Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šodien ekspluatācijā nodots jaunais Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesas nams, kas atrodas Mazajā nometņu ielā 39.

Atklāšanas ceremonijā uzrunu sacīja tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (VL-TB/LNNK), kurš norādīja, ka nama rekonstrukcijas laikā Tieslietu ministrijai nācās saskarties ar dažādiem šķēršļiem, taču, sadarbojoties ar Valsts nekustamajiem īpašumiem (VNĪ) un Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesu, tos veiksmīgi izdevās pārvarēt.

Paredzēts, ka jaunajā tiesu namā aktīva darbība sāksies nākamā gada sākumā, kad uz to tiks pārceltas lietas, kas šobrīd atrodas vecajā tiesas ēkā Baložu ielā 14. Taču uz jauno tiesas ēku, visticamākais, netiks pārcelta Zolitūdes traģēdijas krimināllieta, jo tās izskatīšanā tiek izmantots liels apjoms ar tehniskajiem līdzekļiem, kuru pārvietošana nebūtu ekonomiska, aģentūrai LETA norādīja Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesas priekšsēdētāja Adrija Buliņa.

Ēkas lielākajā tiesu zālē ietilpst apmēram 70 apmeklētāji, uzsvēra Buliņa.

VNĪ valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis norādīja, ka ēkas rekonstrukcija izmaksāja apmēram 1,69 miljonus eiro, jo tā bija celta pagājušajā gadsimta 60.gados, tādēļ bija nepieciešama plaša iekšējo telpu rekonstrukcija, kas daļēji neskartas atstāja tikai daļu no nesošajām un nosedzošajām konstrukcijām.

«Mums ir patiess prieks valsts svētku priekšvakarā nodot šo namu tā turpmākajiem saimniekiem. Pielāgojot ēku Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesas vajadzībām, tajā ir atjaunots itin viss, turklāt ņemot vērā gan tiesas procesa, gan tiesnešu, gan apmeklētāju vajadzības. Mūsu mērķis bija modernas telpas, kas ir ērtas, drošas un ar visiem nepieciešamajiem tehnoloģiskajiem risinājumiem efektīvam darbam,» uzsvēra Neimanis.

VNĪ izplatītajā paziņojumā presei norādīts, ka pielāgojot ēku Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesas vajadzībām, ir izveidots iestādes prasībām atbilstošs telpu plānojums, tostarp funkcionāli nodalītas apmeklētāju, konvoja un tiesas darbinieku zonas, kas ļauj efektīvi un pārdomāti veidot apmeklētāju plūsmas. Tāpat ievēroti mūsdienīgi telpu plānošanas principi, nodrošinot ērtu darba vidi tiesnešiem un vides pieejamību cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Pēc pārcelšanās tiesai būs pieejamas arī daudz plašākas telpas. Kopējā platība no 1245 kvadrātmetriem būs palielinājusies līdz 2048,20 kvadrātmetriem. Līdzšinējo septiņu tiesas zāļu vietā būs pieejamas desmit zāles civillietu un krimināllietu izskatīšanai, tostarp viena no lielākajām tiesu zālēm Latvijā, kuras platība ir 120,6 kvadrātmetriem. Tiesas zālēs ir nodrošināta iespēja sēdēs piedalīties attālināti.

Tāpat ēkā ir būtiski uzlaboti drošības risinājumi. Ir ierīkota video novērošanas sistēma un atbilstošs ieejas mezgls ar turniketu un apsarga posteni, bet tiesnešu darba kabineti atradīsies atsevišķā slēgtā zonā, kas nebūs pieejama apmeklētājiem. Konvoja vajadzībām ir izveidota atsevišķa ieeja un ierīkotas aizturēto kameras.

Rūpējoties par tiesas pieejamību personām ar kustību un dzirdes traucējumiem, tiesas namā ierīkoti vairāki pacēlāji, bet lielajā tiesas zālē - akustiskā cilpa. Tā ir speciāla ierīce, kas ļauj cilvēkiem, kuri lieto dzirdes aparātus, skaņu dzirdēt tieši no mikrofona. Tikmēr personām ar redzes traucējumiem pārvietošanos pa tiesas namu atvieglos gan Braila rakstā veidotās norādes uz kāpņu margām, gan kontrastējošas uzlīmes uz stikla sienām un durvīm.

Papildu iepriekš minētājam ēkā būs ierīkots apmeklētāju informācijas centrs, kur tiks izvietota arī cietušo uzgaidāmā telpa, arhīva prasībām atbilstoša dokumentācijas uzglabāšanas telpa un konferenču telpa.

Ēkas pielāgošana Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesas nama vajadzībām ir viens no VNĪ pārmaiņu programmas «100 adreses Latvijas simtgadei» projektiem.

Komentāri

Pievienot komentāru