Papildināta - Lai izvairītos no Āfrikas cūku mēra, uz robežas būvēs žogu 

Viens no pasākumiem, ar kura palīdzību tiek plānots ierobežot bīstamā Āfrikas cūku mēra izplatību no Krievijas un Baltkrievijas, būs žoga būvēšana uz robežām ar mērķi neļaut brīvi pārvietoties infekcijas iznēsātājām - mežacūkām. Plānots, ka vērienīgās būves izmaksas segs Eiropas Savienība (ES).

LETA, 30.7.2013

(Ziņa papildināta ar  6., 11. un 12. rindkopu)

To pēc Viļņā notikušās Lietuvas, Latvijas, Igaunijas un Polijas veterinārijas dienestu vadītāju tikšanās atzina Pārtikas un veterinārā dienesta ģenerāldirektors Māris Balodis.

Žogs tiks būvēts visā garumā pa Polijas, Lietuvas, Latvijas un Igaunijas robežām ar Krieviju un Baltkrieviju. Tikai tādā veidā var nepieļaut mežacūku pārvietošanos, skaidroja M. Balodis.

Viņš arī atzīmēja, ka tik vērienīgas būves izmaksas būs ļoti lielas, līdz ar to finansējums tiks pieprasīts no ES. Attiecīgu prasību jau patlaban kā ES prezidējošā valsts gatavo Lietuva.

«Lietuvas pusē izmaksas varētu būt vismaz desmit miljoni eiro, arī pie mums - ne mazāk. Ņemot vērā, ka slimība ir ļoti bīstama, izmaksas tiks lūgts segt ES,» norādīja PVD vadītājs.

Savukārt Lietuvas pārstāvji lēš, ka viņu teritorijā izmaksas varētu sasniegt līdz pat 15 miljoniem eiro. Lietuvas Valsts pārtikas un veterinārijas dienesta direktors Jons Miļus pavēstīja, ka desmit miljoni eiro būs nepieciešami, lai uzbūvētu žogu savvaļas dzīvnieku migrācijas ceļa ierobežošanai, turklāt vēl 3,5 miljoni eiro varētu būt nepieciešami, lai uzbūvētu un aprīkotu speciālas telpas transportlīdzekļu dezinficēšanai ziemā pierobežu joslā. Vēl 0,5 miljoni eiro tiks paredzēti dezinficēšanas materiālu iegādei uzbūvētajos angāros. Līdz ar to kopējie izdevumi tuvāko mēnešu laikā varētu sasniegt 14-15 miljonus eiro.

M. Balodis pauda, ka otrs profilakses pasākums būs novērst riskus, kas saistās ar pasažieru bagāžas pārbaudi. Saistībā ar to visu valstu veterinārie dienesti lūgs finansējumu valdībām speciālu suņu iegādei, kas inspektoriem palīdzēs atklāt neatļautās gaļas produkcijas klātbūtni bagāžā.

«Trešais profilakses pasākums būs tā dēvēto buferzonu izveide gar robežām, kur tiks aizliegts turēt cūkas. Šeit gan ir nelielas domstarpības, jo lietuvieši vēlas noteikt 10 kilometru zonu gar robežu, mēs tam nepiekrītam. Latvijas pieredze ar klasisko cūku mēri rāda, ka šāda zona sekmē nelegālu cūku turēšanu, līdz ar to vēlāk būs ļoti grūti izsekot, kurās sētās cūkas vispār ir turētas,» atzina M. Balodis.

Jautāts, kas notiks gadījumā, ja, neraugoties uz visiem profilakses pasākumiem, bīstamā slimība tomēr izplatīsies Latvijā, viņš sacīja, ka tad tiks iznīcināts viss inficētais ganāmpulks, noteikta karantīnas zona, aizliegta dzīvnieku pārvietošana utt.

«Patlaban tiek darīts viss, lai slimību nepieļautu, jo mēra izplatīšanās gadījumā sekas var būt ārkārtīgi nopietnas, atstājot graujošu ietekmi uz visu cūkgaļas tirgu,» rezumēja PVD vadītājs.

Igaunijas puse pagājušajā nedēļā paziņoja, ka bīstamas slimības izplatīšanās valstī ir maz ticama. Igaunijas Veterinārās un pārtikas padomes ģenerāldirektora vietnieks Olevs Kalda norādīja, ka Igaunijā netiek ievesta cūkgaļa no Krievijas, turklāt tiek īstenoti pietiekoši spēcīgi pasākumi importētās cūku barības pārbaudei un kontrolei, tajā pašā laikā sertifikācijas sistēma izslēdz mēra uzliesmojuma iespējas valsts teritorijā.

Savukārt Viļņa 2,5 mēnešu laikā ir iztērējusi cīņai ar epidēmijas draudiem aptuveni 200 tūkst. eiro, līdz ar to veterinārā dienesta budžets ir izsmelts. Iebraucošo transportlīdzekļu un pasažieru dezinficēšanai uz robežas diennaktī ir nepieciešami aptuveni 5000 eiro, tāpēc dienests ir ierosinājis ieviest īpašu nodevu par robežas šķērsošanu septiņu eiro apmērā no vienas kravas automašīnas un 1,5 eiro no vieglās automašīnas, otrdien vēsta Itar-Tass.

Kā ziņots, 24. jūlijā Krievijā - Pleskavas apgabala Neveļas rajona Seņutinas ciemā, kas atrodas aptuveni 100 kilometru attālumā no Latvijas robežas, - mājas cūkām konstatēts Āfrikas cūku mēris, līdz ar to PVD, sadarbojoties ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldi un Valsts robežsardzi, pastiprinājis no Krievijas ieceļojošo privātpersonu bagāžas pārbaudes. Ja inspektori ceļotāja bagāžā konstatē neatļautus produktus, tie tiek konfiscēti un nodoti iznīcināšanai.

Līdzīgas pārbaudes joprojām tiek īstenotas robežkontroles punktos, caur kuriem ieceļo personas no Baltkrievijas. Kā liecina VID Muitas pārvaldes apkopotā informācija, pagājušajā nedēļā robežkontroles punktos, caur kuriem ieceļoja personas no Baltkrievijas, pārbaudīta vairāk nekā 11 tūkst. privātpersonu bagāža. Izņemti un iznīcināšanai nodoti vairāk nekā 283 kilogrami dzīvnieku izcelsmes produktu, pārsvarā - gaļa un gaļas produkti.

Jau vēstīts, ka Āfrikas cūku mēris iepriekš - 2. jūlijā - tika konstatēts Baltkrievijā, Grodņas apgabala Čepunas ciematā, kas ir aptuveni 40 kilometru attālumā no Lietuvas robežas.

Uz paziņojumiem reaģēja Eiropas Komisija, nosakot mēra kontroles pasākumus ES robežkontroles punktos ar Baltkrieviju un Krieviju. Lēmums paredz, ka transportlīdzekļu vadītājiem no Baltkrievijas un Krievijas, iebraucot ES, uz robežas PVD pārstāvjiem jāuzrāda deklarācija, kas apliecina, ka transportlīdzeklis pēc dzīvnieku vai to barības izkraušanas ir iztīrīts un dezinficēts un ka vadītājam ir atbilstošs aizsargapģērbs, ko izmanto dzīvnieku vai barības izkraušanā.

Āfrikas cūku mēris ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus.

Āfrikas cūku mēris nav bīstams cilvēkiem. Šī kaite Latvijas teritorijā nekad nav reģistrēta.

Tevi varētu interesēt

Reklāmas aktivitāšu īstenošanai 2013. gadā Krievijā Tūrisma attīstības valsts...

Bijušais ASV izlūkdienesta darbinieks Edvards Snoudens (Edward Snowden) drīkst pamest Maskavas...

Krievijā – Pleskavas apgabala Neveļas rajona Seņutinas ciemā, kas atrodas aptuveni simts...

Krievijas tiesa pasludinājusi, ka opozīcijas līderis un viens no asākajiem prezidenta Vladimira...

No šī gada 14.augusta tiks mainīti starptautiskās muitas tranzīta sistēmas TIR režīma...

Nepalaid garām

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Pasaules parādi turpina augt, un vairāki finanšu procesu pētnieki brīdina, ka tam...

8.janvārī "Dienas Bizness" rīkoja kārtējo Donoru dienu Andrejostā....

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Latvijas Paralimpiskās komitejas rīkotajā Latvijas Paralimpiskā sporta centra arhitektoniskās...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Četri a/s Latvijas balzams zīmoli ir saņēmuši sudraba un bronzas medaļas nozares...

Lielākais Ziemeļeiropas reģiona olu un olu produktu ražotājs a/s Balticovo investējis 150...

Piena cenu kāpumā tirgotājus nevar vainot, tāpēc tirgotāji aicina Zemkopības ministri Laimdotu...

Tirgotāju izteikumi par karteli ir kārtējie skaļie saukļi un populisms, uzskata Piensaimnieku...

Neomulīga ainava paveras acij, stāvot iekšpus Gulbenes alus brūža iežogotajai teritorijai....

Rēzeknē atklāts pirmais ātrās ēdināšanas restorāns Hesburger, kas ir trešā šīs...

Salīdzinot ar 2011. gadu, kad olu ražotāja a/s Balticovo apgrozīja 23,3 milj....

Mēneša sākumā ražotājs SIA Latviias piens ieguvis Eiropas sertifikātu bioloģiskā siera...

Krievijā – Pleskavas apgabala Neveļas rajona Seņutinas ciemā, kas atrodas aptuveni simts...

Piena produktu tirgošanā tirdzniecības izdevumu dēļ nekāda krējuma nosmelšana nesanāk...