Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas priekšrocība 5G jomā ir informācijas tehnoloģiju (IT) infrastruktūra un spēcīgi uzņēmumi programmatūras izstrādes jomā, tā Rīgā notiekošajā Eiropas 5G ekosistēmas forumā "5G Techritory" 24.novembrī pauda Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

“Latvijas ekonomikas izaugsmes pamatā ir uz eksportu orientēta ražošana, tādēļ valdība īsteno viedās reindustrializācijas politiku – mēs īpaši atbalstām eksporta attīstību, veidojot investīcijām pievilcīgu uzņēmējdarbības vidi un veicinot visas sabiedrības labklājības pieaugumu. Latvijas priekšrocība 5G jomā ir IT infrastruktūra un spēcīgi uzņēmumi programmatūras izstrādes jomā, tādēļ būsim gatavi 5G risinājumu ieviešanai un nodrošināšanai gan uzņēmējiem, gan patērētājiem. Ar drošu pārliecību varu teikt, ka Latvija ir vislabākā vieta, kur ieguldīt un veidot uzņēmējdarbību, kam būs nepieciešama 5G infrastruktūra augstā līmenī,’’ atklāšanas uzrunā teica K.Kariņš.

Eiropas Komisijas CONNECT ģenerāldirektorāta ģenerāldirektors Roberto Viola uzvēra infrastruktūras un savienojamības nozīmi pandēmijas laikā: “Eiropa dara visu, lai atbalstītu 5G ekosistēmu un nodrošinātu, ka ekonomika un sabiedrības var attīstīties. 5G pārklājums jau ir palielinājies līdz 20% un dažās valstīs, piemēram, Vācijā, Somijā, Dānijā - līdz pat 50%, tomēr gribētos, lai tas notiek ātrāk, tādēļ jāpalielina investīciju apjoms 5G attīstīšanai.” Savā uzrunā viņš atzinīgi vērtēja arī Baltijas reģiona valstu sadarbību 5G koridora ieviešanā gar “Via Baltica” autoceļu, nodēvējot to par vienu no šī brīža ambiciozākajiem Eiropas 5G koridoru projektiem.

Eiropas ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ģenerālsekretāra vietnieks Ulriks Vestergards Knudsens (Ulrik Vestergaard Knudsen) uzsvēra, ka vairs nav šaubu, ka mūsu nākotne ir digitāla, ko veicinās platjoslas interneta nodrošinātā savienojamība: “Mūsu ekonomikas un sabiedrības arvien vairāk paļaujas uz internetu, īstenojot komerciālas un ikdienas aktivitātes. Lai atbalstītu šo vajadzību, mums nepieciešams internets ar lielāku ātrumu un skaidrāka regulējošā vide. Diemžēl ātrs internets vēl nav pieejams visā pasaulē un līdz tam vēl tāls ceļš ejams. Pastāv lielas atšķirības gan starp valstīm, gan arī vienas valsts dažādiem reģioniem.”

Savukārt Ziemeļvalstu Ministru padomes ģenerāldirektore Paula Lehtomeki (Paula Lehtomäki) uzsvēra digitalizācijas nozīmi šī brīža apstākļos: "Pandēmijas laikā kļuva acīmredzams, ka savienojamība un digitālie pakalpojumi spēlē milzīgu lomu ekonomikas atveseļošanā, un tas ir priekšnoteikums sabiedrības tālākai attīstībai. Mēs esam apzinājuši augsti attīstītas, uzticamas un plaši pieejamas digitālās infrastruktūras nozīmi, kam ir tieša ietekme uz mūsu iedzīvotāju ikdienas dzīvi un biznesa attīstību reģionā.”

Tāpat viņa norādīja uz 5G kā nozīmīgu rīku, lai reģionu un pasauli padarītu savienotāku un integrētāku, pārvarētu dažādus izaicinājumus, kas saistīti ar klimata pārmaiņām, vides piesārņojumu, transportu, industrializāciju. “5G ir mugurkauls savienotai un ilgtspējīgai sabiedrībai, bet 5G tehnoloģijas attīstību nevar pieņemt kā pašsaprotamu, tāpēc ir svarīgi nodrošināt nepieciešamās investīcijas, lai 5G tīkls būtu plaši pieejams un sniegtu labumu visiem. 5G tīkla attīstīšana ir viena no Ziemeļvalstu un Baltijas valstu sadarbības prioritātēm. Mēs jau esam ierindojušies starp digitāli attīstītākajiem pasaules reģioniem, tāpēc svarīgi šo priekšrocību un 5G potenciālu izmantot pilnā apmērā," teica P.Lehtomeki.

Atklājot pasākumu, Starptautiskās telekomunikāciju savienības Telekomunikāciju attīstības biroja direktore Dorīna Bogdana–Martina (Doreen Bogdan–Martin) uzsvēra Eiropas līderpozīcijas sacensībā par platjoslas interneta pieejamību un izmantojamību, kā arī savstarpējā dialoga nozīmi. “Plašā savienojamība, jomu regulējošā vide un dinamiskas vietējās ekosistēmas ir bijušas būtisks instruments reģiona noturībai pandēmijas laikā. Ļoti nozīmīga ir bijusi uz sadarbību vērstā Eiropas pieeja - savstarpējie dialogi, konsultācijas un sadarbība starp politikas veidotājiem, regulējošām iestādēm, privātā sektora pārstāvjiem un citiem dalībniekiem, lai pastāvošos izaicinājumus vienu pa vienam visi kopā kā sabiedrība atrisinātu. Tā kā Eiropa strauji progresē 5G ieviešanā, ir jābūt drošiem, ka attīstība notiek visās valstīs. Ja visi būsim savienoti, visi iegūsim. Tas nozīmē, ka nedrīkstam radīt jaunus rīkus, kas dažus padarītu digitāli priviliģētākus nekā citus.”

Vides aizsardzības un reģionālas attīstības (VARAM) ministrs Artūrs Toms Plešs: “Bez ciešas sadarbības nav iedomājama nākotnes attīstība, jo jau šobrīd jārisina virkne sabiedrisku un valstiski nozīmīgu jautājumu, kas skar un skars teju katru Latvijas iedzīvotāju. Aktīvs darbs noris digitālās transformācijas jomā un tehnoloģiskās attīstības veicināšanā; tāpat par sevi turpina atgādināt arvien pieaugošās klimata pārmaiņas, un, lai mazinātu to postošās sekas, jāiesaistās ikvienam. “5G Techritory” forums ir vieta, kur sekmēt tik ļoti nepieciešamo sadarbību tehnoloģiju jomā, kas palīdzēs saudzēt mūsu planētu. Turklāt, 5G mums ļaus pārveidot savu ekonomiku, padarot to produktīvāku un zaļāku, taču 5G var uzplaukt tikai tad, ja attīstīsies inovācijas un tās aktīvi ieviesīsim, sakausējot kopā fizisko un digitālo realitāti. Nākotne ir vienas realitātes divas daļas – fiziskās un digitālās, un sinerģija starp abām radīs reālu pienesumu zaļas, tehnoloģiski spējīgas un pārtikušas valsts attīstībā.”

No š.g. 22. līdz 25. novembrim Rīgā jau ceturto reizi notiek Eiropas vadošais 5G ekosistēmas forums “5G Techritory”, pulcējot vadošus jomas ekspertus un praktiķus no visas pasaules, lai diskutētu par 5G patieso vērtību, kā arī tehnoloģijas pienesumu sabiedrībai un biznesam. Foruma diskusijās liela uzmanība tiek pievērsta savstarpējai sadarbībai, tajā skaitā publiskajai un privātajai partnerībai, īstenojot 5G projektus, kā arī tiek analizēti 5G lietošanas gadījumi un iezīmēti nākotnes scenāriji.

Forumu pārraida īpaši izveidotā platformā, piedāvājot oriģinālu saturu un auditorijas mijiedarbību ar konferences runātājiem. Pasākums ir bezmaksas un notiek angļu valodā.

Komentāri

Pievienot komentāru