Investors: Tesla uzvaras var beigties 

Kompānijas akcijas cenas burbulis piebriedis kā negaisa mākonis vasaras pēcpusdienā

Mārtiņš Apinis, 20.8.2014
1/8

Foto: AFP

Turpinoties investoru apmātībai, elektromobiļu ražotāja Tesla akcijas cena pirmdien sasniedza jaunu vēsturisku maksimumu, pakāpjoties līdz 267,26 ASV dolāriem, tādējādi kompānijas vērtībai pārsniedzot 33 miljardus ASV dolāru. Tomēr investoriem fiksējot peļņu pirmdien tirdzniecības beigās, kompānijas akcijas cena bija nokritusies zem 260 dolāru atzīmes, bet vakar tirdzniecības sākumā cena svārstījās ap 255 dolāru līmeni.

Šāds cenas samazinājums šķiet loģisks, ja ņem vērā, ka aptuveni mēneša laikā kompānijas akcijas cena spēja palielināties apmēram par 20%, bet kopš gada sākuma šo vērtspapīru tirgus vērtība ir pakāpusies gandrīz par 70%. Jautājums šobrīd ir par to, vai investoriem vajadzētu gaidīt tikai tehnisku korekciju, kas tradicionāli pavada strauji augošus vērtspapīrus, vai arī runa var būt par daudz iespaidīgāku kritumu.

Patlaban Teslu lielā mērā var salīdzināt ar interneta kompānijām deviņdesmito gadu beigās, un nav izslēgts, ka tieši tāds pats iznākums biržā būs arī šobrīd daudzsološajam elektromobiļu ražotājam. Šajā gadījumā runa nav par to, ka kompānijas biznesam nav perspektīvas un tā nespēs nopelnīt, runa ir par ieguldītāju ļaušanos vispārējai apmātībai, neņemot vērā uzņēmuma finansiālo kapacitāti.

Finanšu portālā Yahoo! Finance atrodamā analītiķu vidējā peļņas prognoze liecina, ka kompānijas peļņa uz akciju šogad varētu sasniegt 1,08 dolārus. Tas nozīmē, ka pie cenas, kas tika fiksēta šī raksta tapšanas brīdī, uzņēmuma akcijas cenas attiecība pret peļņu jeb P/E sasniedz 237. Tas ir apmēram 15 reižu augstāks rādītājs nekā ASV plašā tirgus indeksam Standard & Poor’s 500 un vēl krietni augstāks nekā ASV autoražotājam General Motors, kuram šī attiecība ir 7,8, savukārt Ford tā ir 7,6, bet Toyota Motors – 10,8. Tiesa, nākamā Tesla finanšu gada prognozes, pēc analītiķu domām, izskatās ievērojami priecīgākas, un peļņa uz akciju varētu palielināties vairāk nekā trīs reizes. Saskaņā ar ekspertu vidējo prognozi nākamgad kompānijas peļņa uz akciju varētu pieaugt līdz 3,32 ASV dolāriem, taču arī šajā gadījumā akcijas šķiet ievērojami pārvērtētas. Ja analītiķu izvirzītā peļņas prognoze ir reāla, kompānijas akcijas cenas peļņas nākotnes attiecība sasniedz 77, kas, lai gan šķiet ievērojami patīkamāks par šā gada P/E, taču tomēr ir ievērojami augstāks par tirgus vidējo.

Iepriekšējo dienu cenu rekords aptuveni sakrīt ar vērtspapīru tirgus dalībnieku aptaujās izteikto cenas orientiera mediānu, bet tā joprojām ir augstāka par šīs Thomson/ First Call apkopotās finanšu speciālistu aptaujas laikā noteikto vidējo cenu līmeni. Tiesa gan, ir tirgus dalībnieki, kuri savās prognozēs izsaka pieļāvumu, ka uzņēmuma akcijas cena var celties līdz pat 325 ASV dolāru atzīmei.

Interesanti arī, ka respektablā Deutsche Bank 11. augustā ir palielinājusi uzņēmuma akcijas investīciju reitingu no turēt (hold) uz pirkt (buy). 11. augustā biržu slēdzot, Tesla akciju cena bija 259,32 dolāri, līdz ar to nav izslēgts, ka, saglabājoties labvēlīgam tirgus noskaņojumam, minētā 325 dolāru robeža varētu tikt sasniegta par spīti tam, ka uzņēmuma akcijas kļūs vēl vairāk pārvērtētākas nekā līdz šim.

Protams, kamēr augšupejas vektors nedraud «nolūzt», var turpināt sērfot līdzi pašreizējiem augšupejas viļņiem, taču ir jārēķinās, ka pie mazākiem satricinājumiem kas var būt saistīti gan ar pašas kompānijas darbību, vai arī sliktu investoru noskaņojumu akciju tirgū kopumā, akcijas cena var strauji samazināties.

Ir vērts atcerēties, ka pie pirmajiem saasinājumiem tirgū parasti visvairāk cieš to uzņēmumu akcijas, attiecībā uz kurām investori ir bijuši pārāk optimistiski. Tā tas notika arī šā gada sākumā, kad Volstrīta piedzīvoja korekciju saistībā ar izmaiņām ASV centrālās bankas vērtspapīru uzpirkšanas politikā un satricinājumiem jaunattīstības valstu finanšu tirgos. Toreiz tas sevišķi labi bija redzams attiecībā uz iepriekš iespaidīgu cenas uzvaras gājienu piedzīvojušajām interneta kompāniju akcijām.

Tevi varētu interesēt

Otrdien turpināja augt Eiropas akciju tirgus indeksi, jo vairāki uzņēmumi publicēja labākus...

Kompānija Panasonic Corp aicinājusi vairākus Japānas ražotājus pievienoties tai un investēt ASV...

Elektroautomašīnu ražotājas Tesla akcijas cenu iedragājis trešais automašīnas...

Nespēja ilgstoši vienoties par ASV budžetu un ar to saistīto parāda griestu...

ASV problēmām ar maksātspējas nodrošināšanu turpinoties jau trešo dienu lielāku...

Nepalaid garām

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

2019. gada desmit lielāko nekustamā īpašuma darījumu sarakstā Rīgā un Pierīgā ir ne...

Akciju sabiedrība "Meridian Trade Bank" 22. janvārī ir mainījusi nosaukumu uz "Industra...

Tiesvedību un to radīto sarežģījumu dēļ Lielupes apkaimē slēgtais restorāns "36.līnija" atsācis...

Ir būtiski runāt par privātās dzīves, interešu un plānu saskaņošanu ar darbu, nevis...

No šīs sadaļas

Otrdien Google svin 10 gadu jubileju kopš tās akcijas tiek kotētas biržā,...

Lielbritānijas mārciņa drīzumā varētu testēt sešu gadu augstāko līmeni pret dolāru,...

Otrdien kviešu cena pasaules biržās saruka jau otro dienu pēc kārtas, investoru...

Otrdien jau septīto dienu pēc kārtas turpinās kāpums jaunattīstības valstu akciju tirgos,...

Pirmdien ASV dolāra cena pret lielākajām valūtām sasniedza divu nedēļu zemāko atzīmi,...

AS Ditton pievadķēžu rūpnīca valdes loceklis Raimonds Bruževičs ir iesniedzis sabiedrībai paziņojumu...

AS Olainfarm produktu realizācija jūlijā sasniegusi 6,28 miljonus eiro, kas ir par...

Pirmdien naftas cena turpināja lejupslīdi, liecina Bloomberg dati....

Lēnā ekonomikas atveseļošanās un ģeopolitiskā spriedze Eiropā pagaidām nav attaisnojusi...

Pirmdien zelta cena Londonas biržā turpināja slīdēt uz leju, mazinoties spriedzei Ukrainā,...