Krīt smagas aizdomas pār Somijas ekspertu Zolitūdes traģēdijā 

Izmeklējot Zolitūdes traģēdiju, policija vairākkārt solījusi piesaistīt labākos pašmāju un ārvalstu ekspertus. Taču vismaz viens no ārzemju ekspertiem, kurš līdz šim aktīvi nācis klajā ar savām versijām par notikušo, liek uzdot nopietnus jautājumus par viņa pieredzi un kompetenci.

Dienas Bizness, 2013. gada 11. decembris plkst. 11:47

Valsts policijā portālam Db.lv norādīja, ka Tomass Kaljass nav policijas pieaicināts eksperts Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanā. Viņš ir viens no cilvēkiem, kura viedokli policija uzklausa, tāpat kā policija uzklausa informāciju par notikušo no citiem avotiem.

Pēc policijas teiktā, Kaljass nav spējis uzrādīt atbilstošus dokumentus, kas apliecinātu viņa kvalifikāciju un kompetenci, tādējādi izmeklēšanā kā eksperts šī persona nepiedalās.

Somu inženiera Tomasa Kaljasa vārds, kurš jau šodien sniegs policijai savu atzinumu, nav iepriekš piedzīvojis plašu publicitāti. Precīzāk, Zolitūdes traģēdija ir pirmais un pagaidām vienīgais ar būvniecību saistītais notikums, kurā atrodamas ziņas par šo personu. Portāla Db.lv ievāktā informācija raisa arī šaubas par Kaljasa pārstāvētā uzņēmuma Rak-Tek Solutions patiesajiem apmēriem un kompetences sfērām - viena no uzņēmuma norādītajām adresēm ir reģistrēta alus bārā kādā Helsinku guļamrajonā.

Tomas Kaljass Latvijas mediju uzmanības lokā nonāca, kad tikai vienu dienu pēc Zolitūdes traģēdijas internetā publicēja savu slēdzienu par ēkas sabrukšanas iemesliem. Neilgi pēc tam, 30.novembrī, viņš personīgi ieradās Latvijā, lai sniegtu preses konferenci viesnīcā Elefant. Šajā konferencē viņš jau bija sagatavojis atzinumu ne tikai par Zolitūdes traģēdiju, bet arī «vairākiem simtiem līdzīgu ēku» un pat Latvijas izglītības sistēmas kvalitāti. Vairākkārt uzsvēris, ka Latvijā ieradies pēc savas iniciatīvas un visas izmaksas sedzis pats, viņš informēja, ka līdzīgas ekspertīzes veicis «tūkstošos līdzīgu konstrukciju» (LETA, 30.11.2013.) Zīmīgi, ka datu bāzēs un interneta resursos nav atrodamas norādes ne uz vienu no šīm “tūkstoš ekspertīzēm”. Kā pārliecinājās portāls Db.lv, vienīgais objekts, kura saistībā Kaljasa vārds nonācis mediju apritē, ir Zolitūdes Maxima ēka. Tieši tikpat maz informācijas publiski pieejams arī par viņa pārstāvēto kompāniju. Šie apsvērumi gan nav traucējuši Valsts policijai tieši viņu pieaicināt par oficiālo ekspertu traģēdijas izmeklēšanā.

Latvijas sabiedrībai Tomass Kaljass priekšā stādījies kā inženierkompānijas Rak-Tek Solutions galvenais inženieris. Kā rāda starptautiskā uzņēmumu datubāze Orbis, Kaljass ir ne tikai galvenais, bet arī vienīgais šīs kompānijas pārstāvis. Svarīgākā Rak-Tek Solutions darbības sfēra gan nav būvinženierija, bet vācu kompānijas Dlubal Software datorprogrammu izplatīšana. Šīs programmas paredzētas ēku strukturālo analīžu un dizaina veidošanai, un tieši šo datorprogrammu modelētie attēli veidoja Tomasa Kaljasa ekspertīzes atzinumu. Lai arī preses konferencē Kaljass apgalvoja, ka šo programmu izstrādājusi viņa kompānija, tās ir jau minētās Bavārijā bāzētās Vācu kompānija Dlubal produkts. Rak-Tek ir vien šo programmu tirgotājs Somijā - šobrīd gan tās iespējams brīvi iegādāties arī internetā tieši no Vācijas ražotāja, un to izmaksas ir ap 6 000 eiro.

Neskatoties uz šīs viena cilvēka kompānijas nelielajiem mērogiem, tā tomēr aizvadītajā gadā uzrādījusi 186 000 eiro lielu apgrozījumu (pēc Somijas uzņēmumu datubāzes rādītājiem). Pašas kompānijas mājaslapā gan pēdējās aktivitātes datētas ar 2010. gadu. Zināma neskaidrība ir arī ar kompānijas adresi - mājaslapā norādītas divas atšķirīgas adreses, un vēl cita parādās datubāzē. Pirmās divas no tām ved uz industriālajiem parkiem, bet trešā - kādu Helsinku guļamrajonu. Kā pārliecinājās Db.lv, šajā adresē atrodas arī bārs Kotka Baari.

Vai Tomass Kaljass somu kompānijas aizsegā sniedz būvniecības uzņēmumiem izdevīgus slēdzienus - šāds jautājums radās, kad publiskajā apritē nonāca aizdomas par Kaljasa saistību ar SIA Vikom Industry. Šī kompānija ražoja un montēja sagruvušās Maxima ēkas jumta konstrukcijas. Aizdomas pastiprināja dinamika, kādā ārvalstu eksperts bija sagatavojis atzinumu un ātrā ierašanās Latvijā ar sagatavotu preses konferenci. Pats Kaljass šo saistību noliedzis. Tikmēr valsts policija nav komentējusi, kādēļ tieši šī persona piesaistīta par oficiālo ekspertu. Nav zināms arī, cik rūpīgi - un vai vispār - ir izvērtēta viņa kvalifikācija un kompānijas reputācija Somijā.

Kaljass izplatījis informāciju, ka jau šodien sniegs policijai savu atzinumu par Zolitūdes traģēdijas cēloņiem. Portāls Db.lv turpina sekot līdzi notikumu attīstībai, un dienas gaitā būs pieejami jaunākie komentāri no lietā iesaistītajiem būvniekiem.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2013. gada 09. decembris plkst. 11:37

Zolitūdes traģēdijā bojā gājušo radiniekiem un cietušajiem pirmie Rīgas domes noteiktie...

2013. gada 09. decembris plkst. 10:22

Iesaistīto uzņēmumu komunikācija lielveikala Maxima traģēdijā, kas prasīja 54 cilvēku dzīvības,...

2013. gada 05. decembris plkst. 17:38

Valsts policija (VP) izdarīs visu, lai Zolitūdes traģēdijas krimināllietu kopā ar Ģenerālprokuratūru...

2013. gada 05. decembris plkst. 16:18

Saeima šodien pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja grozījumus Būvniecības likumā,...

Nepalaid garām

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

No stacionāro fotoradaru sodiem valsts budžetā patlaban tiek iegūts mazāks finansējums nekā...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

Reizi mēnesī pie veikala «Preces no Vācijas» vērojama mūsdienām netipiska aina -...

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

No šīs sadaļas
2013. gada 11. decembris plkst. 14:28

Latvijas Banka (LB) savās Rīgas kasēs un filiālēs Liepājā un Daugavpilī pirmajā...

2013. gada 11. decembris plkst. 11:11

«Tas bija iespaidīgi, ka [Latvijas premjers Valdis Dombrovskis] Dombrovskis atkāpās. Neesmu...

2013. gada 11. decembris plkst. 8:29

Svarīgi, lai neskaidrība par to, kāda būs nākamā valdība, neievilktos vairāku mēnešu...

2013. gada 11. decembris plkst. 8:08

Pļavniekkalna sākumskolas ēkā šobrīd skolēnu čalas neskan, viņiem sācies piespiedu brīvlaiks,...

2013. gada 11. decembris plkst. 7:03

Pļavniekkalna sākumskolas ēkā šobrīd skolēnu čalas neskan, viņiem sācies piespiedu brīvlaiks,...

2013. gada 10. decembris plkst. 17:34

Līdz 10. decembra plkst. 16 SEB bankas filiāļu tīklā ir pārdoti vairāk...

2013. gada 10. decembris plkst. 17:23

Otrdien Valsts policija deva atļauju Rīgas pašvaldībai sākt būvgružu savākšanu un teritorijas...

2013. gada 10. decembris plkst. 16:14

Uzņēmēju attieksmes rādītājs pret eiro kopš septembra būtiski pieaudzis – eiro ieviešanu...

2013. gada 10. decembris plkst. 15:23

Šodien remontdarbu dēļ tirdzniecības centrā "Domina Shopping" ieslēgusies signalizācija, biznesa...

2013. gada 10. decembris plkst. 14:28

Lai uzlabotu sociālās palīdzības sistēmu Latvijā, Labklājības ministrija (LM) piedāvā trīs...