Citas ziņas

Apbalvoti straujāk augošie uzņēmumi jeb Gazeles

Dienas Bizness, 25.09.2013

No kreisās: Rihards Platais (SIA Aqua Latvia - Vidzemes Gazele), Pēteris Senkāns (SIA Piche - Rīgas un Pierīgas Gazele), Ināra Līce (SIA Lielupes kuģniecība - SEB bankas specbalva), Toms Jurjevs (4finance - Latvijas Gazele), Ģirts Ančevskis (SIA Lesjofors Gas Springs - Kurzemes Gazele)

Foto: Vitālijs Stīpnieks, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Šā gada 25. septembrī norisinājās Gazele 2013 apbalvošanas ceremonija, kuras ietvaros par Latvijas Gazeli atzīts finanšu pakalpojumu sniedzējs AS 4finance. Par straujāko darbinieku skaita pieaugumu uzteikts SIA Placis un godināti straujāk augošie uzņēmumi arī Latvijas reģionos. Topa rezultāti liecina, ka Gazeļu skaits jau trešo gadu Latvijā turpina pieaugt.

Šogad Gazeles statueti un titulu Latvijas Gazele ieguva AS 4finance. Šis finanšu nozares uzņēmums piedzīvojis vislielāko izrāvienu kopš 2010. gada, apgrozījumu audzējot 67 reizes un piecu gadu laikā uzsākot darbu kopumā 13 valstīs, trijos kontinentos. Uzņēmuma apgrozījums pērn sasniedzis 24,7 miljonus latu.

«Šis ir novērtējums visai 4finance grupai un ikvienam tās darbiniekam. Šobrīd visās darbības valstīs mums uzticas jau vairāk nekā viens miljons klientu. Gan šis skaitlis, gan arī pats apbalvojums ir tiešs indikators tam, ka Latvijā ir uzņēmumi, kas spēj eksportēt arī finanšu pakalpojumus un inovatīvus IT risinājumus. Vienlaikus šis apbalvojums liecina, ka 4finance grupas sniegtie finanšu pakalpojumi ir būtiski lielam skaitam cilvēku un ir tiešām sabiedriski nozīmīgi. Vēlos uzsvērt, ka 4finance grupa arī turpmāk ir apņēmusies saviem klientiem sniegt vislabāko iespējamo servisu un kvalitatīvākos pakalpojumus, kā arī mērķtiecīgi turpināt attīstīt savu darbību eksporta tirgos,» uzsver Toms Jurjevs, 4finance izpilddirektors.

Šogad, veidojot straujāk augošo uzņēmumu topu, redzams, ka Gazeļu pulks nu jau trešo gadu pēc kārtas pieaug, atzīst Lursoft IT valdes locekle Daiga Kiopa. «Pirms pāris gadiem veiksmīgāko vidū bija loģistikas uzņēmumi, 2011. gadā – tirdzniecības un apstrādes rūpniecībā strādājošie uzņēmumi, bet iepriekšējais gads liecina, ka no krīzes perioda atguvusies būvniecības nozare.»

Vērtējot 2010. - 2012. gada periodu nozaru griezumā, visplašāk strauji augošie uzņēmumi tāpat kā pērn pārstāv tirdzniecības jomu. Lai gan jūtami sasparojušies būvnieki, tai pašā laikā joprojām dominējošās ir un paliek pakalpojumu sfēras. «TOP 250 gazeļu sarakstā atrodam vien 40 ražotāju, kuru skaitam gazeļu rindās pēc mūsu ekspertu ieskata un arī pēc tīras loģikas vajadzētu būt vismaz trīskārt lielākam,» norāda žurnāla Gazele redaktors un Dienas Biznesa žurnālists Uldis Andersons.

Saraksta «velna duča» gadā Latvijas ganāmpulkā jau ir 465 gazeles. «Mazāk priecīga ziņa ir tā, ka salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu ir samazinājies gazeļu skaits reģionos – vislielākais kritums ir Vidzemē un Latgalē, un tikai Zemgalē ir vērojams neliels pieaugums. Vairāk nekā 2/3 gazeļu šoreiz Rīgas un Pierīgas uzņēmumi, kas lieku reizi apliecina, ka uzņēmējdarbības struktūras decentralizācijai valstī joprojām ir diezgan deklaratīvs raksturs. Nevar nepamanīt, ka darbaspēka krējumu pat no attālākiem reģioniem bieži nosmeļ Rīga un galvaspilsētai tuvējie novadi, atstājot bešā mazpilsētu un lauku uzņēmējus, kuri aptaujās kā vienu no savām aktuālākajām problēmām izceļ tieši cilvēku trūkumu, vairs pat nerunājot par augsti kvalificētiem speciālistiem,» skaidro U. Andersons.

Dienas Bizness titulu Gazele 2013 piešķīris sekojošiem uzņēmumiem:

Rīgas un Pierīgas Gazele šogad piešķirta būvniekam SIA Piche, kas 2010.-2012. gadā bijis straujāk augošais no visiem topā esošajiem būvniecības nozares uzņēmumiem. SIA Piche, kas specializējies rūpniecības un lauksaimniecības metāla angāru projektēšanā un būvniecībā, šajā periodā kāpinājis apgrozījumu par 2674,45%

Kategorijā Vidzemes Gazele šogad Dienas Biznesa statueti ieguva SIA Aqua Latvia – šauras specializācijas uzņēmums, kas veic akmens mūru restaurāciju (uzņēmums veicis akmens mūru restaurācijas darbus Doma baznīcā un šobrīd turpina darbu Rīgas pilī). Uzņēmuma apgrozījums pēdējos trīs gados audzis par 379%, pietuvojoties pusmiljonam latu, turklāt Vidzemes gazeļu sarakstā uzņēmums uzrāda vislielāko peļņu un augstāko rentabilitāti.

Savukārt par Latgales Gazeli šogad atzīta ZS Ezerlīči – Latgales Gazeļu topā Ezerlīči ir vienīgais ar lauksaimniecības nozari saistītais uzņēmums. Ciblas novadā saimniekojošā zemnieku saimniecība pēdējo trīs gadu laikā spējusi apgrozījumu palielināt par 391%, tam sasniedzot 550 tūkstošus latu.

Par Kurzemes Gazeli atzīts uzņēmums SIA LSEZ Lesjofors Gas Springs (uzņēmums ražo slokšņu produktus, atsperes, slēdzenes un eņģes). Šā Zviedrijas un Korejas kapitāla uzņēmuma izveidē 2008. gadā tika ieguldīts aptuveni miljons eiro. Pērn sabiedrība divkāršoja apgrozījumu, salīdzinot ar 2011. gadu, un pirmo reizi kopš darbības sākuma, guva arī peļņu.

Zemgales Gazeles tituls piešķirts maizes un mīklas izstrādājumu rāžotājs SIA Zelta vārpa 7. Šis uzņēmums 2012.-2012. gadā audzējis apgrozījumu par 594%, pārsniedzot vienu miljonu latu.

Par straujāko darbinieku skaita pieaugumu tika sumināts ar viesnīcu nozari saistītais SIA Placis, kur darbinieku skaits triju gadu periodā palielinājies par 796,14% - līdz 96 darbiniekiem.

Strauji augošo uzņēmumu godināšanas pasākumā neizpalika arī informācijas tehnoloģiju izstrādes un informācijas pakalpojumu sniedzēju Lursoft IT specbalva, kas šogad tika ūdensapgādes sistēmu būvniekam SIA LIK SISTĒMAS.

Savukārt Gazeļu ilggadējā atbalstītāja SEB bankas specbalvu saņēmis kravu pārvadātājs SIA Lielupes Kuģniecība.

Ar gazeļu topu, uzņēmēju un ekspertu intervijām iespējams iepazīties laikraksta Dienas Bizness speciālizdevumā Gazele 2013, kas pie laikraksta Dienas Bizness abonentiem nonāks 26. septembrī un būs nopērkams lielākajās preses tirdzniecības vietās.

Kas ir Gazele?

Informāciju par straujāk augošajiem Latvijas uzņēmumiem, kurus dēvē arī par Gazelēm, jau 13 gadus pēc kārtas apkopo laikraksts Dienas Bizness sadarbībā ar informācijas tehnoloģiju izstrādes un informācijas pakalpojumu sniedzēju Lursoft IT.

Straujāk augošos uzņēmumus jeb Gazeles atlasa pēc šādiem kritērijiem:

- pēdējos trijos gados jābūt nepārtrauktam apgrozījuma pieaugumam (2010. g. – 2012.g.);

- 2010. gadā apgrozījums bijis lielāks par 100 tūkstošiem Ls;

- uzņēmuma pašu kapitāls ir pozitīvs;

- 2012. gadā uzņēmums ir strādājis ar peļņu.

Daudzi šodien pazīstami un nopelniem bagāti uzņēmumi savu ceļu uz panākumiem ir sākuši, vispirms atzīmējoties Gazeļu sarakstā - bioloģiskās kosmētikas ražotājs Madara Cosmetics, poligrāfijas uzņēmums Livonia Print, saldumu ražotājs Skrīveru saldumi, IT uzņēmums Mikrotīkls, saimniecības preču un būvmateriālu veikali Depo DIY un cenuklubs.lv, sociālais portāls Draugiem.lv, kokrūpniecības uzņēmums Bolderaja Ltd, betona ražotājs Cemex, lauksaimniecisko pakalpojumu kooperatīvs Māršava u.c.