Plastmasas ražotāji akcentē eksportu 

Palielinoties izejmateriālu cenai, sadārdzinās plastmasas izstrādājumi; vietējos ražotājus vilina ārvalstu tirgus, pieaug otrreizējā izejvielu pārstrāde

Kristīne Stepiņa
, 19.05.2015
1/14

SIA Rotons īpašnieks Armands Mucenieks

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Plastmasas un gumijas izstrādājumu ražošanas nozare pērn apgrozījusi 150,5 milj. eiro, uzrādot 1,18% kritumu salīdzinājumā ar 2013. gadu (152,3 milj. eiro), izriet no Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotajiem datiem. Eksporta apjoms 2014. gadā ir palielinājies vairāk nekā par 4% un sasniedzis 61,5%.

Lai plastmasas ražošana Latvijā attīstītos, nav nepieciešamā atbalsta no valsts, taču klibo nodokļu politika un ir nesamērīgi augstas darbaspēka izmaksas, uzskata lielgabarīta plastmasas ražotāja SIA Rotons īpašnieks un vadītājs Armands Mucenieks. Tā kā uzņēmumā plastmasas izstrādājumu ražošanas process ir saistīts ar intensīvu roku darbu, darbaspēka izmaksas ir augstas, turklāt, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, Latvijas plastmasas ražotājiem nav visu nepieciešamo dūžu konkurētspējas stiprināšanai. Vienīgais atbalsts plastmasas ražotājiem ir iekārtu iegādē. SIA Rotons ar LIAA starpniecību ir saņēmis ES finansējumu aptuveni 0,5 miljonu eiro apjomā jaunas rotējošās formēšanas iekārtas polietilēna un polipropilēna detaļu ražošanai. Ražošana, izmantojot jauno iekārtu, sākta šī gada aprīļa beigās.

Pēdējos mēnešos pasaulē ievērojami pieaugusi plastmasas izejmateriāla cena. A. Mucenieks zina stāstīt, ka polietilēna cena ir palielinājusies par 15%, to ietekmējis eiro kursa kritums pret dolāru, kā arī mākslīgi radītais izejmateriāla deficīts. Pēdējos desmit gados polietilēna cena ir palielinājusies divas reizes, sasniedzot 1,7 ASV dolārus par vienu kilogramu. SIA Rotons vadītājs uzskata, ka izejmateriāla cena nesamazināsies, kā rezultātā produkcijas cena palielināsies par 10–15%.

Plastmasas ražotāji turpinās palielināt eksporta apjomus. «Eksporta tirgos attīstāmies ik gadu, šogad esam paredzējuši produkcijas noieta pieaugumu ārvalstīs par 45%, tādējādi eksports uzņēmumam nodrošinās 70% no apgrozījuma. Lai to panāktu, esam nodibinājuši uzņēmumu Zviedrijā, tuvākajā nākotnē plānojam atvērt pārstāvniecības uzņēmumus arī pārējās Skandināvijas valstīs,» par plastmasas cauruļvadu ražotāja SIA Evopipes plāniem stāsta valdes priekšsēdētājs Edgars Viļķins. Uzņēmuma galvenais noieta tirgus ir Baltija, kā arī Skandināvijas un Beniluksa valstis, samērā nelieli produkcijas apjomi tiek eksportēti uz Kaļiņingradu (Krievija), kā arī Baltkrieviju.

Plašāk lasiet rakstā Plastmasas ražotāji akcentē eksportu otrdienas, 19. maija, laikrakstā Dienas Bizness (11. lpp.)!

Jaunākais izdevums