Latvijā vairākus gadus notiek darbs pie kritisko finanšu pakalpojumu pieejamības nodrošināšanas, un šobrīd visā valsts teritorijā ir noteikti gandrīz 100 kritiskie bankomāti, kurus krīzes gadījumā prioritāri apgādā ar skaidro naudu, aģentūrai LETA norādīja Latvijas Bankā.
Darbs pie kritisko finanšu pakalpojumu pieejamības nodrošināšanas attiecas gan uz skaidrās naudas pieejamību, gan bezskaidro naudu. Attiecībā uz skaidrās naudas pieejamību ir noteikti gandrīz 100 kritiskie bankomāti, kuri krīzes gadījumos tiktu apgādāti ar skaidro naudu prioritāri, kā arī nodrošināta to autonoma energoapgāde un pieslēgums datu centriem. Attiecībā uz bezskaidro naudu no 2025.gada 1.janvāra ieviesti norēķini ar maksājumu kartēm bezsaistē.
Likums nosaka, ka kritiskie finanšu pakalpojumi obligāti jānodrošina Latvijas bankām, kurās noguldījumu apjoms ir vismaz 5% no visiem Latvijas noguldījumiem. Tās ir "Swedbank", "SEB banka", banka "Citadele" un "Luminor Bank". Latvijas Banka kopā ar šīm četrām bankām bankomātu skaitu regulāri pārskata un izvērtē, cik optimāli tie izvietoti, norādīja Latvijas Bankā.
Šobrīd Latvijā ir 860-870 bankomātu, un vairāk nekā 99% iedzīvotāju tuvākais bankomāts ir mazāk nekā 20 kilometru attālumā, minēja Latvijas Bankā, piebilstot, ka attiecīgi bankomātu pārklājums ir optimāls.
Attiecībā uz kritiskajiem bankomātiem šobrīd plānots, ka aptuveni 100 kritisko bankomātu būs arī turpmāk, atzīmēja Latvijas Bankā. Skaidrās naudas pieejamība ir stiprināta likumā no 2025.gada 1.janvāra, bet līdz tam finanšu sektors par to rūpējās ar sadarbības memorandu ar Latvijas Banku.
Regulējums, kas reglamentē kritisko finanšu pakalpojumu sniegšanu, ir spēkā kopš 2023.gada rudens, kad Latvijas Banka izdeva Kritisko finanšu pakalpojumu pārvaldības noteikumus.
Tāpat Latvijas Bankā skaidroja, ka Igaunija pašlaik ievieš bezsaistes norēķinus krīzes situācijās, bet Latvijā šī sistēma izstrādāta, sadarbojoties centrālajai bankai un komercbankām, un darbojas kopš šā gada sākuma. Bezsaistes norēķinu risinājumus krīzes gadījumā piedāvās lielākie pārtikas preču, degvielas tirdzniecības un aptieku tīkli. Konkrētus preču tīklus, kas nepieciešamības gadījumā nodrošinās preču iegādi, izmantojot bezsaistes risinājumu, Latvijas Bankā nenosauca, bet informēja, ka tie ir lielākie tīkli ar vairākiem simtiem tirdzniecības vietu, un to skaits papildinās.
Latvijā ieviestais risinājums strādā ne tikai lielāku krīžu, tādu kā energoapgādes pārtraukumi Spānijā un Portugālē, bet arī īslaicīgu sakaru traucējumu gadījumos. Noteikts, ka ar vienu karti bezsaistes periodā var iegādāties preces, degvielu un medikamentus līdz 200 eiro apmērā.