Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Veselības ministrija (VM) izstrādājusi priekšlikumus, kā nosakot akcīzes nodokli vairākiem pārtikas produktiem un augu aizsardzības līdzekļiem, kā arī vairākām precēm to palielinot, rast papildu 9,5 miljonus eiro jauno politikas iniciatīvu īstenošanai.

Kā pastāstīja VM pārstāvis Oskars Šneiders, budžeta ieņēmumus būtu iespējams palielināt, nosakot akcīzes nodokli neveselīgai pārtikai un palielinot to bezalkoholiskajiem dzērieniem. Priekšlikumi iesniegti kopā ar ministrijas jaunajām politikas iniciatīvām.

Priekšlikums paredz piemērot akcīzes nodokli desām un tamlīdzīgiem izstrādājumiem no gaļas, gaļas subproduktiem vai asinīm, pārtikas izstrādājumiem uz šo produktu bāzes, citādi gatavotiem izstrādājumiem vai konserviem no gaļas, gaļas subproduktiem vai asinīm, sālītai, sālījumā, žāvētai vai kūpinātai gaļai un gaļas subproduktiem, kuru saturā sāls ir vairāk par 1,8 gramiem uz 100 gramiem gaļas produkta. Priekšlikums paredz šādiem produktiem akcīzes nodokli noteikt septiņu eiro apmērā par 100 kilogramiem.

Tāpat VM vēlētos noteikt akcīzes nodokli palmu eļļai - 21 eiro apmērā par 100 litriem, cūku taukiem - 21 eiro apmērā par 100 kilogramiem, kā arī gatavajām zupām un buljoniem, izstrādājumiem to pagatavošanai, kuru saturā sāls ir vairāk nekā viens grams uz 100 gramiem produkta - 21 eiro apmērā par 100 kilogramiem.

Ministrija arī saskata, ka ar akcīzes nodokli varētu aplikt kartupeļu čipsus, sāļos riekstus, popkornu un sāļās kukurūzas uzkodas, kas satur sāli vairāk nekā 1,25 gramus uz 100 gramiem produkta. Arī šiem produktiem VM vēlētos akcīzes nodokli noteikt 21 eiro apmērā par 100 kilogramiem.

Savukārt saldinātiem bezalkoholiskajiem dzērieniem VM vēlētos akcīzes nodokli teju dubultot. Šobrīd tas ir 7,4 eiro par 100 litriem, savukārt ministrija vēlētos nodokli palielināt līdz 14 eiro par 100 litriem dzēriena.

Tāpat ministrijas iecerēs ietilpst noteikt atsevišķu akcīzes nodokļa likmi bezalkoholiskajiem dzērieniem, kas satur vairāk nekā 15 miligramus metilksantīna jeb kofeīna uz 100 mililitriem, tai skaitā noteikt akcīzes nodokli enerģijas dzērieniem - 21 eiro par 100 litriem.

Lai mazinātu augu aizsardzības līdzekļu lietošanas radīto risku un ietekmi uz cilvēku veselību un vidi, vairāk jāatbalsta bioloģiskā saimniekošana, mazinot vai vismaz nepalielinot kopējo augu aizsardzības līdzekļu lietošanas apjomu.

Ministrija uzskata, ka to varētu panākt, palielinot valsts nodevas apmēru par atļaujas izsniegšanu A vai B kategorijas piesārņojošai darbībai un tās pārskatīšanu, ko izsniedz augu aizsardzības līdzekļu ražošanai vai uzglabāšanai.

Savukārt akcīzes nodokli augu aizsardzības līdzekļiem VM vēlētos noteikt viena eiro apmērā par kilogramu.

Tāpat ministrija uzskata, ka nepieciešams pielīdzināt cigarešu akcīzes nodokļa apmēru elektronisko cigarešu e-šķidrumiem. Šobrīd akcīzes nodoklis cigaretēm ir 89,8 eiro par 1000 gabaliem ar vidējo nikotīna daudzumu cigaretē deviņu miligramu apmērā. VM norāda, ka 20 miligramus nikotīna saturošai desmit mililitrus lielai e-cigarešu pudelītei jāpiemēro akcīzes nodoklis divu eiro apmērā.

Ministrijas veiktie aprēķini liecina, ka, veicot visus augstākminētos pasākumus, valsts budžeta ieņēmumus būtu iespējams palielināt par 9,5 miljoniem eiro.

Jau ziņots, ka jūnija sākumā VM apkopoja un Finanšu ministrijai (FM) iesniedza savas jaunās politikas iniciatīvas kopumā 160 miljonu eiro apmērā.

Iniciatīvas paredzētas veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības veicināšanai pacientiem. Minētajos 160 miljonos eiro iekļauti izdevumi pacientu rindu mazināšanai, pacientu iemaksu par pakalpojumiem un līdzmaksājuma mazināšanai, kā arī pakalpojumu tarifu paaugstināšanai slimnīcās un ambulatorajās iestādēs.

Tāpat plānots paaugstināt ārstniecības personu atalgojumu, attīstīt kompensējamo medikamentu sistēmu, kā arī jaunajās politikas iniciatīvās iekļautas arī izmaksas, kas rastos par 11 Latvijas slimnīcu valsts galvoto aizdevumu pakāpenisku atmaksu.

VM jaunās politikas iniciatīvas tiks skatītas kopā ar citu ministriju iecerēto, kā arī nākamā gada valsts budžeta kontekstā.

Komentāri

Pievienot komentāru