Mobilais internets elpo pakausī fiksētajam 

Cilvēki internetu arvien biežāk lieto viedtālrunī, kas pielej eļļu diskusiju ugunī par to, vai mobilais internets spēj aizstāt fiksēto, otrdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Anda Asere, 25.11.2014

Jānis Spoģis

Foto: LETA

Fiksētā interneta piedāvātāji norāda, ka mobilais internets ir papildu, nevis pamatizvēle, savukārt mobilā interneta nodrošinātāji uzsver, ka tas stāv plecu pie pleca tradicionālajam internetam, un ir daļa klientu, kuri fiksētā pieslēguma vietā izvēlas mobilo. Tiesa, ieraudzīt objektīvu ainu pašlaik ir faktiski neiespējami – konkurences apstākļos uzņēmumi datus atklāj skopi.

Ar mobilo nepietiek

«Cilvēkiem ir svarīga piekļuve informācijai un savām lietojumprogrammām neatkarīgi no izmantotās ierīces vai interneta pieslēguma veida. Līdz ar mobilo internetu patērētājiem parādās vairāk izvēles iespēju interneta pakalpojumiem, bet fiksētā interneta lietošanas apjomu tas neietekmē – mobilais internets vairāk ir papildu iespēja, nevis pamatizvēle. Tas ir ērts, piemēram, esot ceļā. Tomēr, atgriežoties mājās vai citur, kur ir fiksētais internets, cilvēks parasti arī savu mobilo ierīci pārslēdz uz fiksēto internetu, jo tas parasti ir ātrāks, stabilāks un lētāks. Mobilais internets ir alternatīva arī tādos gadījumos, kad fiksēto internetu ierīkot nav iespējams vai arī tas ir ļoti dārgi. Tad jārēķinās ar mobilā interneta pakalpojuma augstāku cenu kopumā un, iespējams, kādiem apjoma limitiem,» saka Elizabete Podinska, Baltcom mārketinga vadītāja. Pēc viņas teiktā, mobilais internets vismaz šobrīd ir ievērojami dārgāks un, ņemot vērā tehnoloģiju attīstībai un tīkla pārklājuma izveidošanai nepieciešamās milzīgās investīcijas, mobilā interneta pakalpojumu cenu samazinājums tuvākajā laikā esot maz ticams. Pieredze liecinot, ka aktīvāko tehnoloģiju lietotāju vēlmes pēc datu pārraides un darbības ātruma vienmēr pārsniedzot tehnoloģiju sniegtās iespējas neatkarīgi no tā, cik ātri tās attīstās.

E. Podinska prognozē, ka mobilā interneta tehnoloģiskās iespējas vēl ilgi nepanākšot fiksēto interneta pieslēgumu. Tāpēc vismaz pārskatāmā nākotnē fiksētais un mobilais internets pastāvēšot «plecu pie pleca», katram no tiem nodrošinot dažādas vajadzības atšķirīgās lietošanas situācijās, un abām tehnoloģijām turpinot strauji attīstīties.

Pietiek ar mobilo

Savukārt Jānis Spoģis, Tele2 komercdirektors, akcentē, ka pēdējos piecos gados mobilais internets ir straujāk augošais pakalpojums mobilo sakaru nozarē un arī turpmāk lielākā konkurence nozarē būs mobilā interneta jomā. Viņš arī norāda, ka būtiski pieaugot to iedzīvotāju skaits, kas izvēlas mobilo internetu kā vienīgo, ar to aizvietojot fiksēto pieslēgumu. «Cilvēki dod priekšroku mobilitātei, ko nevar nodrošināt fiksētais interneta pieslēgums. Tāpat bieži vien jau 3G interneta ātrums un klienta pieredze ir labāka, nekā lietojot DSL pieslēgumu. Līdz ar 4G interneta plašāku pieejamību redzam, ka iedzīvotāji arvien aktīvāk mobilo internetu lieto telefonos un datoros, kā arī kā vienīgo interneta pieslēgumu mājās, izvēloties wi-fi rūteri,» saka J. Spoģis. Arī Bite Latvija komercdirektore Kristīne Britāne teic, ka jaunās tehnoloģijas (4G un 4G+) spēj nodrošināt ātru internetu un spēj sacensties ar fiksēto internetu, taču fiksētais internets attīstās un var nodrošināt vēl lielāku ātrumu. Visbiežāk tas esot lielajās pilsētās, kur pieejams optiskais pieslēgums. «Lielākā mobilā interneta priekšrocība ir mobilitāte, ko tā sniedz klientiem, jo to pārsvarā izmanto ārpus mājas vai biroja,» piebilst K. Britāne.

Turpretī Lattelecom Interneta un balss biznesa daļas direktors Edgars Strods pieļauj, ka cilvēku skaits, kuri izvēlas tikai mobilo internetu datu pārraidei, esot niecīgs. «Visbiežāk lietotāji mobilo internetu izmanto kā papildu pieslēgumu, lai nodrošinātu sev nepārtrauktu piekļuvi internetam arī vietās, kur cits interneta pieslēguma veids nav pieejams,» viņš teic.

Visu rakstu Mobilais internets elpo pakausī fiksētajam lasiet 25. novembra laikrakstā Dienas Bizness.

Jaunākais izdevums