KNAB: Latvenergo amatpersonas kukuļos saņēmušas ap astoņiem miljoniem eiro 

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) rosinājis uzsākt kriminālvajāšanu kopumā pret 17 personām saistībā ar amatpersonu kukuļošanu AS Latvenergo realizētajos Pļaviņu HES un TEC-2 rekonstrukcijas projektos, informē birojs. Bijušās Latvenergo amatpersonas kukuļos saņēmušas ap astoņiem miljoniem eiro.

Jānis Rancāns, 11.9.2012

Foto: Dienas Mediju arhīvs

Par kukuļņemšanu kriminālvajāšanu rosināts uzsākt pret četrām bijušajām a/s Latvenergo amatpersonām, pret divām no tām – arī par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu. Savukārt par kukuļdošanu pret četriem ārvalstu komercuzņēmumu pilnvarotajiem pārstāvjiem, bet par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu – pret astoņām personām, pret vienu no tām – arī par starpniecību kukuļdošanā, kas izdarīta atkārtotu. Pret vienu personu rosināts sākt kriminālvajāšanu par starpniecības kukuļdošanā atbalstīšanu.

KNAB norāda - pirmstiesas izmeklēšanas laikā iegūtie pierādījumi liecina, ka a/s Latvenergo amatpersonas un darbinieki, izmantojot savu dienesta stāvokli un rīkojoties mantkārīgā nolūkā, personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās pieņēmušas kukuļus lielā apmērā, lai nodrošinātu labvēlīgu lēmumu pieņemšanu vairākās ārvalstīs – Spānijā, Turcijā un Zviedrijā, reģistrētu uzņēmumu interesēs saistībā ar a/s Latvenergo publiskajiem iepirkumiem un rekonstrukcijas darbiem.

KNAB rīcībā esošā informācija liecina, ka AS Latvenergo amatpersonas un konsultāciju uzņēmumu īpašnieks organizētā grupā, lai slēptu pretlikumīgi iegūtu finanšu līdzekļu izcelsmi, īstenojuši noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā, izmantojot Latvijā un daudzās ārvalstīs reģistrētus uzņēmumus.

Saistībā ar līgumu par TEC-2 pirmās kārtas rekonstrukcijas darbiem (178 miljoni eiro) no 2006. gada līdz 2009. gada jūnijam vairākos maksājumos ar daudzās valstīs reģistrētu uzņēmumu starpniecību tika nodots kukulis par kopējo summu ne mazāku kā seši miljoni eiro un par Pļaviņu HES rekonstrukcijas darbiem (32 miljoni eiro) no 2007.gada līdz 2010.gada maijam – ne mazāku kā viens miljons eiro.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.

Savukārt saistībā ar līgumu par TEC-2 otrās kārtas rekonstrukcijas darbiem (57 miljoni ASV dolāru un 289 miljoni eiro) 2010.gada maijā tika nodoti 1,1 miljoni eiro, bet lielākā daļa no plānotā aptuveni 11 miljonu eiro kukuļa netika nodota, jo 2010. gada jūnijā KNAB uzsāktā kriminālprocesa ietvaros vairākas personas tika aizturētas.

KNAB norāda, ka nosūtījis Ģenerālprokuratūrai 2010. gada 14. jūnijā uzsāktā kriminālprocesa materiālus par valsts a/s Latvenergo amatpersonu iespējamajām pretlikumīgajām darbībām laika posmā no 2006. gada līdz 2010. gada jūnijam, kas saistītas ar dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā, kukuļņemšanu lielā apmērā un personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās, kā arī noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā un organizētā grupā.

Jāatgādina, ka 2010. gada jūnijā KNAB aizturēja K. Miķelsonu saistībā ar iespējamām Latvenergo amatpersonu pretlikumīgām darbībām. Vēlāk tiesa viņu atbrīvoja pret 50 tūkst. Ls lielu drošības naudu. KNAB par aizdomās turētajiem līdz šim lietā atzinusi kopumā 17 personas, to starpā arī sešas amatpersonas.

KNAB 2010. gada jūnijā kopumā aizturēja septiņus cilvēkus – piecus uzņēmuma vadošus darbiniekus un divas privātpersonas. KNAB aizturētās Latvenergo koncerna amatpersonas bija K. Miķelsons, viņa vietnieks Aigars Meļko, Sadales tīkls valdes priekšsēdētājs Ivars Liuziniks un viņa vietnieks Andrejs Stalažs, kā arī Sadales tīkla Austrumu reģiona tehniskais vadītājs Edgars Vitkovskis.

Ar tiesas lēmumu daļa no kriminālprocesa ietvaros arestētajiem finanšu līdzekļiem – dažādās valūtās kopumā 448 tūksošu latu apmērā – atzīti par noziedzīgi iegūtu mantu, ņemot vērā KNAB izmeklētāja iesniegtos materiālus.

Pirmstiesas kriminālprocesa izmeklēšanas laikā ir nosūtīti 34 tiesiskās palīdzības lūgumi uz 14 ārvalstīm, informē KNAB. Tāpat kriminālprocesa ietvaros daudzās ārvalstīs ir veiktas personu pratināšanas un kratīšanas. Kriminālprocesa ietvaros izmeklēšanas darbību nodrošināšanā tika iesaistīti Eiropas Krāpšanas apkarošanas biroja (OLAF) eksperti un ar Eirojusta starpniecību ir notikusi sadarbība arī ar citu valstu izmeklēšanas iestāžu pārstāvjiem.

Tevi varētu interesēt

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nosūtījis kriminālvajāšanas...

Uzņēmumu peļņa pērn sasniegusi 652,8 milj. Ls pretstatā 75,8 milj. Ls zaudējumiem...

SIA Savel, kas realizē divus celtniecības projektus Jūrmalā, vērsusies Korupcijas novēršanas...

Latvija ir parādījusi spēcīgāko izaugsmes sniegumu ne tikai starp Baltijas valstīm, bet...

Augstākās tiesas Senāts atstājis negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu un noraidījis...

Nepalaid garām

Dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" projekta īstenotāji atklājuši pirmās nākotnes infrastruktūras...

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nosūtījis kriminālvajāšanas...

Dānijas kapitāla lauksaimniecības uzņēmumu Dan Lat Agro pārņēmusi ar biogāzes projektiem saistīta...

Latvijas degvielas tirgotāji Statoil un Neste šodien paaugstinājuši benzīna cenu par...

Eiropas Komisija (EK) uzsākusi izmeklēšanu pret Krievijas enerģētikas gigantu Gazporm saistībā...

Pieslēguma izveidošana Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) jaunās ēkas un tehniskās...

SIA Liepājas enerģija parakstījusi līgumu ar a/s UPB par jaunas katlumājas būvniecību...

Parādsaistības par patērēto siltumenerģiju AS Rīgas siltums vasaras laikā ir samazinājušās...

Igaunijas kompānija Eesti Energia, kas pievērsusies degslānekļa ieguves iespēju apzināšanai...

Ventspils pašvaldība projekta Tīrā biomasa ietvaros audzē kaņepes, kārklus, apsi, mieža...

Valdība atbalstījusi Ekonomikas ministrijas (EM) piedāvājumu valsts atbalsta reformai zaļai enerģijai...