Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eiropas Centrālās bankas (ECB) prezidents Mario Dragi Frankfurtē publiskoja jauno 20 eiro banknoti un paziņoja, ka tā tiks laista apgrozībā šā gada 25. novembrī, informē Latvijas Banka.

Jaunās 20 eiro banknotes hologrammā iestrādātais logs ar portretu ir novatorisks risinājums banknošu izgatavošanas tehnoloģijā.

Jaunā 20 eiro banknote nonāks apgrozībā 25. novembrī, nodrošinot banknošu apstrādes iekārtu ražotājiem, skaidrās naudas apstrādātājiem un citām iesaistītajām pusēm deviņu mēnešu ilgu periodu, lai sagatavotos jaunās banknotes ieviešanai.

Eiro banknotes tagad izmanto 338 miljoni cilvēku 19 valstīs, un to kopējā nominālvērtība ir viens triljons eiro.

Jaunās banknotes hologrammā iestrādāts inovatīvs pretviltošanas elements – logs ar portretu. Aplūkojot banknoti pret gaismu, logs kļūst caurskatāms un tajā no abām banknotes pusēm redzams mitoloģijas tēla Eiropas portrets. Tāpat kā uz jaunās 5 eiro un 10 eiro banknotes, arī uz jaunās 20 eiro banknotes ir smaragdzaļš skaitlis un ūdenszīmē iestrādāts Eiropas portrets.

Jaunā 20 eiro banknote ir trešā banknote Eiropas sērijā, kura pakāpeniski aizstāj pirmo eiro banknošu izlaidumu, kas nonāca apgrozībā 2002. gadā. Eiropas sērijas 5 eiro banknote tika izlaista 2013. gada maijā un 10 eiro banknote – 2014. gada septembrī. Šodien publiskotajai 20 eiro banknotei laika gaitā sekos jaunā 50 eiro, 100 eiro, 200 eiro un 500 eiro banknote.

20 eiro banknote ir viena no visbiežāk lietotajām eiro banknotēm. Tā plaši pieejama bankomātos, to pieņem daudzos tirdzniecības automātos un biļešu automātos, un mazumtirgotāji tirdzniecības vietās bieži pārbauda tās autentiskumu ar nelielu autentiskuma noteikšanas iekārtu palīdzību.

Lai palīdzētu banknošu iekārtu ražotājiem un pārējām iesaistītajām personām sagatavoties jaunās 20 eiro banknotes laišanai apgrozībā, ECB un Eirosistēmas centrālās bankas laikus sniegušas informāciju un nodrošinājušas piekļuvi jaunajām banknotēm iekārtu testēšanas un pielāgošanas vajadzībām. Uzsākta Partnerības programma – līdzīga programmai, kura tika īstenota 2013. gadā saistībā ar jauno 10 eiro banknoti un apvienoja vairāk nekā 300 partneru visā Eiropā. Tā sniegs papildu informāciju, lai palīdzētu ražotājiem nodrošināt banknošu apstrādes iekārtu un autentiskuma noteikšanas iekārtu savlaicīgu sagatavošanu banknošu laišanai apgrozībā 25. novembrī.

Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldes Naudas tehnoloģiju daļas vadītājs Andris Tauriņš skaidro, ka uzņēmējiem ir dots pietiekami ilgs laiks, lai sagatavotos jaunās banknotes laišanai apgrozībā (jaunie 20 eiro apritē nonāks šā gada 25. novembrī), tomēr LB aicina neatlikt naudas apstrādes iekārtu pielāgošanu uz pēdējo brīdi. Iepriekšējās – 10 eiro nomināla - Eiropas sērijas banknotes ieviešanas laikā tika konstatēti atsevišķi gadījumi, kad laikus neveiktu priekšdarbu dēļ naudas apstrādes iekārtas nebija pielāgotas jauno banknošu atpazīšanai un uzņēmējiem radās problēmas ar klientu apkalpošanu.

Tāpēc uzņēmēji aicināti laikus sazināties ar šo iekārtu apkalpotājiem par nepieciešamajiem programmatūras atjauninājumiem, bet nepieciešamības gadījumā - ar Latvijas Banku detalizētas informācijas iegūšanai. Latvijas Bankā jaunās 20 eiro banknotes iekārtu testēšanas nolūkos ir pieejamas vēl pirms oficiālās laišanas apgrozībā. Interesentiem, lai iepazītu jaunās 20 eiro banknotes, Latvijas Bankas naudas eksperti ir gatavi piedāvāt arī seminārus.

Var prognozēt, ka ar jaunās 20 eiro banknotes ieviešanu Latvijā neradīsies nozīmīgi sarežģījumi. Sekmīga sadarbība ar uzņēmējiem šajā jomā īstenota arī laikā, kad apgrozībā tika laistas jaunas latu banknotes, un nekādas būtiskas problēmas neradās, norāda A. Tauriņš.

Latvijā izmantotās naudas apstrādes iekārtas (ieskaitot komercbanku naudas apstrādes iekārtas un degvielas, dzērienu, autostāvvietu, biļešu automātus) lielākoties tiek iegādātas Rietumeiropā, līdz ar to nepieciešamie priekšdarbi jaunās 20 eiro banknotes izmantošanai būs jau veikti. Ja būs nepieciešamas izmaiņas, lielākoties tās varēs veikt, pieslēdzoties pie iekārtas ar datoru un veicot programmatūras atjauninājumu.

Savukārt iedzīvotājiem būtiski zināt, ka viņiem nekas speciāli nav jādara – nav jāiet uz bankām un banknotes nav jāmaina. Eiropas sērijas 20 eiro banknotes apgrozībā nonāks pakāpeniski – ar Latvijas Bankas un komercbanku starpniecību. Pirmā izlaiduma banknotes būs apgrozībā kopā ar jaunajām banknotēm un saglabās savu vērtību bez laika ierobežojuma.

Patlaban notiek priekšdarbi citu nominālu otrās sērijas eiro banknošu ieviešanai – tās ir dažādās izstrādes pakāpēs un tiek veikti testēšanas darbi. To laišana apgrozībā plānota pakāpeniski.

Pirmā Eiropas sērijas banknote ar 5 eiro nominālu pie vairāk nekā 332 miljoniem eiro zonas dalībvalstu iedzīvotāju nonāca 2013. gada maijā, bet otrās sērijas 10 eiro banknote – 2014. gada septembrī.

Komentāri

Pievienot komentāru