Eksperti

Ethereum elektroenerģijas patēriņš samazināsies par 99%

Polina Brottier, Binance pārstāve Latvijā, 14.09.2022

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kriptopasaules līderis Bitcoin (BTC) bieži tiek kritizēts saistībā ar lielo enerģijas patēriņu, kas nepieciešams tā ieguves procesā. Savukārt Ethereum (ETH), kas šobrīd ir otra lielākā kriptovalūta pasaulē, sper lielu soli pretējā virzienā, lai samazinātu elektroenerģijas patēriņu par 99%.

Ethereum atrodas pārejas procesā no ieguves uz līdzdalības mehānismu. Līdz ar to jaunu ETH kriptovalūtas vienību radīšanā jeb “rakšanā” nebūs nepieciešams izmantot lielus datoru resursus un vairs netiks patērēta elektroenerģija milzīgos apmēros.

Kriptovalūtu “rakšana” jeb ieguve blokķēžu tehnoloģijā apzīmē monētu emisijas jeb ieguves procesu. Monētas tiek piešķirtas par blokķēdes tīkla uzturēšanu, apstiprinot transakcijas un nodrošinot sarežģītu kriptogrāfijas algoritmu skaitļošanu. Šo darbību veikšanai ir neieciešama jaudīga aparatūra, kas patērē daudz elektroenerģijas. Uz skaitļošanas jaudu balstīto emisijas procesu sauc par darba apliecinājuma mehānismu (Proof-of-Work, PoW). Vienkāršoti izsakoties – ja tīkla ietvaros esi paveicis darba uzdevumu un vari parādīt skaitļošanas atrisinājumu, par to kā atlīdzību saņemsi jaunu kriptovalūtas vienību.

Ethereum tagad atvadās no darba apliecinājuma mehānisma (PoW) un pāriet uz likmes apliecinājuma mehānismu (Proof-of-Stake, PoS), kurā jaunas ETH vienības tiek piešķirtas tiem, kas ir rezervējuši noteiktu skaitu esošo vienību. To var salīdzināt ar termiņnoguldījumu – noguldot naudu kontā ar nosacījumu neizņemt to līdz noteiktam datumam, noguldītājam tiek izmaksāti procenti. Ikviens, kurš var pierādīt, ka ir noguldījis noteiktu apjomu ETH, par to saņem jaunas kriptovalūtas vienības. Šobrīd šādi gadā ir iespējams nopelnīt 8%, tomēr jāņem vērā, ka likme nav fiksēta un var mainīties. Likmes apliecinājuma mehānisms ir videi draudzīgāks, jo neprasa milzīgas skaitļošanas jaudas un nerada milzīgu elektroenerģijas patēriņu.

Līdz šim Ethereum "rakšana" kopumā ir radījusi apmēram 20%-39% no kriptotehnoloģiju globālā elektroenerģijas patēriņa, bet pēc pārejas šis skaitlis samazināsies gandrīz līdz nullei. Pēc pašu izstrādātāju teiktā, Ethereum ekosistēmas enerģijas patēriņš samazināsies par 99,99%.

Papildus pozitīvajam vides efektam, Ethereum tīkls kļūs arī ātrāks. Darījumu pārstrādes ātrums ir viens no kritiskiem jautājumiem kritptopasaulē. Līdz šim lielākais Ethereum tīklā sasniegtais ātrums bija 108 darījumi sekundē. Ja vairāk darījumu tīklā, jo augstākas darījuma izmaksas – tie, kas maksā vairāk, apsteidz rindu.

Nākotnē Ethereum ekosistēmu plānots pilnveidot un ieviest dalīšanas principu jeb sharding. Tas nozīmē, ka tīkls tiks segmentēts un katra darījuma apstiprināšanai vairs nebūs nepieciešams visa tīkla apstiprinājums.

Komentāri

Pievienot komentāru