Latvijas nodokļu saistību slogs uzņēmējam – 13. lielākais pasaulē 

Pārskatā par nodokļu saistību slogu pasaulē 189 valstu konkurencē Latvija atrodas 13.vietā, secināts jaunākajā Pasaules Bankas grupas un PricewaterhouseCoopers (PwC) sagatavotajā pārskatā.

Zane Atlāce - Bistere, 2018. gada 22. janvāris plkst. 10:20

Foto: LETA

Tūlīt aiz Latvijas seko Igaunija, kura var lepoties ar īsāko nodokļu saistību izpildes laiku Baltijā, savukārt Lietuva atrodas 18. vietā. Kopumā mazākais nodokļu slogs pasaulē saskaņā ar 2016. gada likmēm ir Katarā, bet vislielākais – Venecuēlā.

Nodokļu slogu veido pētāmā uzņēmuma nodokļu un iemaksu kopējais apmērs, nodokļu saistību izpildei nepieciešamais laiks un maksājumu skaits, kā arī pēcdeklarēšanas indekss.

Uz tehnoloģiju sniegtajām, taču joprojām neizmantotajām iespējām padarīt Latvijas uzņēmējiem nodokļu saistību kārtošanu ērtāku un vienkāršāku norāda PwC Nodokļu nodaļas direktore Ilze Rauza: «Laiks, ko uzņēmēji Latvijā ir spiesti patērēt deklarāciju sagatavošanai un saistību kārtošanai, joprojām ir visilgākais Baltijā – 169 stundas, kas ir krietni vairāk nekā Igaunijā un vidēji Eiropā, kas ir 161 stunda. Raugoties uz citu valstu praksi, redzam, ka pilnīga pāreja uz deklarāciju iesniegšanu elektroniski, kā arī esošo valsts datubāzu un informācijas sistēmu sasaiste ir palīdzējusi būtiski atvieglot šo procesu. Ņemot vērā nodokļu reformu un daudzas citas ar to saistītās izmaiņas, Valsts ieņēmumu dienestam ir jābūt gatavam atvieglot nodokļu administrēšanu un saistību izpildi ar valsti, citādi nodokļu iekasēšana arī turpmāk būs smagnēja un neefektīva gan uzņēmējiem, gan valstij kopumā.»

Paying Taxes metodoloģijā tiek izmantots vidējs piemērizpētes uzņēmums – ražotājs un mazumtirgotājs ar konkrētiem pieņēmumiem, kas apzināti izvēlēts, lai tā saimniecisko darbību varētu salīdzināt visā pasaulē, izmantojot līdzīgus rādītājus. Paying Taxes rādītājs 190 pasaules valstīs mēra nodokļu sistēmas ietekmi uz vietējo uzņēmumu, kam jāievēro dažādi nodokļu tiesību akti.

Paying Taxes vēsturiski mēra kopējo nodokļu un iemaksu apmēru (visus samaksātos nodokļus procentuāli no uzņēmuma peļņas), laiku, kas vajadzīgs ar galveno nodokļu (peļņas nodokļu, nodarbinātības nodokļu, obligāto iemaksu un patēriņa nodokļu) maksāšanu saistīto administratīvo prasību izpildei, kā arī nodokļu maksājumu skaitu. Pagājušā gadā pirmo reizi Paying Taxes pētījumā ir iekļauts jauns apakšrādītājs – pēcdeklarēšanas indekss. Nodokļu deklarācijas iesniegšana nodokļu administrācijai vēl nenozīmē vienošanos par galīgo nodokļa summu, jo pēcdeklarēšanas process var izvērsties par apgrūtinošu komunikāciju ar nodokļu administrāciju, kas katrā valstī var būt ļoti atšķirīgs. Jaunais pēcdeklarēšanas indekss ir līdzsvarots ar trim esošajiem apakšrādītājiem, lai noteiktu vispārīgo vietu Paying Taxes rangu tabulā.

Paying Taxes pētījumā kopējais nodokļu slogs tiek aprēķināts kā pētāmā uzņēmuma nodokļu izdevumu īpatsvars attiecībā pret peļņu, kas viennozīmīgi nav tas pats, kas likumā noteiktās nodokļu likmes vai to summa. Piemēram, ja uzņēmuma peļņa ir 10 000 eiro, un tas ir samaksājis darba devēja sociālā nodokļa daļu pēc likumā noteiktās 23,59% likmes 2 660 eiro apmērā, tad darba devēja sociālā nodokļa slogs ir 26,6%. Uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) vajadzībām uzņēmuma 10 000 eiro peļņa ir jākoriģē UIN likumā noteiktajā kārtībā. Iegūto apliekamo ienākumu reizinot ar UIN likumā noteikto 15% likmi un iegūstot 630 eiro aprēķināto nodokli, efektīvā likme ir 6,3%.

Tātad šis pētījums nesalīdzina dažādu valstu nodokļu likumos noteiktās nodokļu likmes katru atsevišķi vai kopā (piemēram, 15% UIN likme, 23,59% darba devēja un 10,5% darba ņēmēja valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likme), jo tās bieži vien nav salīdzināmas, ņemot vērā atšķirīgo ar nodokli apliekamās bāzes lielumu katrā valstī. Salīdzinātas tiek uzņēmuma nodokļu izmaksas procentuāli no peļņas.

Paying Taxes pētījumos tiek izmantoti viena kalendāra gada rādītāji, konkrēti Paying Taxes 2018 pētījumā tiek izmantoti 2016. gada dati.

Pētījuma metodoloģija un pētāmā uzņēmuma kritēriji plašāk skaidroti http://www.doingbusiness.org/methodology/paying-taxes

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 12. janvāris plkst. 9:32

Patlaban tiek veikts pēdējais aprēķins, lai pārliecinātos, ka visas kļūdas patiešām ir novērstas.

2018. gada 09. janvāris plkst. 12:49

«Publiski paustos Gata Kokina izteikumus diemžēl nevaram komentēt, jo netiek norādīti fakti,...

2018. gada 09. janvāris plkst. 8:05

Tikai 12 882 no kopumā vairāk nekā 100 000 nodokļu parādniekiem ir...

2018. gada 08. janvāris plkst. 8:25

Valsts ieņēmumu dienests (VID) pērn nodokļos iekasējis par 90 miljoniem eiro vairāk...

2018. gada 03. janvāris plkst. 15:01

Uzņēmējs Gatis Kokins zina uzņēmējus, kuri esot sūdzējušies Valsts ieņēmumu dienestam (VID)...

Nepalaid garām

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

No stacionāro fotoradaru sodiem valsts budžetā patlaban tiek iegūts mazāks finansējums nekā...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

Reizi mēnesī pie veikala «Preces no Vācijas» vērojama mūsdienām netipiska aina -...

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

No šīs sadaļas
2018. gada 19. janvāris plkst. 14:57

Ukrainas 2017.gada pēdējās dienās pieņemtais lēmums iekļaut Latviju nodokļu patvēruma valstu...

2018. gada 19. janvāris plkst. 13:56

Pēdējo piecu gadu laikā Konkurences padome (KP) ir pieņēmusi 20 lēmumus, ar...

2018. gada 19. janvāris plkst. 10:56

Budžeta plānošanā Latvijā vēl ir daudz kur augt un vairāk nepieciešama ilgtermiņa domāšana, piemēram, mazinot parādus un veidojot «drošības spilvenus».

2018. gada 18. janvāris plkst. 15:22

Jaunā uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanas kārtība, kas Latvijā ir stājusies spēkā no...

2018. gada 18. janvāris plkst. 9:33

Jau šobrīd, izrakstot pavadzīmes, var vērot, ka līdzekļi ir pamatīgi ietaupīti.

2018. gada 18. janvāris plkst. 9:30

Latvijas valsts parāds Eiropas mērogā ir zems, bet eksperti brīdina par nepieciešamību veidot uzkrājumus nebaltai dienai.

2018. gada 17. janvāris plkst. 14:42

Valsts kontrole norāda uz steigu, kādā ik gadu tiek lemts par ieņēmumus palielinošiem pasākumiem vismaz 130 – 250 miljonu eiro apmērā.

2018. gada 17. janvāris plkst. 7:44

Eiropas Komisija (EK) nolēma tomēr rekomendēt Eiropas Padomei (EP) neatļaut Latvijai piemērot reverso PVN sadzīves elektronikai, kas jau ir spēkā ar šā gada 1. janvāri.

2018. gada 17. janvāris plkst. 7:31

Pēc VID datiem, visvairāk PVN reversā maksājošu uzņēmumu strādā jauktajā lauksaimniecībā (augkopībā un lopkopībā).

2018. gada 16. janvāris plkst. 18:13

Igaunijas parlaments otrdien trešajā lasījumā pieņēma grozījumu likumā par alkohola, tabakas,...