Investors

Arī Bafets noraizējies par «īstermiņismu»

Jānis Šķupelis, 11.06.2018

Vorens Bafets fanu ielenkumā

Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kompānijām vajadzētu ierobežot ierastos peļņas solījumus

Mūsdienu finanšu pasaulē ierasts, ka lielākā daļa publiski kotēto uzņēmumu katru ceturksni ziņo par to, kā tiem finansiālā ziņā klājies iepriekšējo trīs mēnešu laikā. Šie dati attiecīgi nonāk tirgus dalībnieku uzmanības centrā un bieži nosaka to, vai kāds konkrētais vērtspapīrs tiks pastiprināti pirkts vai pārdots. Tāpat kompānijas šajā pašā laikā sniedz savus peļņas paredzējumus, kas arī ietekmē investoru omu.

Pietiekami daudzi finanšu nozares smagsvari gan izvirza domu, ka šāda situācija stimulē īstermiņa domāšanu, kur kompānijas milzu pūles pieliek tam, lai uzspodrinātu savu kārtējo finanšu atskaiti.

Pagājušonedēļ gandrīz 200 globālu kompāniju vadītāji nāca klajā ar kopēju paziņojumu, ka vajadzētu pārtraukt praksi, kas paredz, ka paši uzņēmumi regulāri mēģina paredzēt ceturkšņa peļņu. Lielu svaru šim viedoklim piedeva tas, ka šo vadītāju vidū ir arī leģendārais investors un Berkshire Hathaway vadītājs Vorens Bafets un arī, piemēram, J.P. Morgan Chase & Co vadītājs Džeimijs Dimons. Katrā ziņā – ja Bafeta kungs kaut ko saka, tad finanšu tirgus dalībnieki mēģina klausīties.

Pamatā tiek teikts, ka kompānijām tā saucamais «īstermiņisms», kas dažkārt tiek saukts par finanšu tirgus XXI gadsimta slimību, neļauj pietiekami efektīvi sasniegt savus ilgtermiņa mērķus un tām to sasniegšanai ir vajadzīga zināma autonomija no investoru īstermiņa vēlmju spiediena. Protams, ne visi tā uzskata, vēl viena daļa ekspertu pauž pārliecību, ka spriedumi par tā saucamo «īstermiņismu» ir pārspīlēti.

Mazina izaugsmi

«Mūsu pieredze liecina, ka ceturkšņa peļņas prognozes bieži noved pie neveselīgas uzmanības koncentrēšanās uz īstermiņa peļņu, kas notiek uz ilgtermiņa stratēģijas un izaugsmes rēķina,» spriež V. Bafets un Dž. Dimons savā viedokļa rakstā, kas pagājušonedēļ tika publicēts The Wall Street Journal.

Visu rakstu Arī Bafets noraizējies par «īstermiņismu» lasiet 11. jūnija laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru