Ātro kredītu devēji apmainīsies ar kredītņēmēju datiem 

Lai mazinātu risku, ka kredītus aizņemas iedzīvotāji, kas nespēj tos atdot, Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas biedri (LNKA) ir vienojušies turpmāk apmainīties ar datiem par klientu uzņemtajām parādsaistībām, informēja LNKA.

Žanete Hāka, 2013. gada 22. marts plkst. 13:43

Foto: SXC

Tāpat asociācijas biedri ir lēmuši ieviest Patērētāju tiesību aizsardzības centra prasību kreditētājiem pirms aizdevuma izsniegšanas prasīt no saviem klientiem informāciju par viņu ienākumiem un izdevumiem. Ieviešot abus šos instrumentus, nebanku kreditēšanas sektorā turpmāk tiks veikta pilnīga klientu maksātspējas vērtēšanas procedūra. Paredzams, ka savstarpēju datu apmaiņu asociācijas biedri sāks 1. aprīlī.

«Jau šobrīd asociācijas biedri izmanto dažādus instrumentus maksātspējas pārbaudei. Izmantojot parādu piedziņas datu bāzes, tiek pārbaudīta informācija par to, vai klientam ir aktīvas kavētās pārādsaistības. Nebanku kreditētāji analizē arī iepriekšējo kredītu atmaksas disciplīnu. Sākontēji tiek piešķirti mazāki kredīti, ja kredīts atmaksāts laikā, tad kredītņēmējam pieejama lielāka summa. Ieviešot jaunos instrumentus, nebanku kreditētāji turpmāk veiks pilnīgu maksātspējas vērtēšanas procedūru,» skaidro LNKA vadītāja Baiba Fromane.

Saskaņā ar asociācijas datiem jau šobrīd, izvērtējot klientu maksātspēju, katram otrajam jeb 52% no jaunajiem klientiem aizdevums tiek atteikts.

Asociācijas biedru lēmums paredz, izmantojot SIA Creditinfo Latvija sistēmu, turpmāk savā starpā apmainīties gan ar pozitīvo, gan ar negatīvo informāciju par klientu saistībām. Tas nozīmē, ka nebanku kredītdevējiem būs pieejama informācija gan par klientu aktīvajām saistībām un to apmēriem, gan par kavētājiem maksājumiem, kas ir svarīgi, pieņemot lēmumu par kredīta izsniegšanu.

Līdz ar to vairs nebūs iespējama situācija, ka klients vienlaicīgi varēs aizņemties pie vairākiem nebanku kredītdevējiem, ja viņš to nevar atļauties. Tāpat aizdevēji varēs kontrolēt, lai kredīta summa būtu samērīga ar klienta ienākumiem.

Kā būtisku valsts uzdevumu asociācija šajā jautājumā redz vienota regulējuma izstrādi visiem tirgus dalībniekiem, lai aptvertu arī tos nebanku kreditētājus, kas nav asociācijā. Tādi ir zem 20% no kopējās nebanku kreditēšanas tirgus daļas. Asociācija arīdzan aicina atbildīgās institūcijas veidot vienotu kredītu reģistru, kur būtu pieejama informācija arī par citiem finanšu tirgus dalībniekiem un citiem datiem, piemēram, informācija ieņēmumu esamību, komunālo rēķinu apmaksas vēsturi, tiesu izpildītāju datiem.

Db.lv jau rakstīja, ka LNKA biedri ir vienojušies, ka līdz brīdim, kamēr valsts izveidos vienotu kredītreģistru, kā arī nodrošinās iespēju pārbaudīt personu ienākumu līmeni, asociācijas biedri neizsniegs kredītus 18 un 19 gadus veciem jauniešiem. Tāpat noteikts, ka līgumsoda apmērs nepārsniedz 100% no pamatparāda, kas ietver gan aizdevuma pamatsummu, gan komisijas maksu par tā izsniegšanu.

Pēdējo mēnešu laikā EM regulāri rīko darba grupas sanāksmes, lai ieviestu likumdošanu nozares sakārtošanai. «Lai izvairītos no situācijas, ka cilvēks, kurš sākotnēji paņem nelielu kredītu, pēc neilga laika attopas, ka viņa manta tiek izūtrupēta, ir jāregulē maksājumus abās grupās – gan tos, kas ir saistīti ar maksājumu apkalpošanu tad, kad kredīts tiek maksāts laikā, gan tad, kad tiek piemērotas sankcijas. Un diemžēl viss maksājumu spektrs ir jāiekļauj likumdošanā, jo Latvijā šajā jomā ir redzamas milzu pārmērības,» norāda ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts.

LNKA patlaban apvieno 12 nebanku kredītdevējus, pārstāvot uzņēmumus, kuriem ir vairāk nekā 80% no kopējās tirgus daļas Open Credit, SMS Credit, Vivus LV, VIA SMS, Icredit.lv, Kredīts 7, Kredīts 365, Crediton.lv, Finanza, Green credit, E-finance.lv, Iespēju kredīts, Latvijas Ātro kredītu devēju asociācija un Ātrais.lv. 

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

Anda Šmitmane ēdināšanas biznesā Tukumā darbojas jau 20 gadus. Viņa atzīst, ka...

Mazumtirdzniecības tīkls Rimi pirmdien prezentēja pirmo veikalu Latvijā ar pašapkalpošanās skeneriem....

Pēdējā laikā būtiski pieaudzis elektrisko skrejriteņu vandālisma gadījumu skaits, stāsta koplietošanas...

Vai bērnam ir jābūt algas grāmatiņā, lai saņemtu IIN atvieglojumus jeb -...

«Pastāvēs, kas pārmainīsies - šis ir par mums un tieši tamdēļ mēs...

No šīs sadaļas
2013. gada 22. marts plkst. 12:15

Šī gada laikā strādāt uz ārzemēm plāno doties 26% aptaujāto, liecina CV-Online...

2013. gada 22. marts plkst. 9:57

2013. gada februārī turpinājusies tendence samazināties trūcīgo cilvēku skaitam Latvijā. Salīdzinot...

2013. gada 22. marts plkst. 8:20

Privātās apbūves zemes gabalu vidējās cenas Rīgas mikrorajonos un Pierīgas labās vietās...

2013. gada 22. marts plkst. 8:05

Neraugoties uz to, ka indekss Dow Jones Industrial Average iepriekšējās nedēļās uzrādīja...

2013. gada 22. marts plkst. 8:00

Rīgas dome šogad plāno tērēt 117 tūkstošus latu nenopelnītas naudas ik dienas,...

2013. gada 21. marts plkst. 17:46

Turpinot attīstīties tautsaimniecībai un pakāpeniski uzlabojoties nefinanšu sabiedrību...

2013. gada 21. marts plkst. 17:23

Paredzams, ka Latvijas pievilcība Krievijas investoru acīs ievērojami pieaugs, meklējot jaunu vietu,...

2013. gada 21. marts plkst. 14:53

Trešdienas un ceturtdienas valsts vērtspapīru izsolēs dalībnieku pieprasījums vairāk nekā...

2013. gada 21. marts plkst. 14:02

Izskatīšanai Saeimas komisijās ceturtdien nodoti grozījumi Finanšu konglomerātu...

2013. gada 21. marts plkst. 13:37

Patlaban viens no aktuālākajiem jautājumiem visām Zaļās kartes sistēmas dalībvalstīm ir novērst...