Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

"Magnalysis" strādā pie diagnostisko attēlu rekonstrukcijas, analīzes un uzglabāšanas tehnoloģijas, kas ļaus pat par 50% samazināt magnētiskās rezonanses izmeklējumu rezultātu iegūšanai nepieciešamo laiku.

"Radiologi saskaras ar vairākām problēmām – slimnīcu IT sistēmas ir novecojušas un rīki, ko ārsti izmanto, neatbilst mūsdienu prasībām. Ārsti pēta un apraksta izmeklējumu attēlus atsevišķos datoros – vienā skatās bildes, bet citā tās apraksta. Man nešķiet pareizi, ka profesionāļiem šādi jātērē savs laiks. Mēs esam atraduši nišu, kur varam piedāvāt viedo risinājumu, lai palīdzētu radiologiem ikdienas darbā – mūsu platforma iecerēta kā vienots radioloģijas portāls, kur ārstiem būtu iespēja apskatīt radioloģisko izmeklējumu bildes un aprakstīt tās vienā sistēmā, kā arī veikt piezīmes ar balsi" stāsta Ņikita Stepanovs, medicīnas tehnoloģiju jaunuzņēmuma "Magnalysis" vadītājs.

Jūnija beigās tiks sākts risinājuma pilotprojekts. Šajā fāzē ārsts varēs pieslēgties slimnīcas datubāzei no jebkuras vietas, atlasīt pacientus, redzēt un aprakstīt attēlus. Būšot pieejami dažādi rīki, kas ļaus, piemēram, atlasīt konkrētu vietu, to pietuvināt, izmērīt. Ņ. Stepanovs teic, ka sistēma piedāvās aprakstu veidnes. Šobrīd esošajās sistēmās arī ir veidnes, bet tās neesot standartizētas. "Veidnes tiks standartizētas, pie tā strādā jaudīga rezidentu komanda. Vēlamies, lai mūsu pirmajā solī ārstiem ir ērti strādāt," viņš uzsver.

Ar laiku plānots pievienot mākslīgā intelekta risinājumu. "Latvijā ir cilvēki, kuri māk izstrādāt viedos risinājumus, bet praktiski tie netiek īpaši plaši izmantoti. Gribam ieviest mākslīgo intelektu radioloģisko attēlu izskatīšanā, lai palīdzētu ārstiem ikdienas darbā paātrināt attēlu aprakstīšanu un sniegt pacientiem augstāku pakalpojuma kvalitāti. Tas, ka ārstiem būs jātērē mazāk laika aprakstu veikšanai, varētu palīdzēt mazināt rindas un dot vairāk laika strādāt ar pacientiem, nevis pildīt veidlapas," saka Ņ. Stepanovs.

Pilotprojektā mākslīgā intelekta papildinājums nebūs pieejams. "Medicīnā ir vajadzīga augsta precizitāte – ja pielaidīsim kaut mazāko kļūdu, ārsti ar mums nestrādās. Tāpēc sākumā vajag panākt augstu precizitātes pakāpi," viņš uzsver.

Vaicāts par konkurenci, Ņ. Stepanovs teic, ka radioloģijas nozare ir visai noslēgta un lielie spēlētāji nevēlas citiem atklāt, kā atklāt augstāku attēla kvalitāti vai kādus algoritmus izmanto, kas esot gluži saprotams. "Sacensties ar lielajām kompānijām nevaram, bet esam atraduši nišu un varam piedāvāt risinājumu, ko citi šobrīd nepiedāvā. Jā, Eiropā ir līdzīgi risinājumi, bet tie uztrenē mākslīgā intelekta tīklu, kas spēj atrast konkrētu slimību, bet mūsu spektrs būs plašāks un varēsi "pamanīt" vairāk saslimšanu. Līdz galam šis rīks vēl nav gatavs, tāpēc pagaidām nevēlos saukt konkrētu skaitu slimību, ko mēs varētu konstatēt," viņš norāda.

Uzņēmums piedalījās nesen notikušajā programmā "Prototron". Stāstot par to, kā notika dalība programmā, Ņ. Stepanovs teic, ka savā ziņā pandēmija nāca par labu, jo komandai nebija jābrauc uz Tallinu un tā vietā katrs varēja strādāt no mājām.

70 tūkstoši eiro Prototron komandām 

Pirmās vienotās Latvijas un Igaunijas "Prototron" programmas komandās iegulda 70 tūkstošus eiro....

Uzņēmumam tika sniegta palīdzība biznesa plāna izstrādē, mājaslapas pārveidošanā, kā arī bija iespēja tikties ar dažādiem ekspertiem un mentoriem. Viņš uzsver, ka visvērtīgākās bija tikšanās ar biznesa mentoriem, jo šis projekts sācies kā zinātnisks projekts, bet uzņēmējs vēlas to komercializēt.

Februārī notiekošajā konferencē "TechChill2020" uzņēmums tika atzīts par vienu no desmit labākajiem medicīnas tehnoloģiju jaunuzņēmumiem konkursā "50 Founders Battle". Uzņēmums uzvarējis arī konkursā "Falling Walls Lab Riga", kas deva iespēju prezentēt savu risinājumu dažādu jomu speciālistiem Berlīnē. Šobrīd par risinājumu izrāda interesi arī speciālisti no Skandināvijas valstīm.

Šobrīd jaunuzņēmums strādā apvienotajā Rīgas Tehniskās universitātes un Latvijas Universitātes inkubatorā.

RTU un LU kopīgs inkubators 

Līdz 15. martam studenti var pieteikt idejas jaunā Rīgas Tehniskā universitātes (RTU)...

Jaunuzņēmums šo produktu attīsta jau otro gadu. Pirmā algoritma izstrādi tas veica pērn vasarā, kurā tika izmatoti seši tūkstoši datortomogrāfijas attēlu un kuru apstrādei bija 80% precizitāte.

Runājot par izaicinājumiem, Ņ. Stepanovs teic, ka ne visi ārsti ir atvērti jauniem risinājumiem medicīnā, jo nozare ir diezgan konservatīva. "Mēs dzīvojam 21. gadsimtā, ko sauc par pēc-digitalizācijas ēru, bet medicīnā digitalizācija vēl nav notikusi. Ārsti tic tikai pierādījumos balstītiem risinājumiem. Tāpēc viss, ko ražojam, ir balstīts zinātnē, lai ārsti var mums uzticēties," saka Ņ. Stepanovs.

Tālākā nākotnē uzņēmums vēlas radīt mākoņrisinājumā balstītu tehnoloģiju, kas uzlabos magnētiskās rezonanses skenēšanas ātrumu un precizitāti. Atšķirībā no tradicionālās metodes, kad skenēšana tiek novērtēta pēc stundu ilgas procedūras, "Magnalysis" izmanto mākslīgā intelekta metodes, lai reālā laikā veiktu attēlu rekonstrukciju un analīzi. Sistēma ir domāta radiologiem un ķirurgiem, kuriem nepieciešams iegūt ātras un augstas kvalitātes magnētiskās rezonanses skenējumus.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pirmās vienotās Latvijas un Igaunijas "Prototron" programmas komandās iegulda 70 tūkstošus eiro.

"Prototron" programma nodrošina mentoringu un palīdz izstrādāt strādājošu prototipu, ieguldot uzņēmumos līdz 35 tūkstošiem eiro, neņemot pretī kapitāldaļas par to. Organizāciju 2012. gadā Igaunijā dibināja "Swedbank", "TalTech" un Tallinas zinātnes parks "Tehnopol". Šogad organizācijai pievienojās jauni partneri – Tartu Universitāte, kā arī jaunuzņēmumu akselerators "Buildit Latvia", kas deva iespēju komandām no Latvijas piedalīties konkursā.

Šī gada pavasarī īstenotajā "Prototron" programmā Igaunijā un Latvijā tika saņemti vairāk nekā 300 pieteikumi, no kuriem 74 bija no Latvijas. "Ja godīgi, esmu nedaudz pārsteigts par nelielo pieteikumu skaitu no Latvijas. Manuprāt, šī programma ir viena no labākajām un izdevīgākajām no jaunuzņēmuma skatupunkta. Varbūt bija pieejama pārāk maz informācijas par programmu, varbūt ir pārsātinājums tirgū? Taču kopumā esmu apmierināts ar rezultātu un "Buildit Latvia" dalība gan organizatoriskajā, gan finansiālajā daļā ir bijusi lietderīga," norāda Matīss Neimanis, "Buildit Latvia" vadošais partneris.

Komentāri

Pievienot komentāru