Ekonomika

Rinkēvičs: Gērnsijā dzīvojošie latvieši nedrīkst kļūt par Brexit «ķīlniekiem»

Laura Mazbērziņa, 15.06.2018

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, Rīgā, 15. jūnijā, tikās ar Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) valsts ministru lordu Martinu Kalananu (Lord Martin Callanan), lai pārrunātu aktuālos Brexit jautājumus, tostarp sociālās drošības nodrošināšanu Gērnsijā dzīvojošajiem Latvijas valstspiederīgajiem.

E. Rinkēvičs pauda bažas, ka šobrīd atlicis mazāk kā gads līdz Apvienotās Karalistes izstāšanās no ES datumam, kas ir 2019. gada 29. marts. «Līdz oktobra Eiropadomei, kad jāpanāk vienošanās par visu Izstāšanās līgumu kopumā, atlikuši vien trīs mēneši. Vienošanās par Izstāšanās līguma projektu dotu iespēju pilnībā pievērsties diskusijām par plānoto deklarāciju par nākotnes attiecību ietvaru starp Eiropas Savienību un Apvienoto Karalisti. Mūsu bažas rada lēnais progress izstāšanās sarunās, jo nav panāktas vienošanās par būtiskiem izstāšanās jautājumiem,» uzsvēra ministrs.

Vienlaikus E. Rinkēvičs pozitīvi novērtēja sākotnējās ES un Apvienotās Karalistes sarunas par nākotnes sadarbību aizsardzībā, drošībā un ārpolitikā.

Latvijas ārlietu ministrs vērsa uzmanību uz nepieciešamību risināt sociālās drošības jautājumus tiem Latvijas valstspiederīgajiem, kuri dzīvo un strādā Gērnsijā. «Šo jautājumu ir nepieciešams pēc iespējas ātrāk noregulēt, jo labākais veids, kā to atrisināt, ir slēgt divpusēju līgumu starp Latviju un Gērnsiju. Mēs saprotam, ka Apvienotā Karaliste uz šo jautājumu raugās, ņemot vērā Brexit faktoru, tomēr nevēlamies, lai Gērnsijā dzīvojošie un strādājošie Latvijas valstspiederīgie kļūst par Brexit «ķīlniekiem»», sacīja E. Rinkēvičs. Amatpersonas vienojās šo jautājumu atrisināt.

Puses apmainījās arī ar viedokļiem par Apvienotās Karalistes un Īrijas robežas regulējumu. E. Rinkēvičs uzsvēra nepieciešamību nodrošināt fiziskas robežas neesamību uz Īrijas salas un saglabāt ES Vienotā tirgus un Muitas savienības integritāti.