Domes amatpersonas nevēlas apspriest Dienvidu tiltu

2009. gada 15. aprīlis plkst. 12:05

Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisija lēmumu par Rīgas domes pieļautajiem pārkāpumiem Dienvidu tilta būvniecībā nepieņem, neieradušos amatpersonu dēļ.

Uzklausot Valsts kontroles atzinumu par Dienvidu tilta būvniecībā izšķērdētajiem 27 milj. Ls, Saeimas deputāti lēmuma pieņemšanu atlikt uz nedēļu. Kā Db jau vairākkārt rakstīja, Valsts kontrole Dienvidu tilta būvniecībā atklājusi vairākus būtiskus pārkāpumus, kas ievērojami sadārdzinājis tilta būvniecības procesu.

«Pirmkārt, nekur nav atrodams tehniski ekonomiskais pamatojums, lai izvērtētu aizņemto līdzekļu optimālu izlietojumu un atmaksu. Otrkārt, ir pamats domāt, ka Rīgas dome (RD) 305 milj. Ls finansējuma piesaistē no Deutsche Bank ir veikusi simulatīvas darbības ar a/s Dienvidu tilts, lai aiz tām paslēptu faktisku aizņēmumu, kas nav veikts atbilstoši pašvaldību aizņēmumu normām. Turklāt RD nav izvērtējusi Kohēzijas fonda līdzekļu piesaisti, jo esošais aizdevums ir dārgs un 305 milj. Ls pamatsummai pievienojis vēl 263 milj. Ls.

Treškārt, RD ir nepamatoti iztērējusi 27 milj. Ls, pilnībā neatgūstot 6 milj. Ls, kas tikušisamaksāti vēl pirms tilta būvniecības uzsākšanas, melno metālu iepirkumu vienu pozīciju iekļaujot tāmēs divreiz kopsummā par 12.3 milj. Ls, vairāk nekā 9 milj. Ls zaudējot valūtas kursu svārstībās par eiro paņemto kredītu un par 140 tūkst. Ls uzturot Dienvidu tilta būvniecības struktūrvienību,» norādīja Valsts kontroliere Inguna Sudraba. Viņa piebilda, ka pārbaudē konstatētos pārkāpumus RD apņēmusies izvērtēt līdz šī gada 1. oktobrim.

Uz Saeimas komisijas sēdi atnākušie daži RD departamentu vadītāji vārgi atrunājās, ka, viņuprāt, nekādu būtisku pārkāpumu tomēr neesot. Viss noticis atbilstoši 2004. gadā noslēgtajam būvniecības līgumam, kuru gandrīz par 1 milj. Ls sagatavojuši RD piesaistīti juristi, ignorējot pašas RD juridisko departamentu. «Dienvidu tilts nav dārgākais Eiropā, kā bieži tiek runāts, mēs esam salīdzinājuši būvniecības kvadrātmetra izmaksas 7 pēdējos gados Eiropā celtiem citiem līdzīgiem tiltiem, no kuriem Dienvidu tilts ir lētākais,» uzsvēra RD Attīstības departamenta vadītājs Gvido Princis. «Pateicoties pēdējo 5 gadu pozitīvajam RD budžetam, sākt atmaksāt aizdevumu nākamgad RD nevajadzētu būt problēmām,» piebilda RD Finanšu departamenta direktore Ilga Tiknusa. Viņa gan piebilda, ka būvniecības indeksu un koeficientu aprēķina dēļ, Dienvidu tilta 2. un 3. kārtas būvniecības izmaksas nesaruks tikpat strauji, kā pirms pāris gadiem pieauga.

Par vienīgo atbildīgo minēto līgumu noslēgšanā, kas iespējams tomēr Rīgas pašvaldībai ir pārāk neizdevīgi, sēdes laikā tika minēts vienīgi bijušais RD Attīstības departamenta vadītājs Vilnis Štrams, kuru pirms apmēram gada KNAB aizturēja par kukuļošanu, bet kurš no apcietinājuma tika atbrīvots pret 80 tūkst. Ls drošības naudu.