Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Studiju procesā secinot, ka Latvijā neražo līklīniju koka grīdas segumus un arī pasaulē tie ir maz izplatīti, izveido specializēto uzņēmumu šajā nišā.

Kaltenes uzņēmuma SIA "Latsketch" dibinātāji Edijs Krūmiņš un Inga Jefrēmova studiju procesā saprata, ka ideju par līklīniju koka grīdas segumiem attīstīs līdz biznesam un tāpēc arī maģistra darbi tika izstrādāti par tēmām, kas noderīgas biznesam. E. Krūmiņš izgatavoja nepieciešamo CNC iekārtu un izstrādāja līklīniju koka grīdas segumu ražošanas tehnoloģisko procesu, savukārt I. Jefrēmova pētīja finansējuma piesaistes iespējas.

Sākotnēji SIA "Latsketch" sevi pozicionēja kā līklīniju koka grīdas segumu ražotāju, bet pašlaik, balstoties uz klientu pieprasījumu, tiek piedāvāti arī sienu apdares materiāli un materiāli mēbeļu ražošanai ar līklīniju dizainu. Ņemot vērā klientu pieprasījumu, ir paplašināts piedāvāto produktu klāsts, piedāvājot apdares materiālus gan ar klasisku, gan restaurācijas prasībām atbilstošu dizainu.

"Lai gan piedāvājam klasiska dizaina apdares materiālus, tie tiek izgatavoti pēc klienta iesniegtās specifikācijas, un visbiežāk tādi nav pieejami būvniecības veikalos. Savukārt apdares materiāli, kas atbilst restaurācijas prasībām, tiek izgatavoti atbilstoši iesniegtajam, vēsturiskajam apdares materiālu paraugam," stāsta E. Krūmiņš.

Šādu apdares materiālu ražošana notiek sadarbojoties vadošajam būvniekam vai arhitektam ar SIA "Latsketch" ražošanas vadītāju. Visbiežāk šādus pasūtījumus veic, atjaunojot vēsturiskās ēkas, kurām ar Ministru kabineta vai pašvaldību saistošajiem noteikumiem ir stingri noteikti izmantojamie apdares materiāli. Uzņēmums ir pieskāries arī dizaina mēbeļu izgatavošanai, kombinējot masīvkoku ar metālu, jo tam blakus atrodas metālapstrādes uzņēmums. "Jāizmanto iespējas," norāda E. Krūmiņš.

Stāstot par līklīniju koka grīdas segumiem, I. Jefrēmova teic, ka, izmantojot specifisku tehnoloģisko procesu, iespējams izveidot neregulāras formas elementus, kuru savienojumu vietas veido jebkuras formas līkne jeb liekta līnija, kas akcentē koksnes materiālu dabīgumu. Uzņēmums izmanto augstas precizitātes ciparu programmas vadības iekārtu, kā rezultātā iespējams izveidot nepieciešamās formas elementus ar precīziem savienojumiem, iegūstot inovatīva dizaina koka grīdas segums.

Uzņēmums attīstās ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Talsu biznesa inkubatora atbalstu. "Inkubators mums ir bijis blakus visos attīstības posmos gan ar finansiālu atbalstu, gan zināšanām semināru veidā, kā arī ar draudzīgu padomu, kad tas nepieciešams. Reizēm vajag, lai kāds no malas piedāvā pamēģināt citu virzienu, izsaka savu viedokli par kādu ideju. Lai gan ne vienmēr to gribas atzīt, no malas ir labāk redzams, kā vajag. Protams, pie nosacījuma, ka tas, kurš skatās no malas, pārzina situāciju un ir kompetents dažādās jomās," teic I. Jefrēmova. Viņa arī piebilst, ka daudz ko var mācīties no citiem inkubatora uzņēmējiem, jo katrs ir kompetents savā jomā un katram ir pieredze, ar ko dalīties.

"Kā jebkurā uzņēmējdarbībā, arī mēs esam saskārušies gan ar veiksmēm, gan neveiksmēm. Jebkas, kas iepriekš nav darīts un ir svešs, ir izaicinājums. Tagad ar laika atstatumu liekas, ka pati uzņēmējdarbības uzsākšana jau bija izaicinājums, bet tad tā nelikās - gājām un darījām. Par pārvarētajiem izaicinājumiem var teikt šādi: tas bija grūti un varbūt pat neiespējami, bet izdarīts vairs nav grūti," teic I. Jefrēmova. Viens no lielākajiem izaicinājumiem ir sagatavoties neparedzētām situācijām. Piemēram, līklīniju apdares materiālu ražošanas process ir komplicēts un sarežģīts un, ja rodas tehnoloģiskas problēmas, risinājumu nākas meklēt pašu spēkiem. "Labi, ka ražošanas iekārta ir pašu izstrādāta, mēs to labi pārzinām un esam sagatavojuši rezervē galvenās detaļas. Taču reizēm pietrūkst tehniskā atbalsta, ko, iegādājoties jaunas iekārtas, parasti piedāvā to ražotājs," teic E. Krūmiņš.

Ar savu produkciju uzņēmums ir ieinteresējis dažus ārvalstu uzņēmējus, tāpēc tagad jāstrādā pie eksporta tirgus apgūšanas. Tas ir izvirzīts kā mērķis tuvākajiem gadiem. "Šī ir joma, par kuru mums vēl jāmācās, jāizprot procesi. Lai eksporta tirgus apgūšana notiktu sekmīgi, izmantosim inkubatora sniegtās iespējas. Vienu gan esam jau sapratuši - jāceļ ražošanas kapacitāte. Darbaspēka pietiek, bet nepietiek vietas. Tieši tādēļ pašlaik strādājam pie ražotnes paplašināšanas. Pašreizējās telpās vienlaikus nevaram izgatavot vairākus liela apjoma pasūtījumus, jo pietrūkst vietas izejmateriāliem un gatavajai produkcijai. Esam jau atraduši risinājumu, kā paplašināties un ceram, ka šogad jau varēsim lepoties ar papildus telpām," teic I. Jefrēmova.

SIA "Latsketch" dibināts 2017. gadā Rojas novada Kaltenē. Uzņēmumā šobrīd strādā četri darbinieki, no kuriem divi ir pilnas slodzes darbinieki. Provizoriskie dati liecina, ka kompānijas 2019. gada apgrozījums pārsniedz 40 tūkstošus eiro.

Komentāri

Pievienot komentāru