Andrejs Martinovs: INDEXO komisijas maksu var uzskatīt pat par augstu

2017. gada 18. augusts plkst. 8:08
Autors: Jānis Šķupelis
Dalies ar šo rakstu

Pieejams vēl viens zemu izmaksu 2. līmeņa pensiju plāns, kas praktizēs pasīvo investēšanu

Pasaulē uz popularitātes viļņa braucot biržās tirgotajiem fondiem (Exchange Traded Funds jeb ETF), kas kopē kāda tirgus indeksa sniegumu, aina arī Latvijas pensiju plānu piedāvājuma ziņā sāk kļūt arvien interesantāka. Pirms kāda laika, uzsverot tieši zemās pārvaldīšanas izmaksas, par jaunu iespēju Latvijā savu 2. līmeņa pensiju plāna veikumu sasaistīt ar indeksu fondiem ziņoja Indexo. Tomēr pakāpeniski tam seko arī citi mūsu valsts finanšu industrijas pārstāvji. Šonedēļ par jaunu 2. līmeņa pensiju plānu – INVL Index Direct, kurš piekops pasīvo investīciju stratēģiju (plāns investēs indeksiem piesaistītajos fondos) ziņoja arī INVL Asset Management.

Katrā ziņā lielāka konkurence parasti mēdz novest pie sacensības par cenām un no patērētāju puses tas nebūt nav slikti, ko, šķiet, redzam arī šajā gadījumā. Interesanti, ka šim plānam komisijas maksa būs vien 0,5% apmērā (mainīga daļa, kas atkarīga no plāna snieguma, ieturēta netikšot), kas ir zemāka nekā jau pieminētajam Indexo plānam, kuram tā ir 0,75%. INVL Asset Management valdes priekšsēdētājs Andrejs Martinovs izsaka viedokli ka, ņemot vērā to, kā šādi fondi darbojas, INDEXO komisijas maksu var uzskatīt pat par augstu. Index Direct plāns ir interesants ar vēl vienu lietu. Jaunajiem plāna klientiem par šāda soļa speršanu būs iespēja saņemt vienu Invalda INVL akciju, kas tiek tirgota Baltijas biržā. A. Martivovs neizslēdz, ka pensiju plāna dalībnieku lojalitāte nākotnē var tik atalgota ar papildu akcijām.

Indexo: Latvieši neredz savu naudu
INDEXO Izaugsme mēneša laikā piesaistījis 13,5 miljonus eiro

Jau rakstīts, ka pēdējo gadu laikā pasīvās investēšanas pārstāvjiem izdevies izgriezt pogas daudziem tradicionālajiem fondiem. ETF mēdz būt krietni zemākas pārvaldīšanas maksas, un tradicionālajai fondu industrijai nepalīdz arī apstāklis, ka daudziem aktīvo fondu menedžeriem pēdējo gadu laikā bijušas grūtības pārspēt tirgu. Tādējādi jautājums – kāpēc man maksāt augstākas komisijas, kas apēd guvumus, ja aktīvais līdzekļu pārvaldnieks tāpat buksē un atpaliek no kopēja tirgus indeksa, izskatās visai pamatots.


Visu rakstu Zemu komisiju vilinājumā lasiet 18. augusta laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām