Osta – Liepājas metalurga sāgas centrā

2013. gada 15. maijs plkst. 7:45
Autors: Vēsma Lēvalde - Elīna Pankovska
Dalies ar šo rakstu

Potenciālo investoru galvenais interešu objekts varētu būt Liepājas metalurga meitasuzņēmums Liepājas osta LM.

A/s Liepājas metalurgs pēc 14. maijā notikušās kratīšanas, ko uzņēmumā un tā vadības dzīvesvietās veica Valsts policija kopā ar pretterorisma vienību Omega, izplatīja paziņojumu, kurā norādīts: «A/s Liepājas metalurgs vadības ieskatā šodienas darbības ir veiktas tikai un vienīgi ar mērķi sacelt ažiotāžu, graut uzņēmuma reputāciju sadarbības partneru acīs, diskreditēt vienu no Latvijas lielākajiem nodokļu maksātājiem un darba vietu nodrošinātājiem, kas pēc mūsu domām ir politisks pasūtījums ar mērķi – 
sagraut pilnībā uzņēmumu.» 


Vienlaikus notikumu un ap
stākļu analīze vedina domāt, ka cīņas mērķis patiesībā ir cits – stabils bizness Liepājas ostā. LSEZ AS Liepājas osta LM ir lielākais Liepājas ostas uzņēmums, kas apsaimnieko vērtīgākās dziļūdens piestātnes Liepājas ostā. Tā darbības veids ir kravu pieņemšana, apstrāde un pārkraušana, kuģu fraktēšana un aģentēšana. 


Viens no interesentiem ir metāla vairumtirdzniecības uzņēmums Stemcor UK, Ltd. Ja var uzticēties publiskotajam dokumentam, kas, iespējams, ir starptautiskās auditorkompānijas Ernst&Young ziņojums, tad viens no faktiem, kam ir negatīva ietekme (aptuveni 2,1 milj. Ls apmērā) uz LM finansēm 2013.gadā, ir vienošanās ar Stemcor par parādu atmaksas grafiku apmaiņā pret Liepājas osta LM kapitāldaļu ķīlu. Grafiks paredz, ka uzņēmums 2013. gadā atmaksā 2,1 milj. Ls. Atmaksa netika ņemta vērā 2013. gada budžetā, kas vedina domāt, ka tika plānota parāda kapitalizācija. Vienlaikus VAS Latvenergo ar tiesas lēmumu panāca aizliegumu atsavināt vai ieķīlāt LM piederošās Liepājas osta LM akcijas (91,6%). 


«Tas viss ir ļoti cieši saistīts,» jautāts, vai ostas uzņēmums šobrīd nav vērtīgāks par rūpnīcu, DB atzina viens no mazākuma akcionāriem Guntis Vilnītis. Viņš norādīja, ka rūpnīca tikai tāpēc var ieinteresēt investorus, ka tai ir tieša izeja uz ostu un attiecīgi zemākas transporta izmaksas nekā iekšzemes ražotājiem. Savukārt viens no lielajiem akcionāriem Kirovs Lipmans neizslēdz domu, ka Stemcor intereses varētu būt drīzāk saistītas ar ostu nekā ražošanu.

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

Dalies ar šo rakstu