Jaunākais izdevums

Salīdzinot datus par iedzīvotāju kredītreitingu brīdī, kad tiek noslēgts aizdevuma līgums, banku un nebanku sektorā redzams ievērojams kontrasts. Lielākajai daļai – 60 % – banku klientu ir ļoti labs (A), labs (B) vai vidējs (C) kredītreitings, kamēr 54 % nebanku sektora klientu kredītreitings ir slikts (D) vai ļoti slikts (E), liecina AS "Kredītinformācijas Birojs" (KIB) apkopotā informācija.

Tāpat dati rāda, ka aptuveni 7 % aizņēmēju ir vairāk nekā pieci aktīvi aizdevuma līgumi, bet 3,5 % ir saistības pie vairāk nekā pieciem dažādiem kreditoriem.

Tirgus izaugsme viļņveidīgaPēdējo 3 gadu laikā no 2022. līdz 2024. gadam patēriņa kreditēšanas tirgus attīstība bijusi svārstīga. Banku sektorā visaktīvākais bijis 2023. gads – noslēgts par 21 % vairāk līgumu nekā gadu iepriekš. Taču 2024. gadā piedzīvots 12 % kritums. Vienlaikus kopējā aizdevumu summa banku sektorā turpinājusi augt.

Nebanku sektorā šajā periodā vērojams noslēgto līgumu skaita kritums, 2023. gadā tas samazinājies par 6 %, bet 2024. gadā vēl par 4 %, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem. Vislielākā kopējā noslēgto patēriņa kredītlīgumu summa ir bijusi 2023. gadā.

“Neskatoties uz ģeopolitiskajiem satricinājumiem un neskaidru valsts ekonomisko attīstību, patēriņa tirgus ir bijis viļņveidīgs, bet salīdzinoši stabils. Kopējā summa, ko iedzīvotāji saņēmuši pie banku un nebanku aizdevējiem ir ļoti līdzīga. Vienlaikus joprojām vērojama tendence, ka nebanku sektorā aizņemas iedzīvotāji ar sliktāku kredītreitingu, kas ir papildu risks aizdevējam,” atgādina Intars Miķelsons, KIB valdes loceklis.

Dati apliecina, ka banku sektorā kreditēšanas nosacījumi ir piesardzīgāki – tikai 13 % klientu patēriņa kredīta līguma slēgšanas brīdī ir slikts kredītreitings, kamēr nebanku sektorā šādu klientu īpatsvars ir divkāršs – 27 %.

Savukārt ļoti labs (A) vai labs (B) kredītreitings ir katram trešajam (31 %) banku klientam, bet nebanku sektorā – tikai katram piektajam (20 %).

“Aizņemšanās vienmēr ir saistīta ar risku ne tikai aizdevējam, bet arī pašam aizņēmējam. Ja aizdevumu nevarēs atmaksāt, tiks piemēroti soda procenti, bet ilgstoša nemaksāšana var novest līdz maksātnespējai. Tas būtiski ierobežo iespējas nākotnē saņemt aizdevumus un laba kredītreitinga atgūšana būs ļoti ilgstošs process,” saka I. Miķelsons.

Pusei (51 %) patēriņa kredīta ņēmēju ir viens aktīvs aizdevuma līgums, katram ceturtajam (24 %) ir divi aktīvi līgumi, katram desmitajam (12%) – trīs līgumi. Savukārt 7 % aizņēmēju ir vairāk nekā pieci aktīvi aizņēmuma līgumi.

“Palielinoties līgumu skaitam, ir vērojams, ka būtiski pieaug aizņēmēju īpatsvars ar ļoti sliktu (E) kredītreitingu. Kamēr pie viena vai diviem līgumiem tādu ir 14 %, pie vairāk nekā 6 līgumiem jau 52 %. Turklāt 3,5 % ir saistības pie vairāk nekā pieciem dažādiem kreditoriem. Lai atmaksu atvieglotu, iespējams šiem klientiem ir vērts apsvērt kredītu apvienošanas iespēju,” rekomendē I. Miķelsons.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) pieņēmis lēmumu pret AS “4Finance”, plašāk pazīstams ar zīmoliem SMScredit.lv, Ondo.lv un Vivus.lv, par īstenotu negodīgu komercpraksi - nepietiekamu kredītņēmēju maksātspējas vērtēšanu.

Sabiedrība datus par patērētāja saistībām saņēmusi tikai no viena no kredītinformācijas birojiem jeb tikai no AS “Crefo birojs”, kas ir pretrunā ar Patērētāju tiesību aizsardzības likumu. Sabiedrība patērētājiem izsniegusi aizdevumus, kaut gan tos nedrīkstēja piešķirt, ja būtu zināma informācija par patērētāja visām esošajām saistībām.

PTAC piemērojis soda naudu 285 000 eiro apmērā. Saskaņā ar Negodīgas komercprakses aizsardzības likumu maksimālā piemērojamā soda nauda par negodīgas komercprakses pārkāpumiem Latvijā ir 300 000 eiro. Soda noteikšanā PTAC ņēma vērā to, ka Sabiedrība labprātīgi piekrita un nodrošināja datu saņemšanu no visiem kredītinformācijas birojiem.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nebanku kreditētājs AS "4finance", kas strādā ar zīmoliem "smscredit.lv", "ondo.lv" un "vivus.lv", pārsūdzēs Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) piemēroto 285 000 eiro sodu par nepietiekamu kredītņēmēju maksātspējas vērtēšanu, norādīja "4finance" pārstāvji.

""4finance" kvalitatīvas kreditēšanas pamatā ir rūpīga maksātspējas pārbaude," atzīmēja uzņēmuma pārstāvji, paužot pārliecību, ka kompānija gan iepriekš, gan arī šobrīd kreditē atbilstoši spēkā esošajam regulējumam.

"4finance" PTAC lēmumu pārsūdzēs, norādīja kompānijā.

Jau ziņots, ka PTAC piemērojis "4finance" sodu 285 000 eiro apmērā par negodīgu komercpraksi - nepietiekamu kredītņēmēju maksātspējas vērtēšanu.

Pēc PTAC skaidrotā, kompānija patērētājiem izsniegusi aizdevumus, lai gan tos nedrīkstēja piešķirt, ja tā būtu apzinājusi visu informāciju par patērētāja esošajām saistībām.

PTAC norādīja, ka Patērētāju tiesību aizsardzības likums uzliek pienākumu kredīta devējam, iegūt informāciju, kas iekļauta visu kredītinformācijas biroju datubāzēs, un šobrīd Latvijā ir divi kredītinformācijas biroji - AS "Kredītinformācijas birojs" un AS "Crefo birojs". Taču "4finance" datus par patērētāja saistībām saņēmusi tikai no viena kredītinformācijas biroja - "Crefo birojs", tādējādi pārkāpjot Patērētāju tiesību aizsardzības likumu.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Aizvadītajā gadā, salīdzinot ar 2023. gadu, par 10,5 % augusi kredītiestāžu izsniegtā aizdevumu summa maziem un vidējiem uzņēmumiem (MVU). Pērn tā sasniegusi vairāk nekā 725 miljonus eiro, liecina AS "Kredītinformācijas Birojs" (KIB) apkopotā informācija.

Visbiežāk kreditēti tirdzniecības uzņēmumi, lauksaimniecības un mežsaimniecības uzņēmumi, kā arī biznesi, kas sniedz profesionālos, zinātniskos vai tehniskos pakalpojumus.

Neskatoties uz kopējās summas pieaugumu, aizņēmēju un no jauna slēgto līgumu skaits saglabājies teju nemainīgs un pieaudzis par nepilniem 2 %.

“Lai gan pērn vasaras vidū Eiropas Centrālā banka sāka procenta likmju samazināšanu, tās joprojām saglabājās augstas un gada otrajā pusē nebija vērojams būtisks izsniegto kredītu pieaugums MVU sektoram. Var teikt, ka tas saglabājies 2023. gada līmenī. Tā kā likmju samazināšanas tendence turpinās, šogad kreditēšana varētu piedzīvot straujāku izaugsmi – jo mazāka būs procentu likme, jo vairāk uzņēmumi varēs atļauties aizņemties,” prognozē Intars Miķelsons, KIB valdes loceklis.

Finanses

Par vienīgo Creditreform Latvija kapitāldaļu turētāju kļūst B2Kapital Holding

Db.lv,19.03.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

B2Kapital Holding S.a.r.l (B2 Impact ASA grupa) ir kļuvis par vienīgo SIA Creditreform Latvija kapitāldaļu turētāju, iegūstot 100% kapitāldaļu.

Līdz šim uzņēmumam piederēja 99,5% kapitāldaļu, un šī iegāde ļauj B2 Impact pilnībā pārņemt parādu atgūšanas operācijas un stiprināt savu klātbūtni vietējā tirgū.

SIA Creditreform Latvija meitas uzņēmums SIA CREDITREFORM Rating kļūst par 100% Vācijas kompānijas Verband der Vereine Creditreform e. V. (VVC) dalībnieku, kas pārstāv Creditreform starptautisko organizāciju, darbojoties 22 Eiropas valstīs, kā arī Ķīnā un Turcijā.

B2 Impact pilnībā pārņem saimniecisko darbību, kas saistīta ar parādu atgūšanu un kredītportfeļu iegādi, savukārt SIA Creditreform Rating fokuss tiks koncentrēts tieši kredītinformācijas biznesa attīstības virzienā gan privātpersonu, gan juridisko personu segmentos.