labklājības pieaugumu ilgtermiņā. ASV šobrīd ir aprēķināts, ka 5G ieviešana tuvākajos gados var kalpot kā būtisks pagrieziena punkts, kas piesaistīts investīcijas vairāku simtu miljonu dolāru apmērā, kā arī būs «grūdiens» ekonomikas attīstībai, jo radīs jaunus uzņēmējdarbības virzienus un darba vietas. Daudzas pasaules valstis un uzņēmumi ir aktīvi iesaistījušās 5G attīstībā un mums noteikti ir jābūt daļai no šī procesa, ja vēlamies nākotnē būt konkurētspējīgi.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 31. augusts plkst. 14:07

Mobilo sakaru operators «Tele2» šīs vasaras lielākajos brīvdabas festivālos, koncertos un publiskos...

2018. gada 07. augusts plkst. 14:55

Mobilo sakaru operators «Tele2» par 3.-4. augustā traucētajiem mobilajiem sakariem viesabonēšanā...

2018. gada 03. augusts plkst. 16:35

Mobilo sakaru operators «Tele2» izsludinājis prestižu prakses programmu «Piestartē savu karjeru»...

2018. gada 05. jūlijs plkst. 16:08

Mobilo sakaru operators «Tele2» turpina pilnveidot mobilo tīklu un internetu, 2018. gada pirmajā...

2018. gada 20. jūnijs plkst. 15:42

Mobilo sakaru operators «Tele2» Ilgtspējas indeksa novērtējumā pakāpies līdz zelta līmenim,...

Nepalaid garām

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

Par spīti lietotāju skaita sarukumam, sociālais tīkls draugiem.lv vēl joprojām ir pelņu...

Sekojot pieprasījumam, zivju pārstrādātāji maina paradumus un pielāgojas klientu prasībām, kas...

Pirms vairākiem gadiem raidījumu vadītājs un dabas pētnieks Māris Olte par 6000...

Lai arī esmu projām no lielā sporta, joprojām esmu tajā iekšā, tikai...

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

No šīs sadaļas
2018. gada 11. oktobris plkst. 9:51

Apstrādes rūpniecība pēdējos gados demonstrējusi labu izaugsmi, un viena no nozarēm, kas...

2018. gada 11. oktobris plkst. 8:51

Septembrī patēriņa cenu līmenis salīdzinājumā ar augustu pieauga par 0,6%, līdz ar...

2018. gada 10. oktobris plkst. 8:51

Jaunākajā ANO Ilgtspējīgas attīstības risinājumu tīkla pētnieku publiskotajā pasaules laimes...

2018. gada 09. oktobris plkst. 14:24

Septembrī gada inflācija pirmo reizi 13 mēnešu laikā pārsniedza 3%. Tiesa, jau...

2018. gada 09. oktobris plkst. 14:01

Šobrīd Latvijas satiksmes drošībai nav tie optimistiskākie laiki, bojāgājušo skaits uz ceļiem,...

2018. gada 09. oktobris plkst. 9:26

13. Saeimas vēlēšanu priekšvakarā atkārtoti pārskatījām partiju programmas, atsaucām atmiņā...

2018. gada 05. oktobris plkst. 16:39

Pastāv uzskats, ka līdz ar Saeimas pieņemtajiem grozījumiem Patērētāju aizsardzības likumā...

2018. gada 05. oktobris plkst. 16:26

4. oktobrī Saeima 3. lasījumā pieņēma negaidītus grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības...

2018. gada 03. oktobris plkst. 8:35

Jaunais uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) režīms Latvijā darbojas no šī gada sākuma,...

2018. gada 02. oktobris plkst. 18:02

Ikdienā šķietami nemanāma, tomēr tautsaimniecībai nepārvērtējami nozīmīga ir uzticamība....