Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Noslēgušies vēsturiskās ēkas - Līgatnes papīrfabrikas direktoru viesu nama - atjaunošanas un restaurācijas darbi. Ēka ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, kurā šodien atrodas Līgatnes pirmsskolas izglītības iestāde.

Fasādes atjaunošanas darbus Līgatnes pašvaldības uzdevumā veica RERE Grupas uzņēmuma meistari, atklājot vēsturiskās liecības un dodot jaunu dzīvi būvgaldniecības meistaru mantojumam.

Ēku viegli pamanīt, jo tā cēli stāv uz viena no Līgatnes pakalniem. Telpu plānojums, fasāžu dekorējums un interjera elementi norāda, ka ēka ir izcils jūgendstila paraugs ar tā sauktā vasarnīcu vai Šveices arhitektūras stila iezīmēm. Ēka celta 1914. gadā, un kopš 1940. gada ēkā atradies bērnudārzs. Tik vērienīgus atjaunošanas darbus ēka līdz šim nav piedzīvojusi.

“Līgatne ir atguvusi kvalitatīvi atjaunotu un restaurētu valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa “Līgatnes papīrfabrikas direktoru viesu nama” fasādi, logus un jumta segumu, kā arī veikti ēkas siltināšanas darbi. Nākamais solis būs rūpīga iekštelpu un komunikāciju atjaunošana. Jau septembrī durvis vērs bērnudārzs un nākamā paaudze varēs novērtēt vēsturiskās ēkas skaistumu,” atzīmē Ilze Goba, Cēsu novada Līgatnes apvienības pārvaldes vadītāja pienākumu izpildītāja.

“Līgatnes bērnudārzs, bijušais papīrfabrikas direktoru viesu nams, ir ikkatra līgatnieša lepnums un vietas atpazīstamības zīme. Tādēļ esam pateicīgi liktenim, ka varējām piedalīties procesā, kas raisījis un turpina raisīt pozitīvu emociju gūzmu. Tie nebija būvdarbi vārda vienkāršākajā nozīmē. Tā bija māksla risināt vēstures rēbusus, māksla pieņemt kompromisus, māksla uzticēties, māksla mācīties. Sava aroda profesionāļu komanda vecajam namam ir devusi dzīves sparu nākamajiem simts gadiem,” stāsta Guntis Gradovskis, SIA „4E” arhitektūras biroja vadītājs.

"Meistarus vada viens mērķis – atjaunošanas procesā izmantot pēc iespējas autentiskākas metodes un, ja nepieciešams, atrast labākos mūsdienu līdzekļus, lai saglabātu seno un vērtīgo. Interesants atklājums šeit bija citviet neredzēti ar metālu apšūtie kokgriezuma pildiņi, tāpat arī jumta segumā iestrādātie stikla dakstiņi, kuru funkcija ir izgaismot kāpņu telpu ar dabiskās gaismas palīdzību. Piesaistot labākos aroda meistarus, esam atgriezuši ēkas arhitektonisko vērtību nākamajām paaudzēm," secina SIA "RERE Meistari" projektu vadītājs Andris Sausiņš.

Pieņemot darbus, Nacionālās kultūras mantojuma pārvalde ir sniegusi pozitīvu darbu izpildes novērtējumu. Projekta ietvaros veikti gan atjaunošanas, gan restaurācijas darbi: atjaunots viss jumta segums, fasāžu apdare, veikta sienu apakšējo vainagu nomaiņa, atsevišķās vietās atjaunotas sienu konstrukcijas un siltinājums, veikta bojātā apmetuma atjaunošana, atjaunotas ieejas kāpnes un saremontēti skursteņi, restaurācija un rekonstrukcija veikta balkona margām, durvīm, logiem, fasāžu, jumta un jumtiņu apdares dekoratīvajām koka detaļām. Pilnīgu interjera atjaunošanu šis darbu līgums neietver, tomēr iekštelpās veikta līgumā iekļautā sienu un pārsegumu siltināšana, pirmā stāva grīdas siltināšana, grīdas seguma atjaunošana. Tāpat atjaunota ūdens novadīšanas sistēma no jumta un zibensaizsardzības sistēmas zemējuma kontūra.

Jumta segumā ieklātie jaunie māla kārniņi pēc izmēra, formas un uzbūves ir ļoti tuvi oriģinālam. Jumtā saglabāti to oriģinālajās vietās 7 stikla dakstiņi un atjaunotas oriģinālās čuguna jumta lūkas, kādas lika bēniņu apgaismošanai. Renovētais jumts ieguvis jaunu zelmeni.

Ēka būvēta ar Vācijai raksturīgo pildrežģa imitācijas fasādi. Renovācijas gaitā notīrīta apmetuma krāsa. Vietās, kur bija tecējis jumts, atklājās bojātas sienas, tāpēc ar īpašu rūpību meistari veikuši koka konstrukciju protezēšanu, nomainot tikai bojāto daļu. Bojātie fazāšu un jumta koka dekoratīvie elementi atsevišķās vietās aizstāti ar protēzi vai kopijām.

Ēkas fasādes daļas un verandas ir dāsni greznotas ar koka dekoriem. Verandas rotā plašs stiklojums, un jumta logi ir ar ieapaļām formām. Krāsu paleti projekta autors veidojis, pamatojoties uz vēsturisko izpēti. Būvgaldniecības detaļas un dekoratīvie elementi izgatavoti un restaurēti “RERE Meistari” darbnīcā, un to iestrādi ēkā, sākotnējās vietās, veica augsti kvalificētie “RERE Meistari” amatnieki. Ēkas pamatos pamatu vēdināšanas lūkām izgatavotas koka žalūzijas, bet pagraba telpai izgatavoti un iestrādāti koka pakešu logi.

Vēsturiskās ēkas atjaunošanas darbu ierosinātājs ir Cēsu novada Līgatnes apvienības pārvalde, būvprojekta izstrādātājs un autoruzraugs SIA “4E”, autoruzrauga pārstāvis Guntis Gradovskis, arhitekte Dace Gradovska. Atjaunošanas un restaurācijas darbus nodrošināja SIA “RERE Meistari”, atbildīgais darbu vadītājs Ervīns Koncevičs, būvuzraudzība SIA “Akords U”, būvuzraugs Mārtiņš Metāls. Kopējās renovācijas izmaksas ir 756 506, 82 eiro bez PVN.

Komentāri

Pievienot komentāru