Aspekti, kas jāņem vērā, iegādājoties jaunas riepas 

Riepas ir viena no svarīgākajām automašīnas komponentēm – tās rada vienīgo saskarsmes laukumu ar ceļa segumu. Taču, tā kā riepas laika gaitā nolietojas (nodilst protektors, apkārtējo apstākļu ietekmē mainās gumijas izturība, rodas dažādi mehāniski bojājumi), tās laiku pa laikam jāmaina. Riepu iegādes procesā ir jāņem vērā vairāki svarīgi aspekti, ar kuriem iepazīstināsim raksta turpinājumā.

Riepas1.lv, 24.8.2019

Svarīgākais faktors – riepu izmēra saderība ar automašīnu

Lai pārvietošanās ar jaunajām riepām būtu droša un patīkama, tās jāizvēlas automašīnas ražotāja rekomendētajā izmērā. Šādu informāciju iespējams atrast automašīnas lietotāja rokasgrāmatā, kā arī uz uzlīmes durvju ailē vai degvielas tvertnes vāciņa iekšpusē. Ja esi pārliecināts, ka arī šobrīd pārvietojies ar atbilstošām riepām, vari ieskatīties uz to sānu malām, kur redzami riepu izmēri.

"20190819-1436-shutterstock-1324603592-1."

Foto: Shutterstock.com

Vērā jāņem šādi izmēru parametri:

- riepas platums;

- riepas augstuma koeficients;

- riepas diametrs.

Riepu platums tiek norādīts milimetros, augstuma koeficients – procentos, savukārt diametrs – collās. Lūk, piemērs: 245/45 R 18 (R apzīmē riepas konstrukcijas veidu) – riepa ir 245 mm plata, tās augstuma koeficients ir 45%, bet diametrs – 18 collas.

Vērā jāņem arī kravnesības un ātruma indekss

Kravnesības indekss norāda, cik liela ir vienas riepas maksimālā kravnesība. Ņem vērā, ka vienmēr vari izvēlēties lielāku kravnesību nekā pašreizējām riepām, taču samazināt gan to nevajadzētu. Kravnesība tiek izteikta kilogramos, taču uz pašas riepas ir norādīts kravnesības indekss, piemēram, indekss 90 nozīmē, ka riepas kravnesība ir 600 kilogrami. Kravnesības indekss norādīts riepas sānā uzreiz aiz diametra.

Savukārt ātruma indekss, kā jau iespējams noprast, norāda, cik lielā ātrumā ar konkrēto riepu drīkst pārvietoties (ar noteikumu, ka riepas ir ar pareizu gaisa spiedienu tajās). Vērā gan jāņem apstāklis, ka riepas ar augstāku ātruma indeksu ir ražotas no mīkstāka gumijas sastāva, līdz ar to tās ātrāk nodils. Ātruma indekss atrodams uz riepas sāna aiz kravnesības indeksa, un tas tiek norādīts ar burtu; piemēram, V (kas atbilst 240 km/h).

Daudz priekšā pasaka ES riepu marķējums

Iegādājoties jaunas riepas, uz tām atrodama uzlīme, kas vēsta par trim visai svarīgiem parametriem:

- Degvielas patēriņš – tiek norādīts skalā no A (ekonomiskākās riepas) līdz G (neekonomiskākās riepas). Atšķirība degvielas patēriņā starp A un G klases riepām lielākoties ir aptuveni 8%;

- Saķere uz slapja ceļa – arī tiek noteikta jau pieminētajās klasēs. Tests tiek veikts, bremzējot uz slapja ceļa seguma, un A klases riepām bremzēšanas ceļa garums ir divas reizes īsāks par F klases riepām;

- Trokšņu līmenis – tiek norādīts decibelos (dB) – jo vairāk decibelu, jo riepa skaļāka.

Ņem vērā!

Vadīties tikai un vienīgi pēc šiem apzīmējumiem nevajadzētu – tiem ir informatīva nozīme, taču riepu veiktspēju izsaka arī citi parametri, piemēram, gumijas sastāvs, ilgmūžība, veiktspēja un vadāmība. Savukārt ziemas riepām degvielas patēriņš lielākoties būs salīdzinoši augsts, jo to galvenā funkcija ir drošības nodrošināšana.

Kādas ir riepu iegādes opcijas?

"20190819-1440-shutterstock-1228089178.jp"

Foto: Shutterstock.com

Šobrīd dzīvojam interneta laikmetā, un tas atspoguļojas arī riepu pasaulē – uzņēmumi, kas iet līdzi laikam, to iegādi piedāvā arī internetā. Līdz ar to lielos vilcienos varam izdalīt trīs dažādas opcijas, kā atrast jaunas riepas savam auto:

- dodoties uz kādu no servisiem vai veikaliem – tādējādi varēsi saņemt konsultāciju un, ja pirkums veikts servisā, arī riepu montāžu, taču jārēķinās, ka pirkumu jāveic noteiktajā darba laikā, un riepu sortiments var būt ierobežots;

- iepērkoties nespecializētā internetveikalā – interneta veikalu lielākā priekšrocība ir iespēja iepirkties 24 stundas dienā, 7 dienas nedēļā, taču, ja konkrētais internetveikals nav specializējies riepu nozarē, pastāv risks, ka riepas nav uzglabātas atbilstošos apstākļos, un arī profesionālu konsultāciju vai riepu montāžu saņemt nebūs iespējams;

- specializētie interneta veikali – nebūs melots apgalvojot, ka šī 99,9% gadījumu būs labākā izvēle jaunu riepu iegādei, jo šādi interneta veikali izceļas ar plašu riepu klāstu, profesionāliem darbiniekiem un vairākām citām priekšrocībām.

Viens no specializētajiem internetveikaliem (taču – ar virkni fiziskajiem veikaliem-servisiem) ir Riepas1.lv. Šeit iespējams iegādāties jaunas riepas un diskus no vairāk nekā 50 zīmoliem, turklāt piedāvāta tiek ne tikai riepu piegāde uz jebkuru vietu Latvijā, bet arī to montāža kādā no sadarbības partneru servisiem.

Papildus jau minētajam, Riepas1.lv noliktavā regulāri tiek veikta riepu atlikuma rotācija, lai pircēji saņemtu atbilstoši uzglabātas un “svaigas” riepas. Un, kas nav mazsvarīgi, pircējiem vienmēr iespējams saņemt profesionālu speciālistu konsultācijas. Iegādāties riepas internetā – tas ir ērti, ātri un izdevīgi!