BaltCap iesaistās biogāzes biznesā

2017. gada 22. decembris plkst. 12:56
Sadaļa: Enerģētika
Dalies ar šo rakstu

BaltCap Infrastructure Fund (BInF) par 9,45 miljoniem eiro iegādājies 75% Anaerobic Holding grupas akciju. Anaerobic Holding pieder un tā pārvalda trīs biogāzes ražotnes Latvijā ar kopējo uzstādīto jaudu 4,9 megavati. BInF Investment direktors Latvijā Matīss Paegle atzīmē, ka tuvākajā laikā akcijas pārdot tālāk nav paredzēts - vismaz 20 gadus ar ražotņu attīstīšanu nodarbosies BInF.

Anaerobic Holding grupā ietilpst ražotnes Agro Iecava, RZS Energo and AD Biogāzes Stacija, kā arī divas biogāzes izejvielu piegādes kompānijas - BGGS Serviss un Aizkalnu Tehnika. M.Paegle atklāj, ka nākotnē tiks izskatīta iespēja arī iegādāties atlikušos 25% akciju. «Tāda opcija mums ir. Mēs kā finanšu investors investējam tādos projektos, kur darbojas kompteneti, zinoši un pieredzējuši vadītāji un līdzīpašnieki. Sākuma stadijā, pirmos dažus gadus, tas pat ir mūsu uzstādījums - mēs gribam, lai esošie īpašnieki līdzdarbojas un nodrošina, ka viss strādā,» atzīmē M.Paegle. Viņš uzsver, ka šobrīd Anaerobic Holding grupā turpina strādāt līdzšinējais menedžments, jo finanšu investors uzreiz nevar iesaistīties visos operatīvajos jautājumos un iedziļināties detaļās. «Mēs investējam dažādās jomās, tāpēc katra industrija nav pārzināma. Protams, pāris gados mēs to visu sapratīsim un kontrolēsim paši,» informē BInF Investment direktors Latvijā.

Šī jau ir otrā BInF lielā investīcija šogad. Novembrī fonds parakstīja projektēšanas, iepirkumu un celtniecības līgumu, lai attīstītu 48MW biomasas ražotni Viļņā. «Biogāzes ražotņu iegāde Latvijā bija tikai loģisks nākamais solis,» norāda M.Paegle. Viņš atklāj, ka fonds arī nākotnē plāno iesaistīties koģenerācijas staciju attīstīšanā, šobrīd tiek izskatīti vairāki potenciālie varianti, kā to īstenot, bet konkrētus plānus M.Paegle gan nekomentē. «Tas ir vēl viens iemesls, kāpēc gribējām saglabāt esošo īpašnieku - viņam ir liela pieredze, un viņš labi pārzina industriju, tāpēc mēs varam lemt par iesaisti citos biogāzes projektos, izsverot, vai iegludīt vēl kādās stacijās, veidojot lielāku portfeli,» pauž M.Paegle.

Pirms akciju pārdošanas grupas lielākais akcionārs bija Latvijas uzņēmējs Nils Aleksa, kurš turpinās darboties kopuzņēmumā kā partneris. BaltCap Infrastructure Fund investoru vidū ir visi lielākie Baltijas valstu pensiju fondi, dzīvības apdrošināšanas kompānija un starptautiskās finanšu institūcijas. 60% līdzekļu nāk no Lietuvas, Latvijas un Igaunijas pensiju fondiem, un tā ir lielākā summa, ko vietējie pensiju fondi līdz šim ieguldījuši kādā uz investīcijām Baltijā vērstā privātā kapitāla pārvaldīšanas fondā. Fonda pamatinvestors ir Eiropas Investīciju banka (EIB), kas apņēmusies ieguldīt 20 miljonus eiro. EIB atbalstu garantē Eiropas Stratēģisko investīciju fonds.

Dalies ar šo rakstu