Karaliskā botāniskā dārza kolekciju Londonā papildinās Latvijā selekcionēti ceriņi 

Latvijā no 3. - 4. septembrim ieradīsies Apvienotās Karalistes Karaliskā botāniskā dārza (Kew Gardens) pārstāvji, lai saņemtu dāvinājumu - septiņas unikālas Latvijā selekcionētas ceriņu šķirnes.

Zane Atlāce - Bistere, 29.8.2018

Kew Gardens Londonā

Foto: AFP/SCANPIX/LETA

Ceriņu šķirnes, ko radījis Latvijas ievērojamais selekcionārs Pēteris Upītis (1896-1976), karaliskajiem dārziem dāvina Dārzkopības institūts. Savukārt interesi savā īpašumā iegūt šīs īpašās ceriņu šķirnes izrādīja pats Karaliskais botāniskais dārzs. Vizīte tiek rīkota sadarbībā ar Latvijas vēstniecību Lielbritānijā un Ziemeļīrijas Apvienotajā Karalistē.

Dāvinājumu saņemt Latvijā ieradīsies Kew Gardens direktors Ričards Deverells (Richard Deverell) un Kew Gardens Dārzkopības, apmācību un ekspluatācijas direktors Ričards Barlejs (Richard Barley). Institūts dāvinās septiņas P. Upīša selekcionētās ceriņu šķirnes: ‘Daudzpusīgais Zemzaris’, ‘Gaisīgais Sapnis’, ‘Kristīne Baltpurviņa’, ‘Liega’, ‘Pērle’, ‘Mazais Princis’ un ‘Vita’.

Vizītes laikā Kew Gardens direktors Ričards Deverells un Kew Gardens Dārzkopības, apmācību un ekspluatācijas direktors Ričards Barlejs apmeklēs arī Botānisko dārzu Salaspilī, Mežaparku Rīgā, Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāli. Vizītes kulminācijas laikā, 4. septembrī, Dārzkopības institūtā Dobelē, Kew Gardens pārstāvji apmeklēs institūta laboratoriju, iepazīsies ar institūta dārzu bagātību un saņems dāvinājumu - ceriņu stādus.

Dāvinātajām ceriņu šķirnēm piemīt patiesi unikālas īpašības, piemēram, ‘Gaistošais Sapnis’ ir rets divkrāsu ceriņš; šķirne ‘Kristīne Baltpurviņa’ tās apbrīnotājiem dāvina vislielāko pieclapiņu laimīšu skaitu, bet ‘Liega’ ir šķirne, kas priecē ar bagātīgu ziedēšanu arī tad, kad citi ceriņi jau noziedējuši. Ikviena no šķirnēm radīta ar patiesu mīlestību un saistīta ar aizraujošiem stāstiem.

Pateicoties Pētera Upīša devumam, Dārzkopības institūts var lepoties ar ceriņu dārzu, ko veido lielākā ceriņu kolekcija Baltijā - 240 ceriņu veidu. Meistars strādāja ar 24 dažādām kultūrām: ābelēm, bumbierēm, plūmēm, ķiršiem, aprikozēm, valriekstiem, lazdām, īstajām cidonijām, avenēm, zemenēm un citām, taču ceriņu selekcija bija viņa sirdslieta. Latvijā un tālu aiz mūsu zemes robežām cilvēkus priecē Pētera Upīša skaistie balto, violeto un divkrāsu toņu ceriņi.

Mediju pārstāvji tiek aicināti sazināties ar Dārzkopības institūta pārstāvi Lolitu Ozoliņu (26528629, lolita.ozolina.riga@gmail.com), lai uzzinātu par iespējām viesoties Dārzkopības institūtā šī svinīgā pasākuma laikā un piedalīties gan dāvinājuma pasniegšanas brīdī, gan virknē citu aktivitāšu, iepazīstot Dārzkopība institūta dārzus un Kew Gardens interesi par Latvijas izcilo dārzkopības mantojumu, kas turpmāk priecēs londoniešus un Kew Gardens apmeklētājus no visas pasaules.