Tehnoloģijas

FOTO: Pirmajā Latvijas notariāta hakatonā uzvar ideja par personas ātru identificēšanu

Db.lv, 25.09.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pirmajā Latvijas notariāta hakatonā Go2SmartNotary uzvarējusi ideja par personas ātru identificēšanu, informē pasākuma rīkotāji.

Hakatonā 48 stundu intensīvā darbā komanda, kurā bija notāri un IT speciālisti, izstrādāja programmu, kas tiešsaistes konsultācijā 10 sekunžu laikā pēc identifikācijas dokumenta fiksēšanas kamerā veic datu apkopošanu par personu no visiem iespējamiem reģistriem un datu bāzēm.

«Pašlaik zvērināts notārs klienta identitātes noteikšanai on-line konsultācijā velta gandrīz 2 minūtes laika. WILLI 4.0. risinājums paredz, ka tas varēs notikt 10 sekundēs. Līdz ar to tehniskām darbībām veltītais laiks samazinātos, lai, tiekoties on-line konsultācijā, gan zvērināts notārs, gan klients laiku varētu veltīt pašam darījumam,» prezentējot ideju un hakatonā paveikto, uzsvēra WILLI 4.0. komandas kapteinis zvērināts notārs Agris Jaunpujēns.

Žūrija novērtēja ideju un tās prezentāciju kā veiksmīgāko šajā hakatonā, jo tādam rīkam ir ne tikai būtiska nozīme zvērinātu notāru darbā, bet arī potenciāls to reāli ieviest. Turklāt tas varētu būt noderīgs arī citām institūcijām, kurām jāveic personas identificēšana.

Notariāta specbalvu saņēma ideja par klientu izpētes atbalsta rīku – viegli lietojamu un uzticamu palīgprogrammu zvērināta notāra klientu risku vērtēšanā noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas jomā.

«Pašreizējais pārbaudes process aizņem daudz laika, jo notāram jāielūkojas teju 40 dažādos reģistros. Ja pieņemam, ka viens notārs vidēji dienā izvērtē 5 darījumus, tad līdzekļu legalitātes pārbaudei veltītais laiks ir 7,5 h – gandrīz pilna darba diena. Turklāt informācijas meklēšana tik daudzos sadrumstalotos informācijas avotos palielina kļūdas pieļaušanas risku. Risinājums paredz automatizēt klientu izpēti un veidot klientu profilus, kas būtu pieejami vienotā sistēmā, līdz ar ko citiem notāriem un institūcijām, kuras tai pievienojušās, nebūtu jāveic atkārtota izpēte,» stāsta zvērināta notāre Ilze Metuzāle, kura izvirzīja šo ideju attīstīšanai hakatonā. Arī šis risinājums, ieviests dzīvē, būs noderīgs citām institūcijām, piemēram, Uzņēmumu reģistram, advokātiem, nekustamo īpašumu mākleriem u.c. Turklāt tas ir aktuāls arī citu valstu notariātiem.

Kopumā Go2SmartNotary hakatonam tika pieteiktas 11 idejas, no kurām četras veiksmīgi nokļuva līdz finālam. Vairākas idejas bija līdzīgas pēc būtības, tāpēc to autori apvienojās, veidojot vienu komandu.

Trešā ideja, Go2SmartNotary hakatonā bija saistīta ar neitrālas nekustamo īpašumu platformas izveidi tirgus dalībniekiem. Tā paredzēta kā ērti lietojama vietne, kurā nekustamā īpašuma pircējam pieejama droša un padziļināta informācija par objektu, novēršot to, ka tiek iegādāts ‘’kaķis maisā«, savukārt pārdevējam padara vienkāršāku īpašuma pārdošanas procesu, kas pašlaik ir sadrumstalots, tāpēc laikietilpīgs un dārgs.

Ceturtā hakatonā attīstītā ideja ir mantošanas procesa digitalizēšana, ietverot gan automatizētu mantinieku šķiras noteikšanu, automātisku iesaistīto pušu apzināšanu un mantojuma daļu aprēķinu, digitālu mantošanas procesa apstrādi un kreditoru prasību iekļaušanu, automātisku testamentārās mantošanas apstrādi un mantojumu procesu uzsākšanu, kā arī bezmantinieku procesu automatizēšanu. Galvenais ieguvums, ieviešot šādu sistēmu, būtu gan ērtāks, gan operatīvāks mantošanas process. Turklāt, samazinoties strīdu rašanās iemesliem, tiktu atslogotas tiesas. Arī bezmantinieku process tiktu automatizēts, lai valsts sev piekrītošo mantu saņemtu viegli un ērti, lieki netērējot kopīgos līdzekļus un ierēdņu laiku.

Hakatona Go2SmartNotary uzvarētāji balvā saņēma 1000 eiro. Idejas ieviešanai dzīvē komanda arī turpmāk saņems mentoru atbalstu gan prototipa izveidē, gan finansējuma piesaistē. Starp hakatona mentoriem bija tādi eksperti, kā uzņēmējs un investors Artūrs Bernovskis, informācijas sistēmu izstrādes eksperts Gatis Žeiris, biznesa tehnoloģiju eksperts Arvis Zeile, komunikācijas eksperte Antra Bork-Ržečicka, jurists Ģirts Rūda, zīmolu un biznesa attīstības, jaunuzņēmumu stratēģijas un mārketinga eksperte Sanda Lapinska, zvērināts advokāts Jānis Bite, e-pārvaldes eksperts Gatis Bite.

Go2SmartNotary hakatons ir pierādījums tam, ka zvērināti notāri var darboties ļoti radoši un paši gan radīt idejas, gan kopdarbā ar citu profesiju pārstāvjiem, veidot labus produktus ne tikai Latvijas, bet pasaules tirgum. Lai gan hakatonā galveno balvu saņēma tikai viena ideja, es esmu pārliecināts, ka iesākto turpinās arī pārējās trīs komandas. Visas idejas ir ļoti vērtīgas un būtu nopietns atbalsts gan pašiem zvērinātiem notāriem, gan lielisks piedāvājums sabiedrībai, stāsta Latvijas Zvērinātu notāru padomes (LZNP) padomes priekšsēdētājs Jānis Skrastiņš.

Go2SmartNotaryhakatonā attīstītās idejas vērtēja žūrija, kurā bija Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas prezidente Dr.oec. Signe Bāliņa, SIA Datu Sistēmas valdes loceklis Gatis Žeiris, nekustamo īpašumu un būvniecības tiesību eksperte Zanda Zaļuma un LZNP padomes priekšsēdētājs Jānis Skrastiņš.

Komentāri

Pievienot komentāru