Lauksaimniecība

Konkurence starp vietējiem un importa zemeņu audzētājiem ir sūra

Monta Šķupele, 01.06.2021

Jaunākais izdevums

"Jāatzīst, ka konkurence starp vietējiem un importa audzētājiem ir sūra," komentē agronoms un zemeņu audzētāja "Augusta Zemenes" vadītājs Guntars Dzērve.

Galvenā oga Latvijā no maija beigām līdz augustam ir zemene. "Es pat uzdrošinos apgalvot, ka zemene ir mūsu kulta oga. Un tieši vietējā oga izkonkurē grieķu, lietuviešu un poļu zemenes – ar savu garšu un smaržu. Nevaram arī noliegt, ka Latvijā iespējams iegādāties patiešām veselīgas zemenes, kuras audzētas tā, lai mēs tās maksimāli droši varētu izmantot savā uzturā," pauž "Augusta Zemenes" vadītājs G.Dzērve.

Šobrīd grūti spriest, kā pandēmija ietekmēs zemeņu audzētājus, jo pamatā sezona sāksies tikai no maija beigām. "Domājams, ka šai laikā raža sāksies vairumam audzētāju, kas izmanto segtās platības. Ja runājam par zemeņu stādu tirdzniecību, tad jau otro gadu novērojam tendenci, ka arvien vairāk cilvēku interesējas par zemeņu audzēšanu savos mazdārziņos. Būtiski pieaug interese gan par frigo zemeņu stādiem, gan arī par iespējām audzēt zemenes segtajās platībās, kas pati par sevi ir ļoti saprotama vēlēšanās – mēs visi gribam ievākt labu ražu un baudīt ogas pēc iespējas ātrāk, nevis sevi mierināt ar domu, ka iestādīsim šogad, bet ēdīsim nākamajā gadā. Frigo zemeņu stādu priekšrocība (es gan šajā gadījumā runāju par A++, WB un TRAY kategorijas stādiem) ir iespēja ēst zemenes šogad," stāsta agronoms un "Augusta Zemenes" vadītājs.

Savukārt, runājot par zemeņu audzēšanu komercijas nolūkos, viņš uzskata, ka Latvijas zemeņu audzētāji arvien vairāk būs spiesti mācīties no Polijas, Nīderlandes, Spānijas un citu lielvalstu pieredzes, kas pamatā zemenes audzē segtajās platībās.

"Ir skaidrs, ka uz Latvijas klimatiskajiem apstākļiem un to labvēlību paļauties ir pārāk liels risks. Piemēram, arī mums pērn bojā aizgāja vairākas tonnas zemeņu, jo tās netika laicīgi apsegtas. Vēl viena segto platību (siltumnīcas un tuneļi) priekšrocība – ogas nogatavojas ātrāk, tās ir saldākas, jo ārējie apstākļi, piemēram, lietus tām nenodara kaitējumu," stāsta zemeņu audzētājs.

Kopējā platība, kurā "Augusta Zemenes" audzē zemenes, ir gandrīz 5000 m2. "Mūsu priekšrocība ir iespēja salīdzinoši mazā platībā iegūt divas ražas no gandrīz 50 000 stādiem. Otra priekšrocība – mēs stādus iegādājamies tikai pie kolēģiem Nīderlandē no saimniecībām, kuru lauki un siltumnīcas mums ir pazīstamas. Ar divām milzīgām saimniecībām mums izveidojies labs personīgs kontakts, tāpēc spējam gan gūt zināšanas un krāt pieredzi, gan arī laicīgi vienoties par stādu piegādi. Mūsu privilēģija ir esošais loģistikas partneris un stādu noliktava, kas sniedz iespēju stādu uzglabāšanai patstāvīgi nodrošināt nepieciešamos mīnus 0,5 – mīnus 1,5 pēc Celsijas skalas, kas ir ļoti būtisks faktors, lai kvalitatīvi uzglabātu frigo zemeņu stādus un iegūtu ražu tad, kad mēs to vēlamies," stāsta "Augusta Zemenes" vadītājs.

"Augusta Zemenes" pamata noieta tirgu veido vairumtirdzniecības partneri, kā arī mazumtirdzniecība un tiešā tirdzniecība dārzniecībā uz vietas.

"Jāatzīst, ka konkurence starp vietējiem un importa audzētājiem ir sūra. Konkurē cena, kaut gan nereti uzvar sajūtas, garša un smarža. Redziet, cenai ir divi faktori – emocionālais un reālais. Mūsu klienti ir teikuši: "zinu, ka Tavas zemenes ir dārgākas, bet tās smaržo un garšo pēc zemenēm." Neviena importa zemene šai ziņā nespēs līdzināties vietējai ogai un tieši emocijas ir noteicošais faktors, kāpēc izvēle ir par labu vietējai ogai. Tam klāt nāk racionālais faktors – iespēja "izsekot" zemeņu audzētājam. Pircējs vēlas iegādāties ogas no tā audzētāja, kurš nemiglo un piedāvā veselīgu produktu. Tātad to var droši ēst pats un dot bērniem," stāsta "Augusta Zemenes" vadītājs.

Kāpēc importa zemenes ir lētākas? "Jo šajās milzu valstīs audzētājiem tiek piešķirtas subsīdijas un dažādas atbalsta programmas lauksaimniekiem. Mums tādu nav. Tajā pašā laikā es piekrītu, ka arī mums, vietējiem audzētājiem, ir jāmācās audzēt un piedāvāt lētāka oga. Latvijas audzētājs ir samērā kūtrs uz inovatīviem risinājumiem - tikai pēdējo 5 gadu laikā pārejam uz intensīvu un gudru zemeņu audzēšanu. Atceros, kad es uzsāku zemeņu audzēšanu, tad viens ļoti pieredzējis zemeņu audzētājs grozīja galvu un teica, ka tā nevar būt, ka man būs laba raža jau 2 mēnešus pēc iestādīšanas. Pēc diviem mēnešiem viņš nolēma pats jau izmantot šo audzēšanas metodi. Ir jāsaprot, ka pieņēmums par zemeņu ražas novākšanu tikai otrajā gadā pēc stādu iestādīšanas un uzskats par vagām zemē, kā vienīgo iespēju izaudzēt zemenes, jau sen pieder vakardienai," norāda G.Dzērve.

Viņaprāt, lielākais izaicinājums šajā biznesā ir noturēt kvalitātes latiņu. "Šis ir mans personīgais izaicinājums. Noteikti nevēlos kļūt par lielu audzētāju ar milzu kredītsaistībām. Vēlos klātienē satikt savu klientu, dalīties pieredzē. Un, protams, izaicinājums ir plānot savu biznesu tā, lai tas darbotos visu gadu, nevis sezonāli," pauž zemeņu audzētājs.

Pēc G.Dzērves domām, tikai veselīgas konkurences rezultātā šī nozare būs spiesta attīstīties. "Šobrīd ar prieku braucu pie saviem potenciālajiem konkurentiem, konsultēju un dalos pieredzē. Kādam izdosies, bet kādam entuziasms izplēnēs pie pirmajām neveiksmēm. Taču tas nav būtiski. Galvenais, ka intensīvā zemeņu audzēšanas "kustība" Latvijā ir sākusies," uzskata agronoms.

Galvenais nosacījums zemeņu biznesā ir kvalitatīvs stāds, laba infrastruktūra un pieredze. "Pēdējo var iegūt tikai laika gaitā. Arī man pirmie 3 gadi bija neveiksmju un zaudējumu gadi. Par šo pieredzi arī atklāti stāstu. Lai zemeņu audzēšana būtu maksimāli izdevīga, būtiski pagarināt sezonu. To iespējams izdarīt, izmantojot segto platību iespējas. Tādā veidā ogas nogatavojas ātrāk un ir saldākas, jo tās neietekmē ārējie laikapstākļi," atklāj "Augusta Zemenes" vadītājs.

Komentāri

Pievienot komentāru
Lauksaimniecība

Zemeņu sezonu plāno sākt maija vidū

Db.lv, 06.04.2021

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

"Šogad jau esam iestādījuši zemenes mūsu siltumnīcās un pakāpeniski zemeņu stādīšana tiek gatavota arī tā saucamajos tuneļos. Kopumā šajā sezonā segtajās platībās plānojam iestādīt ap 50 000 zemeņu stādu, lai jau maija vidū nolasītu pirmo vietējo zemeņu ražu," informē "Augusta zemenes" agronoms Guntars Dzērve.

Nepilnu trīs gadu laikā "Augusta zemenes" soli pa solim atjauno savulaik slaveno Mālpils dārzniecību, veiksmīgi sevi piesakot zemeņu audzētāju tirgū. Trīs gadu laikā uzņēmums investējis aptuveni 100 000 eiro, saimniecības infrastruktūras sakārtošanā un segto platību - tuneļu un siltumnīcu – izbūvē, zīmola izveidošanā. Jau tuvākajā nākotnē plānots uzsākt aveņu audzēšanu tuneļos.

"Pirms trīs gadiem sākām ar zemeņu audzēšanu dažos tuneļos, tomēr sapratām, ka pieprasījums pēc mūsu audzētajām zemenēm ir liels, tāpēc nolēmām attīstīties. Atjaunojām divas siltumnīcas un šogad plānojam jau izbūvēt trešo. Kopumā esam izbūvējuši vairāk nekā 20 tuneļus zemeņu audzēšanai. "Augusta zemenes" mērķis viennozīmīgi nav konkurēt ar lielajiem industriālajiem zemeņu audzētājiem. Mūsu ogu audzēšanas sistēma nodrošina zemeņu audzēšanu ļoti kompakti, tāpēc primāri savā darbībā orientējamies uz to, lai esam efektīvi, kvalitatīvi un ražīgi," komentē G.Dzērve.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas tirgū būtiski pieaudzis pieprasījums pēc saldēto jeb "frigo" zemeņu stādiem, atzina zīmola "Augusta zemenes" agronoms Guntars Dzērve.

Dzērve norāda, ka "frigo" zemeņu stādi ir vienīgais stādu veids, ar kuru iespējams plānot ražu un nodrošināt ogas no maija vidus līdz novembrim, tā pagarinot zemeņu ražas sezonu. Uzņēmumā paredz, ka šogad pieprasījums pēc "frigo" zemeņu stādiem pieaugs par apmēram 25%.

"Pirmkārt, arvien vairāk šo stādu veidu izmanto tā saucamie lielie zemeņu audzētāji. Otrkārt, pieprasījums pieaudzis arī mazajiem audzētājiem," norāda Dzērve piebilstot, ka stādu galvenā priekšrocība ir iespēja zemeņu ražu saņemt jau divu mēnešu laikā pēc iestādīšanas.

Novērots, ka "frigo" zemeņu stādi arvien lielāku popularitāti guvuši arī hobija audzētāju vidū, jo pēdējā gada laikā Latvijā pieejami speciāli stādīšanas maisi ar jau sagatavotu substrātu, kas zemeņu audzēšanu vēl vairāk vienkāršojis.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvija sevi pilnībā spēj apgādāt ar pārtiku, un paliek vēl pāri, ko realizēt ārvalstu pircējiem, vienlaikus joprojām esošais svaiga piena un graudu eksports ir labs pamats, lai investētu šo produktu pārstrādes jaudās.

Covid-19 pandēmijas ierobežošanai noteiktie pasākumi ir ietekmējuši dažādu nozaru piegāžu ķēdes, un šādos apstākļos lielākie ieguvēji ir tie, kuriem viss nepieciešamais ir pieejams pašu mītnes zemēs. Šis faktors ir būtisks tieši attiecībā uz pārtiku, bez kuras cilvēki nevar iztikt nekādos apstākļos.

Maciņu spogulis

Latvijas Lauksaimniecības universitātes profesore, Agroresursu un ekonomikas institūta vadošā pētniece Ingūna Gulbe uzsver, ka pārtikas galvenajās nozarēs Latvija ir pašpietiekama, jo eksportē vairāk, nekā importē. Protams, 100% pilnīgi visu pārtiku, ko patērējam, saražot Latvijā nav iespējams, jo klimatiskie apstākļi neļauj izaudzēt un realizēt pircēju iecienītos citrusaugļus, arī zemenes janvārī–aprīlī.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pircējiem jārēķinās ar augļu un dārzeņu sadārdzinājumu, bet iemesls nav tikai sausums un karstums, norāda Latvijas Augļu un dārzeņu tirgotāju asociācijā.

Zemniekiem, lai saražotu to pašu produkcijas apjomu, turpmāk nāksies ieguldīt krietni vairāk līdzekļu un resursu. Izmaksas augs visam. Zemnieki jau paziņojuši, ka šogad novāktās ražas apjomi būs mazāki nekā pērn. Tas saistīts ar sauso un karsto laiku un šī iemesla dēļ tiek prognozēts arī cenu kāpums visai lauksaimniecības produkcijai. Sausuma dēļ dillēm un lokiem jau tagad cena kāpusi pat 3 reizes. Cena augusi arī ķiplokiem, sīpoliem, kartupeļiem un kāpostiem. Latvijas Augļu un dārzeņu tirgotāju asociācijas (LADTA) biedri norāda, ka cenu veikalu plauktos ietekmēs arī vietējo tirdzniecības tīklu iepirkumu politika, tāpat degvielas un gāzes cenu pieaugums, darbaspēka trūkums un pat ģeopolitiskie aspekti.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ņemot vērā Covid-19 situāciju Latvijā un pasaulē, daudzās nozarēs šobrīd vērojama izteikta piesardzība, arī lauksaimniecības sfērā. Ja ir iespēja noslēgt sezonu, iztiekot ar saviem spēkiem un līdzekļiem, jautājums par papildu finansējuma piesaisti nākotnes ieceru realizēšanai visai bieži tiek atlikts. „Bet ir arī gadījumi, kad, tieši otrādi, – tiek izmantotas esošās situācijas radītās iespējas! Piemēram, tiek nopirkta zeme par ļoti izdevīgu cenu no saimniecības, kas nonākusi grūtībās. Tāpat šajā laikā vērojamas cenu svārstības, tāpēc daudzi, kamēr ir laba cena, vairumā iepērk liellopus. Tā kā šādu spontānu soļu speršanai nereti nepieciešams papildu finansējums, talkā var nākt aizdevums pret zemes ķīlu,” stāsta Lande.lv kredītspeciālists Mārtiņš Geidels.

Viedās lauksaimniecības tehnoloģijas – zemnieku nākotne

Ņemot vērā, ka Baltijas valstīs manāma līdzīga attīstības stratēģija un klimatiskie apstākļi, neizbrīna, ka arī lauksaimniecības ražīguma ziņā Latvija, Lietuva un Igaunija atrodas diezgan līdzvērtīgās pozīcijās. Lai gan uz kaimiņvalstu fona efektivitātes ziņā Latvija īpaši neizceļas, iezīmējas kāda pozitīva tendence – liela daļa mūsu zemnieku saimnieko gudri, izmantojot jaunākās tehnoloģijas, jaunu traktortehniku u. tml., tā arvien vairāk paaugstinot saimniecību ražīgumu. „Automatizācija ir neizbēgama,” norāda M. Geidels. „Droni, robottehnika, GPS sistēmas un citi tehnoloģiskie risinājumi ilgtspējīgai lauksaimniecībai jau šobrīd dod milzīgu pienesumu, ja runājam par saimniecību izaugsmi. Viedie palīgi ļauj strādāt daudz efektīvāk, ar mazāku piepūli un, kas nav mazsvarīgi – videi draudzīgāk. Kopējā valsts ekonomika no tā tikai iegūst. Arī uztraukumam par to, ka roboti varētu pilnībā aizstāt cilvēkus, nav pamata. Darba rokas laukos joprojām būs vajadzīgas, mainīsies tikai veicamie uzdevumi, kam būs nepieciešams adaptēties.”

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Saeimas pērn pieņemtais likums, kas vērsts uz “piespiedu dalītā īpašuma sakārtošanu vērstu pasākumu īstenošanu”, bezkompromisa tiesiskuma apoloģēts zemes īpašniekus, faktiski, kvalificē vientiešos, baronos un sponsoros. Tagad lieta nonākusi Satversmes tiesā.

Tieslietu ministrija pēc būtības, maldinot premjeru un koalīcijas biedrus, radījusi likumdošanas brāķi, kas Saeimā pieņemts ar 75 balsīm “par”. Likums, acīmredzami, tapis priekšvēlēšanu gaisotnē.

Labam likumam jābūt kompromisam, kas saprātīgi un samērīgi salāgo pretējo pušu tiesības. Pretējā gadījumā tas ir brāķis vai populistu ierocis sev vien zināmu mērķu sasniegšanai. Iespējams, Saeimas 2021. gada 30. septembrī pieņemtais likums “Grozījumi likumā “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību”” tiešām bija labi domāts, un valdība naivi ticēja, ka šis Tieslietu ministrijas gara darbs “piespiedu laulības” starp zemes, dzīvokļu un savrupmāju īpašniekiem padarīs abām pusēm saprotamākas un pieņemamākas. Tomēr realitātē likums neatbilst ne tā izstrādāšanas mērķiem un uzdevumiem, ne arī Latvijas valsts stūrakmenim – Satversmei, norāda jomas pārzinātāji un eksperti.

Komentāri

Pievienot komentāru