Nordea un DNB jaunveidojamās bankas fokuss - vietējie uzņēmumi un uzņēmēji 

Skandināvijas banku DNB un Nordea apvienotās bankas Baltijas valstīs tirgus daļa reģionā varētu būt aptuveni 20%. Apvienotās bankas galvenā mērķauditorija būs vietējie uzņēmumi un uzņēmēji, intervijā pastāstīja jaunveidojamās bankas izpilddirektors Erki Rāzuke.

LETA, 2017. gada 15. februāris plkst. 8:06

Jaunveidojamās bankas izpilddirektors Erki Rāzuke.

Foto: Ieva Makare/LETA

«Neesam kādreizējo krājbanku mantinieki un, visdrīzāk, nebūsim tik plaši pieejami kā daži citi tirgus spēlētāji. Mēs būsim koncentrētāki, un es lēšu, ka mūsu tirgus daļa būs aptuveni 20%. Mūsu galvenā mērķauditorija būs vietējie uzņēmumi un uzņēmēji. Tieši no viņiem ir atkarīgas mūsu ekonomikas, un tādēļ mēs vēlamies būt labi partneri,» sacīja Rāzuke.

Pēc viņa teiktā, jaunveidojamās bankas mērķis ir būt redzamiem un jūtamiem Baltijas tirgū, taču tirgus daļa pati par sevi vēl nenodrošina labus darbības rezultātus. «Tādēļ mēs tomēr būsim selektīvi, un mūsu mērķis nav būt «bankai ikvienam». Mums ir jāveido fokuss, un tas noteikti ir vietējās kompānijas, uzņēmēji un arī vietējie uzkrājumi. Vienlaikus noteikti būs pietiekami daudz cilvēki, kuri labprāt izmantos citu banku pakalpojumus. Viena piektdaļa tirgus ir optimāli, lai varētu nodrošināt labu biznesu,» skaidroja bankas vadītājs.

Lai sāktu Nordea un DNB bankas Baltijas biznesu apvienošanu, vēl nepieciešams saņemt konkurences un finanšu tirgus uzraugu atļaujas. Sava piekrišana apvienošanai ir jādod kopumā septiņām institūcijām - Baltijas valstu regulatoriem un konkurences uzraugiem, kā arī Eiropas Centrālajai bankai. «Mēs sniedzam visu informāciju un ceram, ka šis process noritēs gludi. Bet mēs šo procesu nevaram kontrolēt, tādēļ, protams, pastāv arī aizkavēšanās riski,» teica Rāzuke. Vienlaikus viņš pauda pārliecību, ka notiek virzība pareizajā virzienā un abu banku Baltijas biznesa apvienošana būs ieguvums visiem - klientiem, tirgum, arī banku īpašniekiem, jo biznesa sniegums sāks uzlaboties.

Rāzuke vērtēja, ka abu banku Baltijas biznesa apvienošana ir ļoti sarežģīts darījums. Galvenais izaicinājums būs nodrošināt, lai šī procesa laikā tiek saglabāts labs servisa līmenis banku klientiem. Jaunveidojamās bankas vadītājs lēsa, ka kopumā līdz banku pilnīgai apvienošanai, visu sistēmu integrācijai varētu būt nepieciešami aptuveni trīs gadi.

Pašlaik rit darbs pie jaunās bankas zīmola izstrādes. Rāzuke atzina, ka mūsdienās jau gandrīz visa vārdnīca ir juridiski aizsargāta. Tāpēc, tikko rodas kāda ideja, uzreiz jāpārbauda, vai pasaulē jau kāds neizmanto šādu vārdu un tas nav aizsargāts. «Protams, mums ir kandidāti uz jauno nosaukumu. Bet no sākuma mēs gribam veikt juridisko pārbaudi, lai mēs nenonāktu situācijā, ka vēlāk kāds pret mums var vērst pretenzijas,» paskaidroja jaunveidojamās bankas vadītājs.

Rāzuke noraidīja izskanējušos minējumus, ka apvienotā banka paredzēta pārdošanai, tieši pretēji - mērķis ir strādāt Baltijas valstu tirgū ilgtermiņā. DNB un Nordea akcionāri pie idejas par Baltijas biznesa apvienošanu strādājuši vairāk nekā divus gadus, un šī iecere tiek īstenota, lai uzlabotu biznesa sniegumu. «Mērķis ir izveidot ļoti labu uzraudzības padomi, izveidot spējīgu vadības komandu un saglabāt visas zināšanas un finansiālo atbalstu, kāds tas ir bijis. Taču viņi negatavojas nevienam teikt, kas ir jādara, jo tas vairs nebūs ne Nordea, ne DNB darbs. Domāju, ka šī ir labākā lieta, kura banku industrijā ir notikusi pēdējo desmit gadu laikā. Mums Baltijā ir bankas, kuras arī līdz šim ir bijušas pietiekami spēcīgas, bet mērķis ir padarīt tās vēl labākas,» teica Rāzuke. Viņš vērsa uzmanību, ka jaunās bankas kapitāls veidos teju divus miljardus eiro, un gandrīz četru miljardu eiro finansējumu tai sniegs mātesbankas. «Kur šajā reģionā ir pircējs, kurš varētu iztērēt gandrīz sešus miljardus eiro? Seši miljardi eiro arī pasaules mērogā ir liela summa,» sacīja jaunveidojamās bankas vadītājs.

Rāzuke uzsvēra, ka mērķis ir ilgtermiņā strādāt Baltijas tirgū un tiek domāts arī par akciju kotāciju vietējās biržās. Tas ir iecerētais attīstības virziens nākotnei. «Ja mēs veidojam vietējo banku, tad vietējiem investoriem, ar kuriem mēs gribam ļoti cieši sadarboties, ir jāvar arī šajā bankā ieguldīt, un mūsu darbiniekiem ir jābūt iespējai kļūt par līdzīpašniekiem,» sacīja Rāzuke. Viņš lēsa, ka līdz brīdim, kad varētu izteikt akciju sākotnējo piedāvājumu, varētu paiet trīs vai pat vēl vairāki gadi.

Par plāniem apvienot Nordea un DNB bankas biznesu Baltijā tika paziņots pērn augusta beigās, savukārt novembrī tika paziņots par Rāzukes iecelšanu apvienotās bankas valdes priekšsēdētāja amatā un Nila Melngaiļa iecelšanu Baltijas organizācijas padomes priekšsēdētāja amatā. Nordea un DNB bankas Baltijas darbības apvienošanu plānots pabeigt šā gada otrajā ceturksnī. Apvienotā banka būs otrs lielākais spēlētājs Baltijas valstīs.


 

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2017. gada 12. janvāris plkst. 8:40

Līdz februāra beigām būtu jābūt saņemtām nepieciešamajām konkurences un finanšu...

2017. gada 04. janvāris plkst. 10:35

Ziemeļvalstu lielākās bankas pārstrukturēšanās pasākumi atsevišķus finanšu...

2016. gada 09. novembris plkst. 12:34

ASV prezidenta vēlēšanām esmu sekojis līdzi jau no paša sākuma, portālam db.lv...

2016. gada 31. oktobris plkst. 10:08

Turpmāk DNB bankas prezidenta un valdes priekšsēdētāja amata pienākumus veiks ilggadējais...

2016. gada 28. oktobris plkst. 13:14

DNB grupa Latvijā 2016. gada pirmos deviņus mēnešus ir noslēgusi ar 28,9...

Nepalaid garām

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

Anda Šmitmane ēdināšanas biznesā Tukumā darbojas jau 20 gadus. Viņa atzīst, ka...

Mazumtirdzniecības tīkls Rimi pirmdien prezentēja pirmo veikalu Latvijā ar pašapkalpošanās skeneriem....

Pēdējā laikā būtiski pieaudzis elektrisko skrejriteņu vandālisma gadījumu skaits, stāsta koplietošanas...

Vai bērnam ir jābūt algas grāmatiņā, lai saņemtu IIN atvieglojumus jeb -...

«Pastāvēs, kas pārmainīsies - šis ir par mums un tieši tamdēļ mēs...

No šīs sadaļas
2017. gada 13. februāris plkst. 13:50

Pasaulē vecākā banka - Itālijas Banca Monte dei Paschi di Siena (BMPS)...

2017. gada 10. februāris plkst. 11:49

Šodien, 10. februārī, SEB banka uzsāk pāreju uz jauno IT sistēmu. Jaunās...

2017. gada 10. februāris plkst. 8:28

Norvik Bankas 25. jubilejas gada ietvaros, maija sākumā, Londonas Apollo Theater būs...

2017. gada 08. februāris plkst. 17:41

Zviedrijas banku grupas SEB Group padome prezidenta un valdes priekšsēdētāja amatā apstiprinājusi...

2017. gada 06. februāris plkst. 15:41

Neraugoties uz globālajiem politiskajiem procesiem, kas ietekmējuši arī finanšu tirgu,...

2017. gada 06. februāris plkst. 8:34

Sabiedriskajā transportā banku karšu izmantošanu vēl aizvien neparedz, pirmdien raksta...

2017. gada 03. februāris plkst. 10:58

Piešķirot kredītlīniju apgrozāmo līdzekļu papildināšanai 4,5 miljonu eiro apmērā,...

2017. gada 02. februāris plkst. 15:40

Grūtībās nonākusī Vācijas banka Deutsche Bank pērn strādājusi ar 1,4 miljardu eiro...

2017. gada 02. februāris plkst. 13:03

AS Swedbank Latvija peļņa 2016.gadā sasniedza 104 miljonus eiro, kas ir par...

2017. gada 02. februāris plkst. 12:38

2016.gadā Danske Bank Latvijā no sava pamata biznesa guva peļņu pirms uzkrājumiem...