Nekustamais īpašums

Attīstītājs: ir vajadzība pēc alternatīvas otrreizējam tirgum

Ingrīda Drazdovska, 03.05.2018

Vizualizācija

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nekustamo īpašumu attīstītājs Bonava tuvākajos piecos gados vēlas dubultot biznesa apjomus Baltijā

SIA Bonava Latvija apgrozījums 2017.gadā ir sasniedzis 10 milj. eiro, uzņēmums ir strādājis ar peļņu (EBITDA – 1 milj. eiro). Rezultāti noteikti bija krietni labāki par 2016.gadā sasniegtajiem, vērtē SIA Bonava Latvija valdes priekšsēdētājs Mareks Kļaviņš. Kompānija 2017.gadā ir pārdevusi 180 dzīvokļus (ietverti arī tie mājokļi, par ko ir noslēgti līgumi un veikta pirmā iemaksas), cilvēkiem nodoti tika 160. Zemesgrāmatā iereģistrēts nedaudz mazāks skaits – 127 īpašumi.

Šobrīd Bonavai «ražošanā» ir 333 dzīvokļi. Aktuālie projekti – Sermuliņu, Stārķu, Stirnu, Zasulauka ielā. Šogad uzņēmums plāno vēl sākt projektu Maskavas ielā (aiz Krasta ielas Lido) un Dreiliņu ielā (ap 150 dzīvokļiem). 2018.gads izskatās loti labi, teic M. Kļaviņš. Šā gada pirmo četru mēnešu pārdošanas rādītāji ir sasnieguši pagājušā gada pusgadā sasniegto.

«Aktīvi strādājam, lai noturētu izmaksu pozīcijas, tas ir izaicinājums un tas nav viegli. Mūsu mērķis ir turēt dzīvokļu cenu tādā līmenī, lai tie būtu pieejami cilvēkiem,» viņš teic, piebilstot, ka pagājušajā gadā jauno mājokļu vidējās cenas pieaugums bija par 10%. Ņemot vērā to, ka aug būvizmaksas, cena turpinās kāpt. Tāpēc, pēc M. Kļaviņa domām, būtu apsverama iespēja ievest darbaspēku no ārvalstīm, piemēram, no Baltkrievijas vai Ukrainas. Tas ļautu izvairīties no spirāles, kas veidojas, kad produktivitāte neaug, bet izmaksas «skrienot debesīs». Mājokļu gala cenu ietekmē arī tas, kas attīstītājiem gana daudz izmaksā elektrības pieslēgums, infrastruktūras izveide. Pilsēta varētu nākt pretī, mazinot infrastruktūras maksājumu gadījumos, kad attīstītāji dod taustāmu labumu atpakaļ pilsētai.

«Turpinām aktīvi pirkt klāt zemes gabalus, piemēram, Zasulauka, Sermuliņu ielas gabali nopirkti no pašvaldības. Pašlaik kompānijas portfelis nodrošinātu darbu 3-4 gadiem uz priekšu. Vērtējam ne tikai cenu, bet skatāmies kompleksi – vai var uzbūvēt to, ko gribam, kādi ir pieslēgumi, tīkli, apkārtnes infrastruktūra. Zemi pērkam mikrorajonos, jo pārsvarā orientējamies uz pieejamiem dzīvokļiem. Ir daži projekti, kas vairāk piekrīt vidējai klasei (piemēram, Hausmaņa terases Stirnu ielā), tomēr tas nav uzņēmuma pamatfokuss. Redzam, ka cilvēkiem ir vajadzība pēc alternatīvas otrreizējam tirgum,» akcentē M. Kļaviņš.

Bonava būtu gatava piedāvāt arī īres dzīvokļus. Bonava portfelī visā grupā vairāk nekā 20% ir dzīvokļi, kas tiek būvēti izīrēšanai, kuri tiek pārdoti ilgtermiņa investoriem. Ļoti liels šis segments ir Somijā, Vācijā. Lai attīstītos īres tirgus Latvijā, svarīgākā lieta ir normatīvu sakārtošana, tostarp ir jāpieņem Īres likums, jo tad pazūd liela riska daļa un var sākt vērtēt kapitāla atdevi, teic uzņēmuma vadītājs. Bonava group savus projektus finansē no iekšējiem resursiem.

2017.gadā uzņēmums plāno investīcijās novirzīt 11 milj. eiro, bet nākamajos gados mājokļu attīstīšanā ir plānots ieguldīt vairāk nekā 60 milj. eiro.

Komentāri

Pievienot komentāru