Sakaru tehnoloģijas

Papildināta - Tele2 atsakās piedalīties Rīgas pašvaldības iepirkumā, uzskatot to par negodīgu

Db.lv, 08.06.2022

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Daudzpakalpojumu uzņēmums “Tele2” uzskata, ka Rīgas pašvaldības izsludinātais mobilo sakaru pakalpojumu iepirkums ir formāls, jo tā noteikumi ir izteikti labvēlīgi vienam tirgus spēlētājam.

Šī iemesla dēļ “Tele2” atsakās piedalīties šādā negodīgā iepirkumā, kura mērķis nav izvēlēties saimnieciski izdevīgāko piedāvājumu, bet gan nodrošināt uzvaru esošajam pakalpojuma sniedzējam.

Iepirkumā ietvertie kritēriji ir arī klajā pretrunā Satiksmes ministrijas (SM) izstrādātajām un Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) mājaslapā publicētajām rekomendācijām mobilo sakaru iepirkumu jomā, kā arī jaunākajai tiesu praksei.

“Mūs turpina pārsteigt atsevišķu valsts un pašvaldību institūciju ciniskā attieksme pret iepirkumiem, kuros tiek tērēta nodokļu maksātāju nauda. Mēs jau gadiem cīnāmies, lai mobilo sakaru nozarē publiskajos iepirkumos valdītu godīga konkurence, bet vēl joprojām saskaramies ar iepirkumiem, kuros ir izteikts favorītisms vienam tirgus spēlētājam un kuros tiek pārmaksāts par pakalpojumiem,” atzīst “Tele2” komercdirektors Raivo Rosts.

“Rīgas pašvaldība ir kārtējais negatīvais piemērs, lai gan bija cerība, ka, ņemot vērā Rīgas domes valdošo politiķu izteikumus par uzņēmējdarbības vidi un korupcijas jautājumiem, vismaz galvaspilsētā situācija būs mainījusies. Diemžēl izskatās, ka arī šis iepirkums ir tas gadījums, kad iepirkuma procedūra ir formāla un jau šobrīd faktiski ir skaidri zināms mobilo sakaru operators, kurš uzvarēs, jo vairāki kritēriji ir pielāgoti vienam konkrētam tirgus spēlētājam.”

Kā informē “Tele2”, arī šoreiz kā viens no izšķirošajiem kritērijiem iepirkumā ir iekļauts mobilo sakaru bāzes staciju skaits, kā arī finanšu piedāvājumu sadaļa ir strukturēta tā, ka reālā finanšu piedāvājuma vērtība iepirkumā tiek mākslīgi samazināta. Līdz ar to pamatpakalpojumu cenu sadaļā faktiski nenotiek konkurence par labāko piedāvājumu.

Rīgas pašvaldība savā atbildes vēstulē uz “Tele2” iebildumiem par izteiktām favorītisma pazīmēm iepirkumā atsaukusies uz novecojusi judikatūru jeb tiesu praksi, ignorējot arī to, ka Rīgas pašvaldības piederošais uzņēmums “Rīgas meži” jau aizvadītā gada beigās zaudēja tiesā, kas atzina, ka kritērijs par bāzes staciju skaitu rada acīmredzamas priekšrocības vienam pretendentam. Tāpat Rīgas pašvaldība nav spējusi atbildēt uz jautājumiem par citiem kritērijiem, piemēram, kādēļ viņiem tik mazsvarīgs ir mobilā interneta lejupielādes ātrums, kas mūsdienās ir viens no būtiskākajiem rādītājiem, kas nosaka mobilo sakaru kvalitāti.

Rīgas pašvaldības izsludinātais iepirkums paredz slēgt līgumu uz vienu gadu, ar tiesībām pagarināt līguma darbības laiku uz vēl vienu gadu, ņemot vērā piešķirto finansējumu, bet ne ilgāk kā par četriem gadiem.

“Tele2” jau iepriekš norādījis, ka publiskajos iepirkumos pastāv izteiktas favorītisma pazīmes vienam tirgus spēlētājam. Tajos tiek iekļauti kritēriji, kas nedefinē sniegtā un klientam nepieciešamā pakalpojuma kvalitāti, mākslīgi tiek samazināta finanšu sadaļas proporcija attiecībā pret tehnisko sadaļu, kā arī iekļautas absurdas prasības, piemeklējot tās vienam konkrētam tirgus spēlētājam.

Ņemot vērā izteiktās bažas, Rīgas pašvaldībā ir plānots izvērtēt, vai iepirkuma kritēriji ir pamatoti un atbilst godīgas konkurences nosacījumiem un normatīvo aktu prasībām. Izvērtējuma rezultātā tiks lemts par tālāko rīcību, informē Rīgas dome. Pašvaldība skaidro, ka iepirkuma mērķis ir iegādāties kvalitatīvus mobilo sakaru pakalpojumus, virzoties uz mobilo sakaru plašāku izmantošanu pilsētas darba nodrošināšanā. Iepirkuma dokumentācijā iekļauto prasību struktūra tika veidota, lai sabalansētu pakalpojuma kvalitāti un cenu.

Komentāri

Pievienot komentāru