Eksperti

Dzīvoklis kā investīcija: vērtība augs, bet īpašumam jāatbilst šodienas prasībām

Mārtiņš Kusiņš, nekustamā īpašuma attīstītāja Pro Kapital Latvia valdes loceklis un izpilddirektors, 03.06.2022

Jaunākais izdevums

Vārds "inflācija" varētu kļūt par vienu no visbiežāk izmantotajiem vārdiem 2022. gadā, ja vien kāds veidotu šādu "vārdu topu."

Cenas bija sākušas manāmi kāpt jau pirms 24. februāra, taču tās burtiski palēcās pēc 24. februāra, kad pandēmijas laika problēmām ar piegāžu ķēdēm nāca klāt jauni izaicinājumi – problēmas ar būvmateriālu, energoresursu, minerālmēslu un izejvielu pieejamību Krievijas uzsāktā kara dēļ. Cenas šodien aug pilnīgi visam, un šādos apstākļos cilvēki aktīvi meklē veidus, lai pasargātu savus uzkrājumus no vērtības samazināšanās. Par vienu no vērtīgākajiem ieguldījumiem neapšaubāmi uzskatāms kvalitatīvs nekustamais īpašums, kas atbilst šodienas pieprasījuma tendencēm.

Cenu kāpuma faktors

Ko tas nozīmē cilvēkam, kura rīcībā ir uzkrājumi un vajadzība, piemēram, pēc lielāka dzīvokļa vai privātmājas? Pirmkārt, ir jāapzinās, ka interese par jauna vai lietota (bet – kvalitatīva) īpašuma iegādi ir pieaugoša, un nekustamā īpašuma tirgus ir t.s. pārdevēju fāzē. Proti, ja kāds piedāvā kvalitatīvu īpašumu perspektīvā vietā, pircēji pēc tā stājas rindā. Tātad, būs jāiegulda lielākas pūles sev piemērota īpašuma atrašanā, jo piedāvājums Rīgā un Pierīgā ir mazs. Pēc nekustamā īpašuma pakalpojumu uzņēmuma Colliers datiem Rīgā šī gada martā jaunajos projektos pārdošanā bija pieejami nedaudz vairāk kā 1000 dzīvokļu, kas ir gandrīz uz pusi mazāk nekā gadu iepriekš. Arī par mūsu attīstīto daudzdzīvokļu ēku River Breeze Residence Klīversalā, Rīgā pēdējā laikā novērojam pieaugošu pircēju interesi.

Otrkārt, ir jāņem vērā būvmateriālu cenu kāpums, kas tiks "iecenots" ieplānotajos, vēl neuzbūvētajos un arī uzsāktajos, būvniecības procesā esošajos projektos. Protams, pie zināma cenu līmeņa pieprasījums var sarukt, taču tas neizzudīs un attīstītāji turpinās plānot jaunas dzīvokļu ēkas un privātmājas. Ja runā par ekonomiskās klases projektiem, kvadrātmetra cena pret pērnā gada sākumu ir krietni pieaugusi. 2021. gada sākumā vidējā cena par kvadrātmetru bija 1500 – 1600 eiro, bet šobrīd uzsāktajos jaunajos projektos pārdošanas cena par kvadrātmetru tiek prognozēta 2200 eiro, – tādus novērojumus pauž nekustamā īpašuma pakalpojumu uzņēmuma Arco Real Estate eksperti. Cenu kāpums novērojams arī augstākas kategorijas projektos.

Nekustamo īpašumu tirgum ir nepieciešami cilvēki 

Nekustamo īpašumu tirgū pandēmijas gadi pagājuši cenām un darījumu skaitam augot, materiālu...

Pieprasījums saglabāsies

Trešā lieta, ko būtu vērts paturēt prātā, ir nekustamā īpašuma tirgus attīstības galvenais faktors - pieprasījums. Ja tirgū ir gana daudz cilvēku, kuru ienākumi aug, kuri veido ģimenes un kopumā tic rītdienai, viņi vēlēsies uzlabot savu ikdienu un dzīves telpu. Tas ir galvenais dzinulis, kas nekustamā īpašuma projektu attīstītājiem liek iegādāties zemi, plānot jaunus projektus, ieguldīt to būvniecībā un mārketingā. Latvijā šis pieprasījuma faktors ir jūtams un saglabāsies arī turpmākajos gados.

Viens no iemesliem ir konkurētspējīgu cilvēku skaits darba tirgū, kuri šodien pretendē uz labu algu un vēlas savai ģimenei attiecīgu dzīves līmeni. Esam pieraduši pie bēdīgā stāsta par iedzīvotāju skaita samazināšanos, par emigrāciju un zemu dzimstības līmeni, taču nekustamā īpašuma tirgus kontekstā būtiskāks ir tādu cilvēku skaits, kuri ir veiksmīgi izveidojuši karjeru. Tātad, runa ir par trīsdesmitgadniekiem, jeb 80. gadu nogalē dzimušiem cilvēkiem. Tas bija laiks, kad dzimstības rādītāji Latvijā bija divas reizes augstāki, nekā šobrīd – ik gadu dzima ap 40 tūkstošiem bērnu (2020. gadā – 17 tūkstoši). Ekonomikas attīstība, ko Latvijā piedzīvojām pēc 2008. gada krīzes apvienojumā ar šīs paaudzes nostiprināšanos pašiem savā biznesā vai algotā darbā, dažu pēdējo gadu laikā rada ievērojamu pieprasījumu pēc kvalitatīvas un mūsdienīgas dzīves telpas. Cits jautājums, protams, ir pēc 90. gadiem piedzīvotais straujais dzimstības kritums, kas aizvien notur Latviju negatīvā iedzīvotāju dabiskā pieauguma zonā (mirušo skaits pārsniedz dzimušo skaitu).

Ko grib šodienas pircējs?

Runājot par aktuālām tendencēm, kas ir un būs nozīmīgas, ieguldot nekustamajā īpašumā, ir jāizceļ divas – apkārtējā vide un energoefektivitāte. Pie vides faktoriem jāmin tādi, kā mājoklim apkārt esošā infrastruktūra – izglītības un izklaides iespējas, piemērotība aktīvam dzīvesveidam (veloceliņš un velo novietnes, parks fiziskām aktivitātēm u.tml.) un nodarbībām bērniem. Šādi faktori aizvien vairāk ietekmē mūsdienīga pircēja izvēli, jo savu nākotnes mājokli viņš vai viņa saredz kontekstā ar savas ģimenes nākotni. Cik labi un droši mēs šeit jutīsimies? Vai mājoklī būs ērti gan dzīvot un atpūsties visiem kopā, gan arī strādāt attālināta darba režīmā?

Tuvāko gadu laikā pieaugs energoefektivitātes nozīme, kas nozīmē gan mājokļu siltināšanu, gan tādus apkures veidus, kas nav saistīti ar fosilo resursu izmantošanu. Šis ir nozīmīgs faktors arī t.s. Eiropas zaļā kursa ietvaros, kas ir un būs vadošā ekonomikas paradigma Eiropā.

Kopsavelkot minētos apsvērumus, var sacīt, ka jaunas dzīves telpas iegāde ir prātīga investīcija, jo šāda ieguldījuma vērtība augs. Tiesa, ja mājoklis atbilst iepriekš minētajām tendencēm, jo dzīvoklis PSRS laikā būvētā blokmājā, kur apkure ar laiku maksās tik pat cik nelielā privātmājā, rītdienas nekustamo īpašumu tirgū kļūs aizvien mazāk konkurētspējīga.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Igaunijas nekustamā īpašuma attīstītāja "Pro Kapital" investīcijas Klīversalas kvartāla attīstībā varētu sasniegt kopumā 150-170 miljonus eiro, intervijā sacīja "Pro Kapital" vadītājs Paolo Mikeloci.

Viņš norādīja, ka kopumā Klīversalas kvartālā plānotas 10 ēkas. Pašlaik "Pro Kapital" ir uzbūvējis divas ēkas - Kuģu ielā 26 un Kuģu ielā 28, kur atrodas "River Breeze Residence", kā arī tiek īstenots projekts "Blue Marine", kas būs trešā ēka.

Mikeloci stāstīja, ka "Blue Marine" projektam Klīversalā pašlaik tiek pabeigts tehniskais projekts, un drīzumā "Pro Kapital" plāno izsludināt iepirkumus būvdarbiem. Kopējās investīcijas "Blue Marine" projektam ir aptuveni 16 miljoni eiro.

Klīversalu papildinās vēl viens daudzdzīvokļu nams 

Nekustamo īpašumu attīstītājs “Pro Kapital” būvēs septiņstāvu dzīvojamo ēku “Blue Marine”...

Plānots, ka daudzdzīvokļu ēkai "Blue Marine" būs septiņi virszemes stāvi un 101 dzīvoklis - sākot ar "studio" tipa līdz četru guļamistabu apartamentiem "penthouse" stilā.

Viņš piebilda, ka "Pro Kapital" domā arī par to, kā šajā vietā attīstīt infrastruktūru un pakalpojumus. Tostarp Mikeloci informēja, ka Tallinā "Pro Kapital" līdzīgi attīstīja Kalarannas kvartālu.

"Mēs nevēlamies veidot slēgtu telpu. Mēs vēlamies izveidot vietu, kura ir atvērta pārējai pilsētai, un tas ir ļoti svarīgi. Tādēļ mēs vēlamies, lai tur būtu kafejnīcas, restorāni, citi pakalpojumu sniedzēji. Mans viedoklis ir, ka komerctelpām, galvenokārt, vajadzētu būt pakalpojumiem, kas tiek sniegti cilvēkiem, kuri dzīvo vai strādā šajā reģionā. Tas paredz kafejnīcas, spa un skaistumkopšanas pakalpojumus," sacīja Mikeloci.

FOTO: Gada balvu Rīgas arhitektūrā 2019 saņem River Breeze Residence 

Pasaules arhitektūras dienā, kas šogad tiek atzīmēta 7.oktobrī, pasniegta Gada balva Rīgas...

Turklāt, tā kā Klīversalas kvartālā ir piekļuve ūdenim, "Pro Kapital" nākotnē plāno attīstīt arī pakalpojumus, kas ir saistīti ar to. Tostarp iecerēts izveidot promenādi.

Mikeloci piebilda, ka Klīversalā būs arī biroji, bet uz tiem nebūs uzsvars, pamatā tomēr būs dzīvokļi un pakalpojumu vietas.

Jau ziņots, ka Klīversalas kvartāls ir jauns dzīvojamais rajons Daugavas un Āgenskalna līča krastos. Kvartāla kopējā teritorija ir 5,5 hektāri, un 10 gadu laikā tajā paredzēts uzbūvēt ēkas ar apmēram 600 dzīvokļiem. 2018.gada vidū ekspluatācijā tika nodota kvartāla pirmā ēka - "River Breeze Residence" ar 48 dzīvokļiem un kopējo platību 12 850 kvadrātmetru, kurā tika investēti 15,25 miljoni eiro.

Igaunijas nekustamo īpašumu attīstītājs "Pro Kapital Grupp" 2020.gadā strādāja ar 57,3 miljonu eiro zaudējumiem, kas ir divas reizes vairāk nekā 2019.gadā, kamēr kompānijas ieņēmumi veidoja 19,2 miljonus eiro, uzrādot samazinājumu par 65% salīdzinājumā ar gadu iepriekš.

Uzņēmums attīsta nekustamo īpašumu projektus Igaunijā, Latvijā un Lietuvā. "Pro Kapital" akcijas kotē Tallinas biržas oficiālajā sarakstā. Kompānijas kapitālā 54,7% akciju pieder "Raiffeissen Bank International".

Komentāri

Pievienot komentāru
Nekustamais īpašums

Dzīvojamo ēku tirgus aktivizēšanās Rīgā ir tikai laika jautājums

LETA, 21.02.2022

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pandēmijas laikā dzīvojamo ēku tirgū Eiropā ir redzamas pozitīvas tendences, tādēļ ir tikai laika jautājums, kad šis tirgus aktivizēsies arī Rīgā, sacīja nekustamo īpašumu attīstītāja "Pro Kapital" vadītājs Paolo Mikeloci.

Viņš norādīja, ka pandēmijas laikā daudzi sāka strādāt un mācīties no mājām un tas kardināli nemainīsies arī pēc pandēmijas, tādēļ strauji aug pieprasījums pēc mājokļiem, kuros cilvēkiem ir ērti nevis "pārnakšņot", bet gan dzīvot un pavadīt laiku.

"Rīgā pašlaik vēl nav vērojams liels nekustamo īpašumu projektu bums, bet tāds noteikti būs. Tas, ka pašlaik Rīgā tirgus ir vislēnākais Baltijā, pēc manām domām, ir anomālija. Tādēļ es uzskatu, ka Rīga ir pilsēta, kurā pašlaik ir visizdevīgāk ieguldīt Ziemeļeiropas reģionā," sacīja Mikeloci.

Savukārt Tallinā un Viļņā tirgus, pēc Mikeloci teiktā, pašlaik ir ļoti labs, turklāt ļoti labs tieši vidējās klases īpašumu projektiem. Viņaprāt, tas nav nekas pārsteidzošs, jo tāda pati situācija ir visā Eiropā. Vienīgā pilsēta, kura atpaliek, ir Rīga, un tas Mikeloci šķiet pārsteidzoši.

Komentāri

Pievienot komentāru