Jaunākais izdevums

Tuvāko dienu laikā notiks pirmās Latvijas kosmiskās zondes ZINOO-1 palaišana, kura pacelsies 30 kilometru augstumā un kuras uzdevums videomateriālā būs «iemūžināt Latviju no kosmiskiem augstumiem».

Zondē būs iemontēta īpaša videokamera un GPS sekotājs, kas spēj izturēt līdz mīnus 50 grādu aukstumu. No zondes iegūtais videomateriāls un uz zemes uzfilmētais materiāls vēlāk tiks izmantoti dokumentālās filmas sagatavošanai. Paredzēts ka zonde aptuveni vienas stundas laikā sasniegs 30 km augstumu - šādā augstumā atmosfēras spiediens veido tikai 1,4% no uz Zemes ierastā, tādējādi to var uzskatīt par bezgaisa telpu. 30 kilometrus virs zemes lidmašīnas vairs nespēj pacelties.

Pie ZINOO-1 tiks piestiprināts termometrs, lai pēc zondes atgūšanas, varētu redzēt temperatūras izmaiņas dažādos atmosfēras slāņos.

Kosmiskā zonde tiks palaista no Skrīveru meteoroloģijas novērošanas stacijas, un tās pacelšanās tiks novērota caur teleskopu ar 50 kārtīgu palielinājumu. Pēc maksimālā augstuma sasniegšanas balons pārsprāgs un zonde ar izpletni atgriezīsies uz zemes, ko projekta komanda dosies meklēt.

«Zonde tika uzbūvēta divu nedēļu laikā, izmantojot ikdienā pieejamos materiālus un tehnoloģijas. Tas parādīja, ka cilvēki ir spējīgi izdarīt lielus darbus, ja viņus apvieno iedvesmojoša ideja,» pauž RTU Cēsu filiāles vadītājs Alvis Sokolovs.

ZINOO-1 kosmosā tiks palaista, sadarbojoties Cēsu zinātnes centram Z(in)oo un Rīgas Tehniskajai Universitātei (RTU), kuras Enerģētikas un Elektronikas fakultātes studenti Armands Šenfelds un Mārcis Priedītis veica zondes tehnisko izgatavošanu. Abu studentu darba vadītājs bija RTU A. Sokolovs.

Projekts saņēmis Latvijas Vides, Ģeoloģijas un Meteoroloģijas centra un uzņēmumu Lielvārds, Grandeg un Telia atbalstu.

Zinātnes centrs Z(in)oo Cēsīs darbojas vairāk nekā gadu, un tā galvenais mērķis ir veicināt zinātkāri. «Centrā izstādītie eksponāti ļauj mācīties matemātiku lēkājot, izbaudīt gravitāciju žūpolēs, izprast berzi braucot ar neparastiem kartingiem, redzēt skaņu, saprast katapults vadības principus, būvēt un vadīt robotus, redzēt zibeni, kustināt priekšmetus ar domu spēku un vēl un vēl,» norādīts Z(in)oo pārstāvju paziņojumā. Tāpat šogad septembrī, sadarbojoties ar Aldi Kalniņu, durvis vaļā vēra centra filiāle Rīgā – Zili brīnumi. Tāpat nākamā gada vasarā tiks organizēta pirmā Latvijas kosmonautikas nometne, kuras dalībnieki varēs būvēt raķetes un izgatavot kosmiskās zondes.

Komentāri

Pievienot komentāru
Pasaulē

Kosmiskā zonde Voyager-1 izlidojusi ārpus Saules sistēmas

LETA, 21.03.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pirms 35 gadiem palaistā NASA automātiskā starpplanētu zonde Voyager-1 izlidojusi ārpus Saules sistēmas, paziņojusi ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA).

1977.gada 5.septembrī palaistā zonde ir pirmais no Zemes palaistais objekts, kas aizkuģojis ārpus Saules sistēmas.

Par izlidošanu no Saules sistēmas liecina no zondes saņemtie dati, ka Voyager-1 vairs nav Saules radiācijas ietekmē.

2012.gada 25.augustā zondes mērinstrumenti reģistrējuši būtiskas starojuma izmaiņas, pastiprinoties ārējam kosmiskajam starojumam, skaidroja eksperti.

«Dažu dienu laikā Saules radiācijas intensitāte samazinājās, bet kosmiskā starojuma intensitāte pieauga, kā tam vajadzētu būt, objektam izejot no heliosfēras,» skaidroja Ņūmeksikas štata universitātes astronomijas profesors Bils Vebers.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Latvijas iedzīvotājus aicina uz pirmo kosmosa ideju talku

Gunta Kursiša, 12.11.2012

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Visi Latvijas kosmosa entuziasti tiek aicināti uz pirmo Latvijas kosmosa ideju talku, kuras mērķis ir atrast jaunas un ambiciozas idejas kosmosa nozares attīstībai un popularizēšanai Latvijā.

Uz kosmosa talku aicina zinātnes centrs Z(in)oo un Rīgas Tehniskā universitāte (RTU).

Pasākumā būs iespēja tikties ar Latvijas pirmāskosmiskās zondes Zinoo-1 komandu. Tāpat pasākuma dalībnieki varēs piedāvāt savas idejas kosmiskās misijas Zinoo-2 realizēšanā. Pasākuma laikā Zinoo-2 misijai varēs pieteikt savu palīdzību un līdzdalību.

Jau rakstīts, ka oktobra pirmajā pusē veiksmīgi tika realizēta pirmā Latvijas kosmiskās zondes Zinoo-1 palaišana. Lidojuma laikā Zinoo-1 uzfilmēja videomateriālu, kā arī uzņēma vairākus fotoattēlus, ko var aplūkot šeit. Kosmosa ideju talkas dalībniekiem būs iespēja dalīties ar savām idejām par kosmosa nozares popularizēšanu un attīstību Latvijā. Ideju talkas sākumā plānotas īsas prezentācijas, kuras turpinās kopējas diskusijas – vērtīgākajām idejām kopīgi tiks meklēti iespējamie realizēšanas ceļi un resursi.

Komentāri

Pievienot komentāru