Mežsaimniecība

Meža nozare: Pasūtījumu trūkums bremzē koka izmantošanu būvniecībā

Māris Ķirsons, 12.04.2016

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Koksnes izmantošanu būvniecībā bremzē ne tikai stereotipi par daudzstāvu koka ēkām, publiskā sektora pasūtījumu trūkums kultūras vai sporta infrastruktūras būvēm no koka, bet arī attiecīgu būvinženieru trūkums

Tādu aina iezīmē diskusija par plašāku koksnes izstrādājumu izmantošanu pašmāju tirgū, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Pašlaik ir sava veida paradokss, kad Latvijas kokrūpnieki var sekmīgi izgatavot daudzstāvu koka mājas, kuras tiek eksportētas uz Norvēģiju, Lielbritāniju un citām valstīm, bet Latvijā šādu ēku nav. Vēl vairāk, piemēram, Somijā stadionu un estrāžu pārsegu pamatā ir masīvkoka līmētās konstrukcijas, nemaz nerunājot par mazāka izmēra būvēm un objektiem. Skandināvijas valstīs ir lielizmēra liekti līmēto koka konstrukciju izstrādes centri, pērn arī Latvijā (SIA IKTK) tāds ir izveidots. Ne tikai Ziemeļvalstīs, bet arī tepat Lietuvā (kur izgatavots līdz šim Latvijā vienīgais koka lielizmēra tilts) un Igaunijā liekti līmētais lielizmēra tilts nav nekāds jaunums, bet Latvijā izgatavots pagaidām ir tikai viens, kas uzstādīts Tērvetē un paredzēts tikai gājējiem. Līmētās konstrukcijas kā nesošās izmantotas arī vairākās ražotnēs, piemēram, lielizmēra bērza saplākšņa izstrādājumu SIA RSEZ Verems, tomēr tas vairāk ir izņēmums nekā likumsakarība.

«Primārais, kas neļauj Latvijā daudzstāvu koka konstrukciju ēku būvniecību, ir likumi un normatīvi,» tā uz jautājumu, kas traucē koku izmantot lielajos sabiedrisko būvju projektos, atbild Latvijas Arhitektu savienības prezidente Gunta Grikmane.

Visu rakstu Pasūtījumu trūkums bremzē koka izmantošanu būvniecībā lasiet 12. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru