Lauksaimniecības organizāciju sabiedrības padome (LOSP) prasa Saeimu un valdību "novērst energoresursu tirgotāju patvaļu" un kompensēt energoresursu cenu kāpumu.
Nekavējoties piemērot nodokļa atbrīvojumu energoresursiem, kurus apliek ar akcīzes nodokli; uz laika periodu samazināt sadales tīklu tarifu 50% apmērā, atjaunot atbrīvojumus no elektroenerģijas nodokļa maksājumiem (Elektroenerģijas nodokļa likums), likuma redakcijā, kāda tā bija līdz 2016. gada 31. decembrim. Un, lai veicinātu elektroenerģijas ražošanu, atbrīvot atjaunojamās enerģijas ražotājus no dabas resursu nodokļa piemērošanas un citām ražošanu un bremzējošām nodevām un ierobežojošiem administratīviem šķēršļiem. To savā vēstulē Saeimai, Ministru kabinetam, Ekonomikas, Finanšu un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai pieprasa LOSP.
Vēstulē, kuru parakstījis LOSP priekšsēdētājs Edgars Treibergs, norādīts, ka lauksaimnieki, mežsaimnieki, pārtikas ražotāji ar bažām vērtē esošo un nākotnes pārsteidzoši lielo elektroenerģijas cenu kāpumu.
Bez iejaukšanās no valsts puses elektroenerģijas tirgus cenas neprognozējamais lēciens radīs graujošu iespaidu uz tautsaimniecību.
"Ciniska ir elektrības tirgotāja un biržas rīcība, pieprasot avansa maksājumus par elektrību decembrī avansā: “Cienījamais klient! Sakarā ar jaunajiem pagaidu nosacījumiem, kas saistīti ar strauju elektrības cenu pieaugumu, tirgotājam jāgarantē biržai priekšapmaksu par klientiem (jāmaksā avansā). Līdz ar to lūdzam nākt pretī un veikt avansa maksājumu par decembra balansētu elektroenerģiju, pamatojoties uz novembra patēriņa datiem. Avansa maksājums tiks novirzīts decembra rēķina apmaksai. Avansa rēķins pielikumā. Paldies par sapratni un atsaucību! Administrācija.” Prasām nekavējoties novērst šo tirgotāja un biržas patvaļu!," uzsvērts vēstulē. LOSP ieskatā ir jāatzīst, ka valstī ir enerģētiskā krīze un tā prasa atbilstošu steidzamu, drosmīgu, tālredzīgu un izlēmīgu rīcību!
Jāmaina normatīvi
Viens no būtiskiem faktoriem, kas veicina elektroenerģijas cenu pieaugumu Latvijas cenu apgabalā ir ģenerācijas jaudu trūkums, tāpēc, lai turpmāk izvairītos no šāda nepieredzēti liela cenu lēciena un reizē veicinātu elektroenerģijas ražošanu tieši patērētāja objektā, vai iespējami tuvāk patērētājam, LOSP prasa veikt izmaiņas Elektroenerģijas tirgus likumā un Enerģētikas likumā un pieņemt grozījumus, par kuriem jau ilglaicīgi tiek diskutēts. Un tie ir:
- Lai veicinātu elektroenerģijas pašražošanu, noteikt, ka uzņēmējsabiedrībām ir pieejama neto norēķinu kārtība, līdzīgi kā tas jau ir fiziskām personām. Tas veicinātu elektrības ražošanai uzstādīt saules paneļus, vēja ģeneratorus, pārstrādāt kūtsmēslus un atkritumus biogāzes koģenerācijā utml.;
- Noteikt, ka gan mājsaimniecības, gan juridiskās personas var izmantot pašu saražoto elektroenerģiju arī citos sev piederošos tīklu pieslēguma objektos neto norēķinu kārtībā;
- Noteikt, ka ir iespējams izmantot tiešo līgumu norēķinus starp tuvumā esošiem enerģijas ražotājiem un patērētājiem, izmantojot elektroenerģijas sadales un pārvades tīklus un piemērojot šādai sadarbības formai tīklu tarifu atlaides.
Bez tam, lai veicinātu jaunu ģenerējošo jaudu ienākšanu un stabilizētu elektroenerģijas tirgu tuvākajā nākotnē Latvijā, LOSP ieskatā nepieciešams veikt steidzamus grozījumus normatīvajos aktos, kas beidzot ļautu attīstīt jaunus un pietiekoši lielus atjaunojamās enerģijas ražošanas projektus. Lielas jaudas projektiem ir jānosaka likumdošanā stratēģiskas nozīmes statuss, lai noņemtu šobrīd pastāvošos administratīvos šķēršļus, ko nosaka pašvaldību un vides saskaņojumu pārraudzības normatīvie akti. Masu medijos ir ziņas, ka Eiropas valstis, kurās valsts uzņēmumos uz vietas ražoto elektroenerģiju nepārdod Nordpool biržā, bet gan ar saprātīgu piecenojumu tirgo vietējā tirgū.
No ziņas izrietošais priekšlikums ir noteikt, ka Latvenergo koncerns Daugavas HES kaskādē un Rīgas TEC I/II saražoto elektroenerģiju tiek pārdota vietējiem patērētājiem par pašizmaksu. Jebkurā krīzes situācijā valstij ir tiesības un pienākums iejaukties sev piederošo uzņēmumu saimnieciskajā darbībā, lai radītu vietējo tautsaimniecību atbalstošus un veicinošus soļus, norādīts LOSP vēstulē. E. Treibergs cer un tic straujai un izlēmīgai Saeimas un valdības un, jo īpaši Ekonomikas, Finanšu un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju rīcībai.