Investors

Pensiju 2. līmeņa plāna rezultāti pēdējā gada laikā uzrāda mīnusus

Elīza Grīnberga, speciāli DB, 06.11.2018

Foto: Tony Kershaw / SWNS.com/Scanpix/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Šā gada pirmajā pusgadā pensiju 2. līmeņa ieguldījumu plānos uzkrātais pensiju kapitāls pieaudzis par 6% jeb 198,1 miljonu eiro, jūnija beigās sasniedzot 3,48 miljardus eiro. Augot apjomiem, aktīvāki kļuvuši arī pensiju fondu pārvaldnieki, un pēdējos pāris gados notikušas izmaiņas gan dalībnieku skaitā, gan normatīvos, kas mainījušas arī plānu pārvaldītāju stratēģijas.

Tiesa, pēdējā gada rezultāti gan uzrāda mīnusus, taču tas saistāms ar svārstībām akciju tirgos, kur dominējušas negatīvas tendences, ko lielā mērā ietekmēja tirgus dalībnieku bažas saistībā ar tirdzniecības tarifu «kariem» – pirmā pusgada laikā pasaules akciju indekss (MXWD Index) zaudēja 1,5% no savas vērtības, savukārt Eiropas akciju indekss Stoxx Europe 600 Index saruka par 2.4%. Gada sešos mēnešos aktīvo plānu ienesīgums bija robežās no -4,2% līdz +1,3%, sabalansētajiem plāniem tas bija no -2,1% līdz -0,4%, konservatīvajiem no -2% līdz -0,4%, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas apkopotie dati. 2018. gada atdeves rādītāji atspoguļo to, kas notiek akciju un obligāciju tirgū, taču tā ir tikai atelpa pēc strauja kāpuma deviņu gadu laikā, uzskata SEB dzīvības apdrošināšanas vadītāja, ilgtermiņa uzkrājumu jomas vadītāja Kristīne Lomanovska, piebilstot, ka šogad investoriem nav bijis droša patvēruma, kur glābties. Negatīvus rezultātus uzrāda gan akcijas, gan obligācijas, bet naudas tirgus likmes jau vairākus gadus ir negatīvas. Tiesa, pozitīvais aspekts ir tāds, ka jaunās iemaksas pensiju 2. līmenī pēc nelielā krituma var salīdzināt ar preču pirkšanu ar atlaidēm. Svarīgi ir nebīties un pieturēties pie izvēlētās stratēģijas, it īpaši, ja līdz pensijai vēl vairāki gadu desmiti, iesaka eksperte.

«Pasaules finanšu tirgū jau sen ir novērota likumsakarība – lielāks ienesīgums iet roku rokā ar lielāku risku,» skaidro Luminor Asset Management valdes loceklis Iļja Arefjevs. Drošākais veids, kā mazināt risku un likt tam strādāt investora labā, ir krāt ilgtermiņā, tādējādi uzņēmumu akcijas vismaz 10 gadu periodā parasti nodrošina augstāku ienesīgumu nekā obligācijas (vidēji līdz pat 4-5% gadā). Turklāt pastāv risks, ka, ieguldot pensiju līdzekļus tikai obligācijās, būs gandrīz neiespējami kompensēt klientiem inflācijas radītās sekas. Eksperts skaidro, ka uzņēmumu akciju cenas ir daudz svārstīgākas nekā obligāciju cenas un tādēļ pāris gadu periodā tās ir grūti prognozējamas. Konservatīvajos ieguldījumu portfeļos parasti ir daudz mazāk uzņēmumu akciju un vairāk obligāciju, kas gan ir mazāk ienesīgas, bet arī mazāk svārstīgas. Ņemot vērā to, ka Latvijā ir vismaz 780 tūkstoši pensiju 2. līmeņa klientu, kuriem līdz pensionēšanās vecumam vēl joprojām paliek 20 gadi vai ilgāk, viņiem būtu nepieciešami pensiju plāni ar daudz lielākiem ieguldījumiem uzņēmumi akcijās. Viņiem izveidoti pensiju plāni ar ieguldījumiem uzņēmumu akcijās līdz pat 75%. Tādi jau labu laiku ir pieejami Igaunijā un Lietuvā.

Šogad tirgus ir dramatiski mainījies, uzskata Indexo izpilddirektors Toms Kreicbergs. Ir samazinājušās ieguldīšanas izmaksas, aktivizējusies konkurence.

Visu rakstu Komisijas maksas sarūk lasiet 6. novembra laikrakstā Dienas Bizness. Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!