Jaunākais izdevums

"Smart Eco Tiny" Ādažu novadā ražo pārvietojamās mājas, plānojot ar tām apgūt Ziemeļvalstu tirgu un izveidot pārvietojamo namiņu ciematus Latvijā.

"Sekojot nekustamo īpašumu tirgum, pievērsām uzmanību, ka strauji pieaug pieprasījums pēc neliela izmēra, ekoloģiskām un energoefektīvām mājām. Pamanījām arī, ka Eiropā sāk attīstīties pārvietojamo māju, jeb Tiny House kustība. Uzskatāms piemērs ir Vācija, kur izveidoti vairāki Tiny House ciemati. Esam apmeklējuši vairākas izstādes Somijā, Polijā un Vācijā, iepazīstoties ar piedāvājumu šajā segmentā. Ņemot vērā to, ka jau vairāk nekā 20 gadus darbojamies būvniecības jomā, pildot namdaru un apdares speciālistu darbus, nolēmām uzsākt šāda tipa māju ražošanu arī Latvijā," stāsta "Smart Eco Tiny" valdes loceklis Kaspars Juliks.

Sākotnējās investīcijas uzņēmējdarbības uzsākšanā veido apmēram 50 000 eiro, kas saistītas ar darbnīcas telpu iekārtošanu, tirgus un produkta izpētes darbiem, konsultācijām ar konstruktoriem un arhitektiem, demo mājas radīšanu.

Uzņēmuma ražošanas telpas atrodas Ādažu novada Alderos. "Patreiz katra ēka tiek individuāli pielāgota un ražota atbilstoši klienta prasībām, nākotnē domājam izveidot arī tipveida produktus, kuriem mainīsies tikai aprīkojums, atkarībā no klienta vēlmēm, jo iespējami dažādi apkures, elektrības un ūdensapgādes veidi," stāsta K.Juliks.

Mājiņas iespējams veidot tā, ka tās ir pieslēdzamas pilsētas komunikācijām, gan arī, ka tās ir pilnībā autonomas - ar alternatīviem elektrības avotiem, ūdens filtrācijas sistēmām, apkures risinājumiem. "Svarīgs faktors tieši pārvietojamo māju ražošanā ir svars - lai piedalītos satiksmē, māja kopā ar piekabi nedrīkst pārsniegt 3.5 tonnas, kas ir liels izaicinājums konstrukciju un apdares materiālu izvēlē, jo sevišķi lielākajiem modeļiem, salīdzinoši šādas pašas kvadratūras moduļu māja sver aptuveni 8-10 tonnas," norāda K.Juliks.

Pārvietojamo mājiņu izmēri ir atkarīgi no pašas platformas, jeb piekabes, uz kuras tās tiek būvētas. Garums variējas no 5,40 līdz 8,40 metriem, platums ir standartizēts - 2,55m. Būvniecībā uzņēmums izmanto Holandes firmas "VLEMMIX" piekabes un ir šīs firmas pārstāvis Latvijā.

Papildus pārvietojamām mājām uzņēmums ražo arī moduļu tipa mājas, kā arī saliekamus bērnu namiņus. "Daudzi klienti izrāda interesi pielikt savu roku būvniecības darbos, tādēļ papildus pilnībā pabeigtiem Tiny house produktiem, piedāvājam arī konstruktora tipa versiju - klients iegūst piekabi, mājas karkasu ar projektu, kā arī komplektējošos materiālus, taču montāžu jau veic saviem spēkiem. Šajā gadījumā pēc nepieciešamības piedāvājam arī meistarklasi un konsultācijas," stāsta K.Juliks.

Pārsvarā uzņēmuma klienti ir privātpersonas, kuras izvēlas mājas gan kā brīvdienu mītnes, gan kā pastāvīgas dzīvojamās mājas, kā arī klienti, kuri iegādājas mājas biznesa vajadzībām - viesu nami, pansijas, pārvietojamas saunas. Mājas iespējams pielāgot arī tirdzniecības telpu un mobilu kafejnīcu vajadzībām.

Uzņēmums pārsvarā orientējas uz Ziemeļvalstu tirgu, attiecīgi pielāgojoties katras mērķa valsts būvniecības īpatnībām un prasībām. "Būtībā pārvietojama māja pēc sava ražošanas procesa ir tuvāka mēbeļu ražošanai, nekā ēku būvniecībai - tiek apdomāts katrs nelielās platības centimetrs, tam pielāgojot gan transformējamas mēbeles, gan rodot risinājumus maksimāli efektīvai telpas izmantošanai, papildus neaizmirstot par svara ierobežojošo faktoru, līdz ar to kopējās izmaksas ir salīdzinoši augstas," stāsta K.Juliks.

Vaicāts, kāds ir pieprasījums pēc uzņēmuma ražotajiem produktiem, uzņēmuma valdes loceklis stāsta: "Ja runa ir tieši par pārvietojamām mājām, tad šis produkts Eiropā ir salīdzinoši jauns, taču jūtama arvien pieaugoša klientu interese. Jāteic gan, ka pandēmijas ietekme ir atstājusi iespaidu arī uz mūsu uzņēmumu, jo atceltas daudzas plānotās izstādes, kurās bijām plānojuši piedalīties, iepauzēti arī daži uzsāktie projekti."

"Brīdī, kad sākām pētīt un uzsākt pirmās sarunas ar arhitektiem un dizaineriem, Latvijā bijām vieni no pirmajiem, kuri pieķērās šim segmentam, patreiz pie mums jau ir vairāki gan uzņēmumi, kuri ir uzbūvējuši, vai arī sākuši būvēt pārvietojamās mājas, kas būtībā priecē, jo rada veselīgu konkurenci, arī pieredzes apmaiņu, kā arī papildus motivē. Starptautiskajā vidē nākotnē liels spēlētājs varētu būt tas pats Zviedrijas "Ikea", kurš patreiz arī izstrādā savu pārvietojamās mājas modeli," domā K.Juliks.

Nākotnē uzņēmums plāno apgūt Ziemeļvalstu tirgus daļu, izveidojot katrā valstī savu pārstāvniecību, kā arī izveidot pārvietojamo mājiņu ciematiņus Latvijā. Papildus tiek domāts attīstīt arī moduļu māju ražošanu vietējam un eksporta tirgum, izstrādājot inovatīva dizaina, autonomus ēku modeļus.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Viens no moduļu māju ražotājiem, starptautisks uzņēmums European Modular Homes pirms gada savu galveno ražotni no Krievijas pārcēla uz Rīgas brīvostas teritoriju, šādu soli pamatojot ar konkurētspējas priekšrocībām un iespējām apgūt plašākus eksporta tirgu.

"Globālā tirgus konjunktūra moduļu māju biznesam šobrīd ir ļoti labvēlīga. Atrašanās ostā dod iespēju sasniegt jebkuru tirgu pietiekami ātri un bez liekiem tēriņiem. Mūsu ražotie māju moduļi ir salīdzinoši lieli un šādu lielgabarīta kravu transportēšana pa sauszemi - dārga. Tādēļ iespēja moduļus tieši no ražotnes nogādāt uz kuģa ir stratēģiski svarīgi. Tas ir konkurētspējas jautājums," uzskata European Modular Homes direktors Konstantinos Filippidis.

Uzņēmums ar moduļu māju ražošanu nodarbojas jau septiņus gadus, piegādājot savu produkciju klientiem visā Eiropā. "Mūsu galvenais eksporta tirgus ir Skandināvija, tādēļ ražošanas pārcelšana uz Rīgas ostu krietni samazināja uzņēmuma loģistikas izmaksas. Turklāt Rīgā mums bija iespēja uzsākt ražošanu tieši ostā," skaidro uzņēmuma vadītājs.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Attēls: ID Mēbeles

Mūsdienās mājīgs interjers nav iedomājams bez ērtām mīkstajām mēbelēm, kas nodrošina mums tik ļoti svarīgo - komfortu. Atnākot mājās, mēs apsēžamies dīvānā, lai skatītos TV vai lasītu aizraujošu grāmatu. Baudam savu naktsmieru ērtā gultā vai izvelkamā dīvānā. Kā izvēlēties labāko variantu Jūsu interjeram, lai pirkums nesagādā vilšanos? Tā, lai tas spētu pildīt ne tikai savas funkcijas, bet perfekti iekļauties mājokļa stilā? Šajā rakstā aicinam iepazīties ar kritērijiem , kurus ņemt vērā pirms mīksto mēbeļu iegādes.

1. Telpas izmērs un mēbeļu funkcijas

Jaunu mēbeļu iegādi vēlams ir sākt ar skaidru vīziju – vai jūs vēlaties mainīt visu guļamistabas stilu, vai tikai atsvaidzināt esošo interjeru? Vispirms izveidojiet sarakstu ar mēbelēm un mēbeļu komplektiem, kurus vēlaties mainīt. Kad zināsiet, no kā vēlaties atbrīvoties, tad vieglāk būs saprast, kādas mēbeles tiešām jums ir nepieciešamas.Mēbeļu skaitu un dizainu var noteikt tādi faktori kā jūsu dzīvesveids un ģimenes stāvoklis. Kad iegādājaties guļamistabas mēbeles, tad noteikti ņemiet vērā funkcionalitāti un citu istabas iemītnieku vēlmes. Cilvēki nereti mēdz krist kārdinājumā brīžos, kad ierauga skaista dizaina mēbeli, taču līdz galam nepadomā par šīs mēbeles iegādes praktisko pusi.

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Tendences privātmāju būvniecībā

Ivars Golovanovs, SEB bankas Privātpersonu būvniecības finansēšanas vadītājs, 20.07.2023

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Sapnis par savu māju, savu dārzu un pagalmu uztur stabilu pieprasījumu privātmāju tirgū – interesi par privātmājas iegādi vai būvniecību nav “nokāvis” ne Euribor kāpums, ne būvniecības izmaksu pieaugums. Vērtējot finansējuma pieprasījumu skaitu, var secināt, ka cilvēki, kuri ir pieņēmuši lēmumu par labu privātmājai, pie tā arī pieturas.

Galvenās šā brīža tendences: cilvēki izvēlas kompaktas mājas un pasūta jau gatavus risinājumus (moduļu mājas, koka karkasa mājas), lai nofiksētu izmaksas un nebūtu jāmeklē celtnieki. Pozitīva tendence – finansējuma pieprasījumi liecina, ka privātmājas būvē ne tikai Pierīgā, bet gandrīz visā Latvijā.

Māju plānojums – kompakti un efektīvi

Lielu uzmanību cilvēki pievērš būvējamās vai jau gatavās mājas plānojumam – no vienas puses, lai ģimenei būtu ērti un visiem pietiktu vietas, no otras, – lai mājā nebūtu lieku kvadrātmetru. Pieprasītākais mājas dzīvojamās platības “izmērs” ir no 100 līdz 120 kvadrātmetriem. Retos gadījumos tie ir 150 un vairāk kvadrātmetri, taču ir arī ļoti kompakti projekti, jo ģimenes no 50 kvadrātmetru liela dzīvokļa labprāt pārvācas uz 80 kvadrātmetru lielu privātmāju. Liels ieguvums šādos gadījumos ir sava zeme pie mājas, kas vienmēr paplašina ikdienas dzīves telpu un rada iepriekš nepieejamas ērtības.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Jelgavas pievārtē uzbūvētā pirmā koka līmēto paneļu māja Latvijā divu gadu ekspluatācijas laikā ir attaisnojusi uz sevi liktās cerības, pierādot gan energoefektivitāti, gan salīdzinoši nelielās uzturēšanas izmaksas.

SIA IKTK 2018. gada rudenī uzbūvēja pirmo koka līmēto paneļu māju Latvijā, un tā arī joprojām ir šāda veida vienīgā dzīvojamā māja. Pērn pēc šādas pašas tehnoloģijas uzņēmums uzbūvēja arī savu biroja ēku. Tas bija eksperiments – saražot liela izmēra līmētos koka paneļus, jau ražotnē tajos veikt visa veida nepieciešamos izgriezumus un jau montāžai gatavu sienas/jumta daļu nogādāt uz vietu, kur notiek mājas montāža.

Trīs kārtās līmētās koksnes sienas (detaļas) tika saliktas kā lego klucīši, kas notiek ātrāk, nekā ja māju būvētu no ķieģeļiem vai dažādiem blokiem. Mājas montāžas darbi tika veikti dažu nedēļu laikā. Tas nozīmē, ka lielais darbs jāpaveic ražotnē, kur visām detaļām un konstrukcijām jābūt gatavām, pirms sākas montāžas darbi.

Komentāri

Pievienot komentāru