Par pusmiljonu eiro plāno restaurēt Turaidas muižas Klaušinieku māju 

Gatavojoties Latvijas valsts simtgadei, VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) uzsāk īpaši aizsargājamā kultūras pieminekļa – Turaidas muzejrezervāta Turaidas muižas Klaušinieku mājas restaurācijas un atjaunošanas darbus, informē VNĪ.

Žanete Hāka, 22.8.2016

Avots: VNĪ

Pirmdien VNĪ attīstītajā projektā tiek uzsākti būvdarbi, kas ietver vēsturiskās ēkas daļas demontāžu, tai skaitā, tiks izņemts un saglabāts vēsturiskā mūra fragments ~ 2m2 apjomā. Šis fragments turpmāk tiks eksponēts atjaunotajā Klaušinieku mājā, kuras iekštelpas tiks pielāgotas muzeja ekspozīcijām.

Restaurācijas un atjaunošanas darbu ietvaros, līdz šī gada beigām plānots ēkai izbūvēt pamatus un koka karkasa konstrukcijas, kā arī veikt ārējo inženiertīklu izbūvi.

Kā liecina Turaidas muzejrezervāta etnogrāfa Uģa Niedres veiktais pētījums par Klaušinieku māju, ēka celta klaušu laikos XVIII gadsimtā vai vēl agrāk. No ārpuses atgādinājusi riju ar lielu piedarbu. Sienas celtas no māla kleķa, bet tās jumts bijis četrslīps ar platām paspārnēm. Ēkas rietumu gals bijis ar izvirzījumu, tur atradusies liela apkurināma telpa, kurā klaušu darbinieki pārnakšņoja. Austrumu galā bijusi stadula klaušinieku zirgiem ar plašu nojumi, ko balstījuši stabi. 19.gs beigās ēka tikusi pārplānota un dzīvojamā daļā ierīkoti divi dzīvokļi muižas kalpu ģimenēm, stadulā viņu kūtis un klētis, vāgūzis.

Līdz mūsdienām saglabājusies vien neliela daļa no oriģinālās Klaušinieku mājas sienas, kas, kā norādīts iepriekš, tiks demontēta un eksponēta atjaunotajā Klaušinieku mājā.

Par Klaušinieku mājas restaurācijas un atjaunošanas darbu veikšanu VNĪ noslēgusi līgumu ar pilnsabiedrību RERE MEISTARI1. Darbus plānots pabeigt līdz 2018.gada 30.jūnijam, un restaurācijas un atjaunošanas darbu kopējās izmaksas ir 517 230,80 eiro.

 

No šīs sadaļas

«Klidziņas komplekss ir labs piemērs tam, kā var savest kārtībā vēsturisku objektu....

Šodien, 22.augustā, Rīgas domes Īpašuma komitejas sēdē deputāti apstiprināja sagatavoto...

Rīgas domes Īpašuma komitejas sēdē deputāti apstiprinājuši lēmumu par grausta Torņakalna...

Nepilnos deviņos gados Igaunijas būvniecības kompānijai Astlanda Ehitus OÜ izdevies izaugt līdz...

Līdz ar pieaugošo haosu Rīgas ielās, kas saistīts ar centra ielu remontdarbiem,...

RBSSKALS Būvvadība norāda uz uzņēmuma Marbell RN Group maksātnespējas pieteikuma nepamatotību....

Ņemot vērā būvdarbiem labvēlīgos laikapstākļus, naktī no sestdienas uz svētdienu, no 20....

«Bankai Citadele ir noslēgts līgums ar visu RBSSKALS grupu, kā ietvaros to...

Formālā prasība atjaunot plašāku seguma daļu pēc rakšanas darbiem neatrisinās ietvju...

VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) šodien izplatītā paziņojumā informē, ka SIA...