Citas ziņas

Gerhards: E-veselības sistēma pašlaik nepilda savu mērķi

Zane Atlāce - Bistere, 20.01.2017

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pēc iepazīšanās ar pārbaudes rezultātiem par Nacionālā veselības dienesta (NVD) īstenoto e-veselības projektu, kas finansēts no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF), Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards secinājis, ka e-pakalpojumi ir pieejami lietotājiem daļēji, informē ministrijā.

«Esam secinājuši, ka plānotās informācijas sistēmas un e-pakalpojumi ir pieejami lietotājiem daļēji. Nacionālā veselības dienesta rīcībā ir ļoti maz laika, lai informācijas sistēmas un e-pakalpojumi, kas pārbaudes brīdī nebija pieejami, kļūtu pieejami lietotājiem. Jau martā Latvijai Eiropas Komisijai ir jāiesniedz 2007.-2013.gada plānošanas perioda noslēguma dokumenti. Savukārt, lai turpmāko gadu laikā nodrošinātu projektu ietvaros izstrādāto sistēmu un e-pakalpojumu lietošanu, Veselības ministrijai un Nacionālajam veselības dienestam vēl ir ļoti daudz darāmā. Pārbaudes rezultātā sniegtas vairāk kā 20 rekomendācijas sistēmas ērtuma un lietojamības pilnveidošanai», norāda ministrs.

«E-veselības sistēmas izveidošanas mērķis bija uzlabot iedzīvotāju iespējas saņemt, bet ārstiem un farmaceitiem iespējas sniegt kvalitatīvus valsts pakalpojumus. Tomēr, vērtējot paveikto, viennozīmīgi var secināt – šobrīd ir pāragri to apgalvot. Ar projektu īstenošanas pabeigšanu e-veselības sistēmas ieviešana un uzraudzība nebeidzas. Turpmākos piecus gadus tiks veikta sasniegto rezultātu pēcuzraudzība», piebilst K.Gerhards.

Ir jāatzīst, ka e-veselības sistēmas sekmīgai darbībai izšķiroša ir datu apmaiņas nodrošināšana starp e-veselības sistēmu un ārstu un farmaceitu jau šobrīd lietotajām informācijas sistēmām ārstu praksēs, aptiekās un slimnīcās. Ir izveidota attiecīga saskarne, tomēr e-veselības sistēmas integrācija ar ārstu un farmaceitu informācijas sistēmām ziņojuma sagatavošanas laikā nebija nodrošināta. Tikai izpildoties šim nosacījumam, e-veselības sistēma pilnvērtīgi darbosies. Otrs būtisks aspekts e-veselības sistēmas sekmīgai lietošanai ir NVD sadarbība ar šīs sistēmas lietotājiem, lai nodrošinātu ne tikai sistēmas spēju izpildīt paredzētās funkcijas, bet arī tās lietošanas kvalitāti.

VARAM veiktās pārbaudes laikā e-veselības projekti, kas finansēti no ERAF, tika analizēti no diviem aspektiem - vai ir izstrādātas šajos projektos plānotās informācijas sistēmas un e-pakalpojumi, un vai tie ir pieejami lietotājiem, nevis visaptverošs izvērtējums par e-veselības sistēmu kopumā.

Sagatavotais atzinums par e-veselības projektu pārbaudes rezultātiem tiks iesniegts Centrālajai finanšu un līgumu aģentūrai lēmuma pieņemšanai par veikto izmaksu deklarēšanu finansēšanai no ERAF.

Komentāri

Pievienot komentāru